כוחות מיוחדים מערביים וערביים מסייעים למורדים הסוריים בחומס

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי כוחות מיוחדים בריטיים וקטארים פועלים לצד כוחות המורדים בעיר חומס במרכז-מערב סוריה, 162 ק''מ בלבד מדמשק. הכוחות המיוחדים המערביים-הערבים אינם נלחמים ונמצאים במגע ישיר עם כוחות הצבא הסוריים התוקפים חלקים בעיר, אולם הם מייעצים למורדים בנושאים טקטיים, מקיימים עבורם מערכות קשר, מודיעין ומעבירים בקשות שלהם לאספקת נשק, לוחמים וסיוע לוגיסטי אחר, אל מחוץ לסוריה, בעיקר לטורקיה. זו הפעם הראשונה שנמסר על מציאותם של כוחות צבאיים  זרים באזורי המרד הסורי.
אלמנטים של כוחות אלה נמצאים בארבע שכונות ופרברים בעיר המונה כ-1.2 מיליון תושבים ומסביבה בהם פועלים המורדים: חלאדייה Khaldiya שבצפון חומס, באב אמרו Bab Amro  במזרח העיר, באב דרייב Bab Derib במרכז העיר, וראסטן Rastan, מצפונה של חומס.  בכל אחד מאזורים אלה מתגוררים כרבע מיליון תושבים. 
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הימצאותם של הכוחות המיוחדים המערביים והערביים בחומס, היא הבסיס לתוכנית החדשה הסורית שמנסה לגבש ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן , ושעל קיומה הכריז ביום ג' 7.2 בפרלמנט הטורקי.
ארדואן לא מסר שום פרטים על תוכנית חדשה זו, אולם המקורות המודיעיניים ובאנקרה של תיקדבקה מוסרים, כי תוכנית זו מדברת על שליחת כוח טורקי-ערבי לתוך חומס שיגנו עליו הכוחות המיוחדים המערביים והערביים שכבר נמצאים בה.  ארדואן מדבר גם על הרחבת הפעולה הטורקית-הערבית לערים אחרות בסוריה בהן פועלים המורדים.
במשך עשרת החודשים בהם מתחולל המרד הסורי, מאז מרס 2011, העלו הטורקים כמה פעמים הצעות לפיהן צבאם ייכנס לצפון סוריה ויקים שם אזורי חיץ צבאיים, בהם יוכלו לוחמים של המורדים ואוכלוסייה אזרחית סורית למצוא מקלט מפעולות הצבא ושירותי הביטחון הסוריים נגדם.  אולם כל פעם שהטורקים העלו הצעות כאלה, הזרים נשיא סוריה בשאר אסד תגבורות צבאיות לגבול הסורי-הטורקי, שכללו סוללות טילי נ''מ וטילי קרקע-קרקע, באיתות ברור, כי כל פעולה טורקית כזו תגרום למלחמה בין שתי המדינות.
בשלב זה, לא ברור האם התוכנית החדשה הטורקית למשבר בסוריה תהייה מעשית יותר מהתוכניות הטורקיות הקודמות. הרבה תלוי בתוצאות שיחותיו של שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו Ahmet Davutoglu, שיצא ביום ד' 8.2 לוושינגטון, ובמידת שיתוף הפעולה והתמיכה  שהטורקים ישיגו עם האמריקנים בביצוע תוכניות אלה. בשעות האחרונות מקיים ראש ממשלת טורקיה ארדואן מגעים נמרצים עם כמה מראשי מדינות המפרץ הפרסי, בעיקר סעודיה, במטרה לשכנעם להצטרף למהלכים הטורקיים בסוריה.
הימצאותם של כוחות מיוחדים בריטיים וקטאריים בחומס, עמדה גם במרכז שיחותיהם ביום ג' בדמשק, של הנשיא הסורי בשאר אסד עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב  וראש שירות ביון החוץ הרוסי ה-SVR מיכאל פראדקוב Mikhail Fradkov. קציני מודיעין סוריים בכירים הציגו בפני המשלחת הרוסית את הערכות המודיעין האחרונות שלהם לגבי המתרחש בשטח, כאשר ראש ה-SVR הרוסי פראדקוב וצוות המומחים הרוסיים הסוריים שהוא הביאו אתו מעירים את הערותיהם לפי המידע המודיעיני שלהם.
גורמי מודיעין מערביים המתמצאים בשיחה שהייתה בין המשלחת הרוסית לאסד אומרים, כי האווירה בה הייתה קשה ומתוחה, וכי ההצהרות האופטימיות של שר החוץ הרוסי לברוב שנמסרו לאחר מכן בפומבי, כי הנשיא אסד מוכן לדו-שיח עם האופוזיציה בסוריה ולרפורמות פוליטיות, נועדו יותר לכסות על מה שהתרחש בפגישה, מאשר על כוונותיו של אסד.
גורמי המודיעין המערביים מוסרים, כי בשיחה נידונו בעיקר הפעולות הצבאיות הבאות שהנשיא אסד עומד לנקוט נגד המורדים, ומה תהייה התגובה של המשטר בדמשק לפעולותיהם הגוברות של כוחות מיוחדים מערביים-ערביים-מוסלמיים בתוך סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הנשיא בשאר אסד, מינה את קרוב משפחתו גנרל זוהייר אסד General Zuhair Al-Assad, לדכא את המרד נגדו בחומס.  הגנרל אסד, בשנות ה-30, מפקד על חטיבת הרגלים הסורית מס' 90 שהיא עיקר הכוח הצבאי הסורי הפועל עתה בחומס.    בשעות אחה''צ של יום ד' 8.1, החליט אסד לאחר שקבל ידיעות מודיעיניות על הגעת תגבורות נוספות לכוחות המערביים והערביים המיוחדים הפועלים בחומס, להזרים לעיר תגבורות של צבא סורי. המקורות שלנו מוסרים כי לעיר הועברה חטיבה מס' 40 הסורית, שהיא חטיבת שריון כבד של טנקי T-72.             
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות