כוחות מיוחדים ישראליים משתתפים בקרבות בקניון בניירובי לצד כוחות קנייתים. עשרות בני ערובה מוחזקים בידי כ-15 אנשי טרור

כוחות מיוחדים ישראליים הצטרפו ביום א' 22.9 לכוחות הקנייתים בקניון בניירובי והם מנהלים שם קרב פנים מול פנים עם אנשי הטרור. 
תיקדבקה היה כלי התקשורת היחיד אשר דיווח על המעורבות והקשר הישראלי באירועי הטרור בניירובי ב-24 השעות האחרונות. זו פעם ראשונה שכוחות ישראליים מיוחדים מנהלים בצורה גלויה קרב עם אנשי אל קעידה על אדמה זרה.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי הכוחות הוטסו מיד לקניה עוד בשבת 21.9, עם תחילת ההתקפה. בין ישראל לקניה קיים הסכם ביטחון חשאי, המבטיח עזרה צבאית ישראלית במקרה של סכנה חיצונית לשלטון בניירובי. מקורות בירושלים סירבו לאשר, או להכחיש פרטים אלה.
להלן הפרטים המלאים על הקשר הצבאי-מודיעיני הישראלי-קנייתי שדיווחנו קודם לכן.
בתקיפת קניון 'ווסט גייט' בניירובי, הנכנסת ביום א' 22.9 ליומה השני, תקף ארגון אל שאבב הקשור עם אל קעידה, מתוך תכנון מראש, מטרה קנייתית-ישראלית.
חלק גדול מהעסקים הישראליים בקניון נמצאים בקומת הקרקע שלו, היכן שמלמעלה מ-10, ולפי כמה מקורות 20 אנשי טרור, ריכזו ומחזיקים מספר רב לא ידוע של בני ערובה. חמושים ובני ערובה נמצאים גם בקומה השנייה של הקניון.

השלטונות הקנייתים והישראליים הטילו איפול כבד על המתרחש בזירה הפיגוע, ועל מעורבותם של אנשי ביטחון ישראליים בניסיונות הנמשכים להביא את אנשי הטרור להיכנע ולמסור את בני הערובה שבידיהם.
ארה''ב, בריטניה, קנדה וצרפת, דיווחו כי אזרחיהן נהרגו או נפצעו בפיגוע. וושינגטון שלחה לניירובי כוחות מיוחדים אמריקניים מבסיסם באיטליה. לונדון שלחה צוות פיקוד קדמי נגד פעולות טרור לניירובי, ו'ועדת קוברה' הגוף הבריטי העליון לטיפול באירועי טרור התכנס ומקיים דיונים שוטפים. בישראל מסרבים לדבר על הנושא ולמסור פרטים, למרות שמדובר בהתקפה על מטרות ישראליות.
לאל-שאבב קשרים מבצעיים הדוקים ביותר עם ארגון אל-קעידה בחצי האי ערב Al-Qaeda in the Arabian Peninsula-AQAP, שמרכזו ומפקדותיו נמצאות בתימן.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי לוחמים של אל-שאבב הסומאלי, שהוקם ב-2006, מתאמנים, מקבלים ציוד לחימה, וטיפול רפואי, במחנות אל קעידה בתימן. הקשר בין שני הארגונים מתקיים באמצעות סירות מהירות הנעות דרך קבע בין תימן לסומאליה.
עצם תכנון הפעולה, שהצריך החדרת עשרות אנשי טרור מאומנים ומצוידים בכמויות גדולות של תחמושת לקניה, מצביעה על מעורבות אל קעידה בחצי האי ערב בפיגוע בניירובי.
מטרות אמריקניות וישראליות בקניה היו תמיד מטרה מעודפת על ידי אל קעידה ושלוחותיה המבצעיות במזרח אפריקה ובקניה. שני הפיגועים הגדולים ביותר התרחשו, ב-1998, בעת ההתקפה על שגרירויות ארה''ב בקניה ובטנזיה, ו-2002 במומבסה, שם הותקפו בית מלון בו שהו תיירים ישראליים ומטוס נוסעים של חברת 'ארקיע'. אולם המקורות שלנו מוסרים, כי ההתקפה על קניון 'ווסט גייט' בניירובי, איננה קשורה לעבר, אלא סיבותיה נעוצות בהווה.
מעיני ומהמידע המודיעיני שאל קעידה בחצי האי ערב אוסף בקניה, לא נעלמה העובדה כי המערכות הצבאיות והמודיעיניות הישראליות מעורבות בקניה בשני מישורים עיקריים: צה''ל ומערכת הביטחון מספקים לצבא קניה הנלחם בסומאליה נגד השאבב, ציוד לחימה רב, וייעוץ טקטי. גופי המודיעין הישראליים, כולל משטרת ישראל, קבלו על עצמם לעזור לקניה לבנות מעטפת מגן מפני פעולות טרור, שתמנע מאל-שאבב להעביר את הלחימה מסומאליה לתוך שטח קניה, כדי שלא ייווצר מצב, בו נפתחה חזית שנייה בתוך קניה מאחורי גבם של הכוחות הצבאיים הקנייתים הנלחמים בסומאליה.
ברור, כי מערכת זאת כשלה בשבת 21 בספטמבר. לאחר סיום האירוע, תפתח חקירה בניירובי ובתל-אביב, כדי לקבוע מי הוא האחראי לכישלון זה. 
קודם לכן דיווחו המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה תחת הכותרת: '39 הרוגים, כ-150 פצועים בפיגוע של אל שאבב הקשור לאל קעידה בניירובי. 20 מחבלים השתלטו על קניון-חלקו בבעלות ישראלית'.
שר בממשלת קניה אמר במוצאי שבת 21.9, כי סוכנים של המוסד הישראלי, לוקחים חלק בחקירת הפיגוע בקניון 'ווסט גגיט' בניירובי, בו נהרגו לפחות 39 איש ו-150 נפצעו. כמה מבעלי הקניון הם ישראליים.
לאחר שורה של הכחשות כי הפיגוע קשור לישראל, הודיע משרד החוץ הישראלי, כי עכשיו בודקים, באם בתוך הקניון אינם מצויים עוד ישראליים. הטרוריסטים מחזיקים מספר בלתי ידוע של בני ערובה.
קודם דווח, כי שלושה ישראליים חולצו מהמקום. בלילה, המשיכו כוחות צבא ומשטרה קנייתים להלחם בתוך הקניון, עם כ-20 חמושים. ארגון אל שאבב al-Shabaab, הקשור עם אל קעידה לקח אחריות על הפיגוע. 
עם התקבל הידיעות הראשונות על הפיגוע דיווחנו:
לפחות 30 הרוגים, כ-60 פצועים, וכ-7 בני ערובה, כאשר קבוצה של חמושים תקפו, בשבת 21.9, מרכז קניות ברובע יוקרתי של ניירובי בירת קניה. הקניון הוא בבעלות ישראלית.  התוקפים, בין 10 ל-18 שהגיעו למקום רכובים על אופנעים, כשהם נושאים אתם כמויות גדולות של תחמושת, פתחו באש ללא הבחנה על קהל הקונים, זרקו לתוך החנויות רימוני יד, והשתלטו על המבנה כולו כאשר הם מחזיקים בבני ערובה.
כוחות משטרה וצבא קנייתים גדולים מקיפים את האזור. מקורות ביטחון קנייתים מוסרים, כי במקום היו בעת ההתקפה מספר ישראליים. לא נמסר מה מצבם. מקורות אחרים אומרים, כי במקום יש בתי עסק ישראליים ועובדים ישראליים רבים. מספר ישראלים שהצליחו להימלט מהמקום סיפרו כי המחבלים, דוברי ערבית, חיפשו בעיקר נתינים זרים, וקראו לכל המוסלמים לפנות את המקום כדי שהם לא ייפגעו.
תיקדבקה:
העדויות כי המחבלים דיברו ערבית, מצביעות על כך, כי מדובר בקבוצה של ארגון אל קעידה שהגיעה לניירובי או מסומאליה, או דרך הים.
אפשרות נוספת, לפי צורה החימוש והפעולה, כי המדובר בלוחמי תנועת אל-שאבב al-Shabaab בסומאליה, הקשורה עם אל קעידה. צבא קניה כבש בשנה האחרונה חלקים גדולים מדרום ומרכז סומאליה מידי אל שאבב, כולל את עיר הנמל הגדולה ביותר של סומאליה קיסמאיו. אל שאבב מנסה מאז לבצע מה שהוא מגדיר 'פיגועי נקמה המוניים' בקניה.
 

Print Friendly, PDF & Email