כוחות מרינס ושריון אמריקנים נחתו בעקבה. עושים את דרכם לגבול ירדן עם סוריה

כוח אמריקני גדול נחת ביום שלישי לפנות בוקר בעקבה בדרום ירדן, וביום ד' 5.6, הוא עומד להתפרס לאורך גבול ירדן עם סוריה, כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
במשך יום ג' עשתה השיירה הצבאית האמריקנית את דרכה מעקבה דרך הכביש ההררי החוצה את ירדן מדרום לצפון, עקבה-ג'ארש-עג'ילון (Jerash-Ajilon), כאשר האמריקנים מאובטחים על ידי כוחות ירדניים גדולים.
המקורות שלנו מוסרים, כי זהו הכוח האמריקני הגדול ביותר שהגיע לירדן, מאז החלה המלחמה בסוריה לפני כשנתיים ומחצה, והוא מונה כ-1,000 חיילים אמריקנים הנעים במשוריינים נושאי תותחים, והאמרים משוריינים. הכוח האמריקני נחת מאוניית התקיפה האמפיבית 'קארסארג' The amphibious assault ship USS Kearsarge, העוגנת כבר מול אילת החלה מאמצע מאי, והוא משתייך לחיל המשלוח של המרינס the Marine Expeditionary force 24th .
ארה''ב וירדן הטילו איפול כבד על נחיתתו ותנועותיו של הכוח האמריקני, ואינם מוסרים עליו כל פרטים.
מקורות אמריקנים מרבים לפרסם בימים האחרונים ידיעות על תרגיל צבאי גדול העומד להתפתח בסוף החודש בירדן האריה התאב Eager Lion 2013, ואשר יימשך חודשיים, ובו ישלחו לירדן מטוסי קרב מדגם F-16 וסוללות טילי פטריוט אמריקנים.
מקורות אמריקנים אחרים מסרו, כי ההחלטה לשלוח כוחות אמריקנים לירדן, איננה קשורה לתרגיל הצבאי, והיא התקבלה בישיבת חירום אשר התקיימה בפנטגון ביום שישי 31.5, בה השתתפו קצינים צבאיים בכירים ופקידים של משרד ההגנה האמריקני top military and civilian Defense Department officials. בישיבה השתתף באמצעות וועידת ווידיאו, גם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הנמצא מחוץ לארה''ב.
בישיבה הבהולה הזו הוחלט, כי בגלל המצב הצבאי המתפתח בסוריה, והאיומים על ירדן, והתגברות הידיעות וההוכחות על שימוש בנשק כימי בקרבות, צריך לתגבר את הכוחות האמריקנים בירדן, נוסף על הכוחות האמריקנים שישתתפו בתרגיל הצבאי. חיל האוויר הישראלי הוא שיספק מטרייה אווירית לכוח האמריקני. 
 
דובר פיקוד מרכז האמריקני U.S. Central Command לווטננט-קולונל טיילור Lt .Col. T.G. Taylor, אמר לכלי תקשורת אמריקנים, כי במטרה להגביר את היכולות הגנתיות של ירדן, כמה ממערכות נשק אמריקניות אלה יוכלו להישאר בירדן לפי בקשה של ממשלת ירדן. ציטוט המקור: In order to enhance the defensive posture and capacity of Jordan, some of these assets may remain beyond the exercise at the request of the government of Jordan.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הבקשה הירדנית הייתה כי כל מערכות הנשק שנכנסו בימים אחרונים לירדן, כולל מטוסי ה-F-16, סוללות הפטריוט, וכל מערכות הנשק בו מצויד כוח הנחיתה האמריקני שנחת ביום ג' בעקבה, יישארו בירדן, גם לאחר שהכוחות האמריקנים ייצאו ממנה.
אין פרטים מה הייתה התשובה האמריקנית על פנייה ירדנית זו, אולם אפשר להניח כי ממשל אובמה ייענה לה בחיוב.
 

Print Friendly, PDF & Email