כוחות מיוחדים רוסיים חילצו את הנשק הכימי הסורי תחת התקפת המורדים ואל קעידה, והעבירו אותו לאתרים מאובטחים

בהתפתחות דרמטית  במלחמה בסוריה,  אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, אמר בשבת 22.12, כי ממשלת סוריה ריכזה את כל הנשק הכימי והביולוגי הסורי 'במקום אחד, או שניים' תוך כדי התקפות של המורדים, כדי שתוכל להגן על מאגרים אלה בצורה טובה יותר.Syrian government has consolidated its chemical weapons in one or two locations amid a rebel onslaught.  לברוב הוסיף ואמר, 'כי רוסיה לה יש מדריכים צבאיים המאמנים את הצבא הסורי, מקיימת פיקוח הדוק על המאגרים הכימיים' (הסוריים) which has military advisers training Syria's military, has kept close watch over its chemical arsenal.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: דברי לברוב, הם איתות רוסי ברור לוושינגטון, לפיו מוסקבה מודיעה לאמריקנים, כי הסתיים המהלך הצבאי-הטקטי של העברת כל הנשק הכימי והביולוגי הסורי 'לאחד או שניים' מקומות מוגנים, וכי בעקבות זה, הוסר החשש כי מערכות הנשק האלה תיפולנה בידי כוחות  ג'אבאט אל נוסרה, הארגון שהוכרז על ידי ארה''ב ככוחות אל קעידה, שפתחו במתקפה כללית ביום ו' 21.12  על העיירה והקומפלכס הצבאי תעשייתי הצמוד אליה אל סאפירה, שם מצויים מאגרי הנשק הכימיים והביולוגיים.
לברוב לא פירט מי וכיצד הצליחו להוציא את מערכות הנשק הכימיים והביולוגים הסוריים מאל-סאפירה, ולאן הם הועברו. אולם דבריו על 'מדריכים צבאיים רוסיים המאמנים את הצבא הסורי', הם איתות רוסי נוסף המצביע על כך כי קצינים רוסיים, או כוחות מיוחדים רוסיים, היו מעורבים בהעברת הנשק הכימי וחילוצו מידי אנשי אל קעידה.
כמו כן מוסרים, המקורות הצבאיים ובמוסקבה של תיקדבקה, כי דבריו של לברוב מצביעים על כך, כי הרוסים לא רק יודעים בדיוק היכן מרוכז עתה הנשק הכימי והביולוגי בסוריה, אלא שהם מעורבים בסידורי ההגנה החדשים עליו.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מוסרים, כי בפעולה צבאית רוסית זאת בסוריה, השיגה מוסקבה ארבע מטרות עיקריות:
1. היא מנעה מעורבות צבאית מערבית, או ישראלית בסוריה כדי להשתלט על הנשק הכימי והביולוגי הסורי.
2.
מצד אחד מנעה מוסקבה פעולה צבאית מערבית בסוריה, אשר הייתה מביאה בסופו של דבר להפלתו של אסד. במילים אחרות, מוסקבה מנעה את הפלתו של אסד, אולם עתה היא לא רק שמגינה על מאגרי הנשק הכימיים והביולוגיים הסוריים, אלא שבשלב זה היא מגינה גם באמצעות כוחות צבאיים על משטרו של אסד.
3. פעולה צבאית רוסית זו מחמירה את מצבם הצבאי של המורדים הסוריים.
4. המעורבות הצבאית הישירה של רוסיה במלחמה בסוריה, ונוכחות כוחות צבאיים רוסיים בשטח, מניחה את היסודות להשגת הסכם בין מוסקבה לוושינגטון על הדרכים לסיום המלחמה בסוריה. 
ביום ו' 21.12, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה  בלעדית על התקפת המורדים, כולל אל קעידה, על אל סאפירה:
כוחות המורדים הסוריים, בניהם גדודים של כוחות  ג'אבאט אל נוסרה Jabhat al-Nusra, אשר הוכרזו על ידי ארה''ב כמשתייכים לכוחות אל קעידה, פתחו ביום שישי 21.12, בהתקפה כללית משלושה כיוונים, מזרח, מערב ודרום, על העיירה והקומפלכס הצבאי תעשייתי הצמוד אליה אל סאפירה, שם מצויים מאגרי הנשק הכימיים והביולוגיים, ומאגר טילי הסקאד הסוריים מדגם D, של הצבא הסורי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי באזור מתחוללים קרבות כבדים, וכי חיל האוויר הסורי מפעיל מטוסי ומסוקי קרב בניסיון לבלום את כוחות המורדים המתקדמים.
כוחותיהם של המורדים נמצאים בסה''כ בין 2 ל-1 ק''מ מגדרות האזור באל ספירה, שם מצויים מאגרי הנשק הכימי הסוריים. באם כוחות המורדים הסורים יצליחו לפרוץ לתוך הבסיס ולשים את ידיהם על מאגרי הנשק  הכימי וטילי הסקאד, יהיה זה הישג צבאי גדול עבורם אשר יביא לשינוי דרמטי במאזן הכוחות במלחמה, ואשר יקרב את נשיא סוריה בשאר אסד אל סף ההחלטה באם להשתמש בנשק כימי נגד המורדים, ובאם לתקוף מטרות צבאיות של נאט''ו וארה''ב במזרח התיכון.
אחת הסיבות העיקריות שיכולות להביא את בשאר אסד לנקוט בצעדים כאלה, היא המידע המודיעיני המצוי בידי מוסקבה וטהרן, ואשר ללא ספק הועבר אליו, ולפיו משתתפות בהתקפה יחידות מיוחדות של המורדים אשר אומנו בשבועות האחרונים בצפון ירדן, בעיקר על ידי קציני כוחות מיוחדים של ארה''ב, צ'כיה ופולין, בלחימת השתלטות על מאגרי נשק כימי וביולוגי ופירוקם.
גופי המודיעין הרוסיים והאיראניים מעריכים, כי בין יחידות המורדים התוקפים את אל ספירה, ישנם כמה אנשי הכוחות המיוחדים של שלוש מדינות אלה, ושל ירדן, אשר תפקידם לכוון את יחידות המורדים ולדאוג לכך כי מיד לאחר ההשתלטות על מאגרי הנשק האלה להשמדה המונית, הם יימצאו בידי כוחות צבאיים הנתונים למרות הפיקוד הצבאי של נאט''ו.
במילים אחרות, ארצות הברית ונאט''ו לוקחים עתה חלק ישיר בקרבות המתנהלים עתה בתוך סוריה.
ההערכה המודיעינית המערבית היא, כי גם אם אסד הוציא חלק מהנשק הכימי והביולוגי מאל-סאפירה, הוא הוציא את רק חלקו וכי כמויות גדולות של נשק זה עדיין נמצאות במתחם המותקף.
עוד מוסרים המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה, כי תפקיד נוסף המוטל על יחידות מיוחדות אלה שלה המורדים, הוא לנסות ולהגיע למאגרי הנשק הכימיים והביולוגים לפני שכוחות  ג'אבאט אל נוסרה, הקשורים לאל קעידה יגיעו אליהם. בשלב זה של הקרבות כוחות  ג'אבאט אל נוסרה קרובים יותר למאגרי הנשק האלה, מאשר יחידות המורדים בהן נמצאים אלמנטים של נאט''ו. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות