כוחות מרינס אמריקנים השתלטו על מכלית נפט 'פירטית'-צפון-קוריאנית ליד קפריסין

כוחות מרינס מיוחדים אמריקנים Navy Seals (מקביל לשייטת 13 בחיל הים הישראלי), השתלטו על מכלית נפט צפון קוריאנית, שהובילה נפט לובי, ליד קפריסין. כך הודיע הפנטגון ביום ב' 17.3. גם הפטנגון וגם הסטייט דפרמנט, הציגו את המכלית הצפון קוריאנית, כמכלית פיראטית שלא ברור למי שהיא שייכת.
במבצע האמריקני, אותו אישר הנשיא אובמה, השתתפו שתי אוניות מלחמה:  משחתת הטילים המונחים האמריקנית 'רוזבלט' U.S.S. Roosevelt, ממנה הגיעו 'הסילס' Seals באמצעות מסוקים אל המכלית, ומשחתת הטילים המונחים 'סטאוט' U.S.S. Stout, המלווה עתה  את המכלית בדרכה חזרה ללוב.
האמריקנים אומרים, כי הם השתלטו על המכלית לפי בקשה של ממשלות לוב וקפריסין, וכי הנפט במכלית שייך לממשלת לוב.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הפעולה הצבאית האמריקנית מראה עד איזה עומק של סתירות פנימיות הגיע המדיניות האמריקנית במזרח התיכון. 
בטריפולי שבלוב אין כרגע ממשלה לאחר שראש הממשלה עלי זידאן Ali Zeidan, ברח לגרמניה, לאחר שהפרלמנט הדיח אותו בשבוע שעבר, בגלל כישלונו לעצור את מכלית הנפט הצפון קוריאנית 'מורנינג גלורי' Morning Glory, שעגנה החל מה-8 במרס בנמל הנפט א-סיידר Es Sider, שבראס לנוף Ras Lanuf שבמזרח לוב.
השלטון במזרח לוב יצא משלטונה המוחלט של של ממשלת לוב בשנתיים האחרונות, והוא נמצא בידי מליציות מקומיות חמושות, רובן קשורות בצורה זו אחרת עם גורמים מוסלמיים קיצוניים, כולל אל קעידה. מליציות אלה קשורות עם מליציות מוסלמיות ופשע מצריות השולטות בנמל אלכסנדריה, משם הגיעה המכלית הצפון קוריאנית.    
ממשל אובמה התעלם בקביעות ממצב זה, ואף פעם לא פעל נגד מליציות אלה, גם לאחר ההתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי ב-11 לספטמבר 2012, שם נרצח שגריר ארה''ב בלוב כריס סטיבנס Chris Stevens.
מליציות אלה ממשיכות להפיק נפט בשדות הנפט של מזרח לוב, ומוכרות אותו באורח קבוע בדרכים פתלתלות בשווקי הנפט העולמיים.
בואה של ה'מורנינג גלורי' Morning Glory, לטרמינל הנפט במזרח לוב, הדליק מנורות אדומות רבות בוושינגטון, מכיוון שפירוש מהלך זה היה היווצרות קשר ישיר ראשון בין המשטר בפיונגיאנג בצפון קוריאה למזרח לוב, הנחשבת היום גם כאחד ממרכזי השוק השחור של מכירות מערכות נשק מתקדמות, ביניהן מערכות נשק אמריקניות. בייחוד המדובר בטילי נ''מ מתקדמים.
צפון קוריאה הכחישה כמובן כי המכלית קשורה אליה, דבר המאפשר עתה לארה''ב לטעון, כי המדובר במכלית פיראטית.   
מיד עם תחילת טעינת הנפט על המכלית, הורה ראש ממשלת לוב עלי זידאן Ali Zeidan, לצבא לוב להשתלט על המכלית, אולם הצבא הודיע לו כי הוא זקוק לזמן לאסוף כוחות לפעולה כזו. זה היה כמובן תירוץ, משום שלמפקדי צבא לוב אין עכשיו שליטה על החיילים, שרובם משרתים גם במסגרת המליציות המזוינות.
הוראה נוספת של ראש הממשלה לצי הלובי לתפוס את המכלית, נדחתה אף היא בטענה, כי הים הסוער rough sea, איננו מאפשר לכוחות לגשת למכלית. בשורה תחתונה הפרשה חשפה את חוסר האונים של ממשלת טריפולי, ואת העובדה כי אין ממשלה ואין צבא בלוב, אלא קיים רק שלטון המליציות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי פעולת ההשתלטות האמריקנית על המכלית הצפון קוריאנית, היא ניסיון מאוחר מאוד של  ממשל אובמה להחזיר את שעון האירועים בלוב אחורה, מבלי שכוחות אמריקנים יהיו מעורבים בו.
וושינגטון אומרת, כי משחתת הטילים המונחים 'סטאוט' U.S.S. Stout, תלווה עכשיו את המכלית ותדאג להחזיר את הנפט לבעליו החוקיים-קרי ממשלת לוב. אבל ממשלה כזו איננה קיימת. נוסף לכך פעולה אמריקנית זו לא תוציא את מזרח לוב, ואת שדות הנפט הנמצאים שם מיידי המליציות הלוביות, ובוודאי שלא תחזיר אותן לשלטון הממשלה בטריפולי. כמו כן, הפעולה האמריקנית, לא תבטל את הסכנה הקיימת בשווקי הנשק של מזרח לוב, כולל לישראל.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות