כוחות נחיתה אמריקנים תרגלו בעקבה נחיתה על חופי איראן. נשק גרמני למורדים בסוריה

כוחות מיוחדים אמריקנים, סעודים, וירדנים, ערכו בימים האחרונים בעקבה, מול אילת, תרגילי נחיתה על חוף ירדן הדומים  לחופים האיראניים של המפרץ הפרסי. הכוחות תרגלו פשיטה על החופשים והשתלטות מהירה על בסיסים ומפקדות מבוצרות הנמצאות בהרים המתנשאים מעל לחופים. המטרה הייתה לתרגל פשיטה, או השתלטות, על מפקדות של כוחות המרינס המיוחדים של משמרות המהפכה האיראניים, המרוכזות באיים השולטים על הכניסות למצרי הורמוז אבו מוסה, טאנב הגדול וטאנב הקטן, ועל מפקדות איראניות כאלה הפזורות לאורך החופים האיראניים. 
הרי עקבה מתנשאים לגובה של 2,000 מטר. בתרגיל בעקבה השתתפו גדוד הסיור מס' 2 של כוח הנחיתה הימי האמריקני מס' 24, The 2nd Reconnaissance Battalion, Maritime Raid Force, 24th Marine Expeditionary Unit. גדוד הסיור הירדני מס' 77 77th Jordanian Reconnaissance Battalion, וספינות נחיתה סעודיות שנשאו אתם כוחות מיוחדים של המרינס הסעודי. 
כבסיס לכוחות האמריקנים, הציב הצי האמריקני במפרץ עקבה מול אילת את אוניית הנחיתה An amphibious transport dock , החדשה ביותר שלו 'ניו ניורק' USS New York, אשר הגיעה החודש  לים האדום במסגרת תגבור הכוחות האמריקנים באזור. ה'ניו יורק' נושאת על סיפונה 700 חיילי מרינס אמריקנים, ספינות נחיתה ומוסקים המסוגלים להנחיתם מול מטרות יבשתיות, שימשה גם כמפקדת התרגיל.
מאילת אפשר היה לצפות בבירור בתנועת ספינות הנחיתה האמריקניות כשהם נעות במפרץ עקבה לעבר החוף הירדני.
התרגיל הזה נערך במסגרת תרגיל הכוחות המיוחדים האמריקני-ערבי האריה הלהוט 2012 Eager Lion, בו השתתפו 12,000 חיילים, רובם, אמריקנים, סעודים, ירדניים קטאריים, ומאיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE שהחל ב-9 במאי, ואשר יסתיים ביום ד' 30.5, לאחר שלושה שבועות. התרגיל נערך בשני חלקים של ירדן. החלק הדרומי באזור עקבה, ובצפון ירדן באזורי הגבול של ירדן עם סוריה. למעשה התרגיל התחלק לשני חלקים:
1. החלק הימי, שנערך במפרץ עקבה.
2.
החלק היבשתי שנערך בצפון ירדן, ובו השתתפו כוחות מיוחדים אמריקנים וערביים גדולים.
האמריקנים הזרימו לצרכי התרגיל כוחות אוויר ושריון גדולים, בייחוד טנקים ומסוקי תקיפה, שהתפרסו לאורך גבול ירדן עם סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי בימים האחרונים ערך בשתי הזירות העיקריות של תרגיל הכוחות המיוחדים ביקור חשאי,  מפקד פיקוד מרכז האמריקני הגנרל ג'יימס מאטיס Gen. James Mattis, שהוא יהיה מפקד הכוחות האמריקנים אשר יפעלו בסוריה, ויתקפו באיראן, באם הנשיא אובמה ייתן הוראה כזו. 
בשבת 26.5, אמרו מקורות צבאיים ומודיעיניים בוושינגטון, כי הנשיא אובמה, דחה בשלב זה את בקשתו של  הגנרל ג'יימס מאטיס להציב נושאת מטוסים אמריקנית שלישית וכוח התקיפה שלה מול איראן, נוסף על 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln, ו'אנטרפרייז' USS Enterprise, הנמצאות כבר באזור.  המקורות אמרו, כי בקשה זו נדחתה מאחר והנשיא אובמה איננו רוצה להגביר את המתיחות הצבאית בין וושינגטון וטהרן, כל זמן שנמשך המו''מ הגרעיני בין שש המעצמות ואיראן, אולם אם מו''מ ייכשל קיימת אפשרות כי הנשיא אובמה ייענה לבקשתו של הגנרל מאטיס.
התרגיל האמריקני-ערבי  האריה התאב 2012 Eager Lion, הוא שלב נוסף בהתרחבות המעורבות הבינלאומית במרד הערבי ובהכנות לקראת עימות צבאי עם איראן.

כבר ביום חמישי 24.5, התקרבה במזרח הים התיכון לעבר נמל טרטוס, אוניית הנשק הרוסית  'פרופ' כצמן' Professor Katsman. הצוות הרוסי שעליה ניתק את כל מערכות הקשר של האונייה, במטרה לנסות ולהטיל איפול מוחלט על תנועותיה. אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי האונייה עגנה כבר ביום ו' 25.5, בנמל טרטוס, כאשר צוותים טכניים רוסיים וסורים מותחים מסביב יריעות ברזנט גדולות כדי לנסות ולהסתיר איזה  ציוד צבאי נפרק ממנה אל שיירות של משאיות צבאיות סוריות שהמתינו לה. המקורות שלנו מוסרים, כי מהאונייה נפרקו בימים האחרונים כמויות גדולות של פגזים לארטילריה ולטנקים הסוריים, וכמו כן חלקי חילוף לטנקים.
במקביל מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי בימים האחרונים החלו המורדים הסוריים משתמשים בהתקפותיהם על מטרות צבאיות סוריות במכונות ירייה מתוצרת גרמניה מדגם HK MG4. מכונת ירייה אלה נמצאות כיום בשימוש הצבא הגרמני הסדיר the Bundeswehr. זו פעם ראשונה שמופיע נשק גרמני בזירות הלחימה במזרח התיכון, ב-67 השנים האחרונות, מאז נסתיימה מלחמה העולם השנייה ב-1945. לא ברור מקורו של הנשק הזה, ואיזה גורם מספק למורדים בסוריה את התחמושת הנחוצה להפעלתו
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות