כוחות מיוחדים אמריקנים לכדו ליד בנגאזי את ראש מליצית אל קעידה שתקפה את הקונסוליה האמריקנית ורצחה את שגריר ארה"ב בלוב

כוחות מיוחדים אמריקנים לכדו, ביום א' 15.6, ליד בנגאזי, את אבו חטאללה Abu Khattala, ראש מיליציית אנסאר אל שרעייה- הקשורה על אל קעידה Ansar al-Sharia militia, שעמד בראש התקפת אל קעידה על הקונסוליה  האמריקנית בבנגאזי ב-11 לספטמבר 2012,  ומי שהורה על הריגתם של שגריר ארה''ב בלוב כריס סטיבנס  Chris Stevens  ושלושת אנשי ה-CIA שהיוו את הצוות שלו.  הודעה על כך פורסמה ביום ג' 17.6 בוושינגטון, כאשר אבו חטאללה, הוצא כבר על ידי הכוחות האמריקנים מלוב, והוא נמצא בדרכו לארה''ב.
המקורות של דבקה-נט-וויקלי בוושינגטון, והמקורות המודיעיניים שלנו, דיווחו כבר בלעדית ב-16 במאי, בגיליון מס' 635 של DNW,כי הנשיא אובמה כבר חתם על 'הוראה נשיאותית' secret Presidential Directive  לתפוס חיים, או להרוג  את חטאללה ובכך להביא להשמדתה או לפחות פיזורה של מליציה זו.
שני שיקולים מרכזיים עמדו במרכז הלטתו של הנשיא אובמה:
1. לתפוס או לחסל את מפקד המיליציה שעמד בראש התקפת אל קעידה על הקונסוליה  האמריקנית בבנגאזי ב-11 לספטמבר 2012,  ומי שהורה על הריגתם של שגריר ארה''ב בלוב  Chris Stevens  ושלושת אנשי ה-CIA שהיוו את הצוות שלו, יייחשב הישג אישי גדול מבצעי לנשיא אובמה.
2. מידע מודיעיני חדש שהגיע לוושינגטון בשבועות האחרונים הצביע על כך, כי עיקר האיום הישיר הנשקף כיום לארצות הברית מאל-קעידה, באה הקשר שנוצר בין  אל קעידה בתימן Al-Qaeda in the Arabian Peninsula-AQAP, ובין אנסאר אל שערייה  Ansar al-Sharia בלוב. בייחוד מודאגים גופי המודיעין והלוחמה נגד טרור האמריקנים, מהקשר הישיר שנוצר באחרונה, בין חטאללה, ובין  המומחה מס' 1 של אל קעידה לפצצות חכמות אל אסירי,  Ibrahim al Asiri .
ב-20 וב-21 באפריל, טענו האמריקנים כי הם הצליחו לחסל את אל-אסירי בתקיפה של מלטים, ביחד עם מפקד AQAP. אולם  מקורות ביטחון סעודיים, הפריכו טענה אמריקנית זו כאשר אמרו  ביום ד' 6.5, כי בדיקת DNA שבוצעה בגופות ההרוגים מראה, כי מדובר באנשים שונים לגמרי, וכי השניים חיים.
ההערכה כיום של ה-CIA היא, שהקשר בין אסירי אבו חטאלה, יכול להביא למצב בו מטען חומר נפץ מתוחכם, אותו אי אפשר לגלות היום באמצעי הבדיקה הקונוונציונאליים הנהוגים בשדות תעופה בינלאומיים, יוברח מתימן לבנגאזי בלוב, מבלי שגופי המודיעין האמריקנים ידעו עליו דבר. ברגע שמטען או מטענים כאלה יגיעו למזרח לוב, זו תהייה רק שאלה של זמן, עד שהם יועברו באמצעות מטוס או אונייה לאירופה, ומשם לארצות הברית.  על  אבו חטאללה הוטל התפקיד לבצע את הוצאת המטען/ים מלוב לאירופה.
ההערכה המודיעינית היא, כי מתקני הנפץ שאל אסירי מכין, אינם יכולים לגרום נזק כה גדול, של אלפי הרוגים, כפי שהיה בפיגועי 9/11 בוושינגטון ובניו יורק, אולם הם בהחלט יכולים לגרום למאות הרוגים ולמאות פצועים באם יתפוצצו במרכזי ערים בארה''ב.
בעוד שמבחינה פוליטית פנימית אמריקנית, יכול חיסולו של Ahmed Abu Khattala, במבצע של כוחות מיוחדים אמריקנים במועד קרוב לבחירות בנובמבר, להביא לשינוי בדעת הקהל האמריקנית אליו מקווה הנשיא אובמה, חיסולו בלוב יכול להביא גם לעצירת המהלכים של אל אסירי להעביר ולהחדיר חומרי נפץ לתוך ארה''ב.

 

Print Friendly, PDF & Email