חיזבאללה הזרים 12 פלוגות המונות 1,000 לוחמים לגבולות דרום סוריה עם ישראל, ירדן ועיראק

חיזבאללה הזרים ביום ג' 16.5, כ-12 פלוגות המונות כ-1,000  לוחמים אל גזרות חומס Homs, דרעא Dara, וקוניטרה Quneitra, בדרום סוריה במטרה למנוע, לפי הגדרתם מכוחות צבאיים, 'הנתמכים יל ידי ארצות הברית'   להיכנס מירדן לסוריה דרך מעבר הגבול טנף al-Tanf border crossing U.S.-backed militants.
ביום ב' 15.5 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה כי כוחות כאלה, שכללו גם קצינים של הכוחות המיוחדים האמריקנים, הירדניים והבריטיים, חצו כבר את הגבול הירדני-סורי ונכנסו לתוך סוריה.
מקורות צבאיים איראניים מדווחים ביום ג', כי קיימת סכנה של התקפה אמריקנית-ירדנית-ישראלית בדרום סוריה. לפי דיווחים אלה גם רוסיה וגם איראן אמרו לנשיא סוריה בשאר אסד, כי באם הוא יזדקק לעזרה צבאית כדי להדוף התקפה כזו, מוסקבה וטהרן יבואו לעזרתו.
מקורות צבאיים איראניים ציינו, כי כוחות משמרות המהפכה האיראניים הנמצאים בסוריה מעבירים תגבורות לגבול סוריה עם עיראק.

ביום ב' 15.5 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה על ההתפתחויות הבאות, בגבול עם סוריה תחת הכותרת:  כוחות מיוחדים אמריקנים, בריטיים וירדניים נכנסו למזרח סוריה בניסיון לעצור כוח סורי-איראני-חיזבאללה הנע לעבר גבול סוריה-עיראק


( כוחות מיוחדים בריטיים SAS בתוך סוריה. צילום שפורסם ע"י ה-BBC )
ערב בואו של נשיא ארה"ב דולנד טראמפ למזרח התיכון (22.5), פועלות סוריה ואיראן לחסום את התוכנית האמריקנית להציב בדרום–מזרח סוריה כוחות ירדניים. ארצות הברית פעולת בצפון ירדן ובמזרח סוריה, ביחד עם כוחות מיוחדים בריטיים וירדניים, וחלק מהתזוזות הצבאיות שהיא מבצעת, מתואמות עם ישראל.
ביום א' 14.5 אחה"צ נע טור משוריין של כוחות מיוחדים אמריקנים, בריטיים וירדנים, מצפון ירדן אל מעבר הגבול אל-טאנף Tanf Border-Crossing, המחבר את ירדן-עיראק-וסוריה, ותפשו עמדות המבטיחות להם שליטה על הכביש הראשי המקשר בין תדמור Plamyra לבגדאד. (ראו את המפה המצורפת).
תנועת הכוחות המערבית-ערבית הזו, באה כתגובה להשתלטותם בימים האחרונים של כוחות צבא סוריה, מליציות שיעיות פרו-איראניות, וכוחות מיוחדים של חיזבאללה ( כוח רדואן Hezbollah's Radwan special forces ), על העיר המדברית הסורית הקטנה סאבאה בייאר Sabaa Biyar.
העיר נמצאת 110 ק"מ מערבית מגבול סוריה עיראק, 95 ק"מ צפונית לגבול סוריה ירדן, ו-128 ק"מ מזרחית לדמשק. השליטה בעיר מקנה לטהרן, דמשק, וחיזבאללה שליטה על מעברי הגבול בין סוריה, עיראק וירדן, ועל הכביש המהיר מס' 1 בין עמן ובין בגדאד, והכביש המהיר בין בגדאד לדמשק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים, כי התנועות הצבאיות הסוריות-האיראניות-חיזבאללה באו בעקבות החשש של גורמים אלה, כי ארצות הברית, ירדן וישראל, מתכננות מהלכים צבאיים לאורך גבולות ישראל וירדן עם סוריה, שאם יתבצעו, התוצאה שלהם תהייה הקמת אזורי ביטחון אמריקנים בדרום סוריה.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי הרוסים המנסים להקים בסוריה ארבעה אזורי ביטחון בהשתתפות כוחות איראניים וטורקיים, עוקבים בחשדנות רבה אחר התנועות הצבאיות האמריקניות, הבריטיות, הירדניות והישראליות לאורך הגבולות עם סוריה, והחלו לספק לטהרן ולדמשק מידע והערכות מודיעיניות  על תנועות  אלה.
ביום א' 14.5 פתח צה'ל פתח בתרגיל צבאי גדול באזורי הגליל ורמת הגולן, ולאורך גבולות ישראל עם סוריה ועם לבנון. לא נמסר מתי התרגיל הצבאי יסתיים. אפשר וצריך להניח כי הכוחות המשתתפים בתמרון יישארו פרוסים לאורך גבולות ישראל עם סוריה ולבנון גם במשך על שבוע הבא כאשר נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ יבקר בסעודיה ובישראל.
המטרה: למנוע כל פעולה צבאית אשר יכולה להפריע למהלך הביקור.
תנועות צבאיות אחרות הקשורות לכל מהלכים אלה, הן התנועות הצבאיות העיראקיות- גם של צבא עיראק וגם של מליציות העיראקיות הפרו-שיעיות שמפקדים עליהן קצינים של משמרות המהפכה האיראניים.
בעוד איראן ממשיכה להזרים באמצעות הכביש בגדאד-דמשק כוחות לאזור דמשק. ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי Haidar al-Abadi מציע לאמריקנים להעביר שתי דוויזיות עיראקיות לתוך סוריה כדי לעזור להם בפעולותיהם הצבאיות במזרח-דרום סוריה.
וושינגטון עדיין לא הגיבה על הצעה זו.
בינתיים, המלחמה נגד ISIS הושמה בצד.

Print Friendly, PDF & Email