כוחות צבא טורקיים נכנסו לאפרין. כוחות סוריים על סף כיבוש א-רוטה. כרבע מיליון כורדים וסורים במנוסה

כוחות צבא טורקיים, וכוחות של מליציות סוריות וטורקמניות התומכות בהם, ומאוגדות תחת המטריה של 'הצבא החופשי הסורי' FSA, נכנסו הבוקר, יום א' 18.3, אל מזרח העיר אפרין Afrin, שעד עתה הייתה בשליטת כוחות המיליציה הכורדית ה-YPG. לא ברור מדוע הכוחות הכורדים לא נלחמו בצבא הכורדי, ופשוט נעלמו מהשטח.
לפי כמה ידיעות הכוחות הכורדים נסוגו, כאשר הם מתערבבים בכרבע מיליון פליטים כורדיים שנעים לעבר האזורים בצפון סוריה שנמצאים בשליטת הכוחות הסוריים.
ידיעות אחרות שאין להן אישור מוסרות, כי כוחות כורדיים מנסים לעצור עכשיו את כניסת הצבא הטורקי למרכז העיר.
מדובר בניצחון גדול של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, ושל הצבא הטורקי. מדובר גם בחוסר מעש ופעולה מוחלטים של ארצות הברית ורוסיה, אשר במשך קצת למעלה מחודש ימים, מאז התחיל המבצע הטורקי הצבאי 'ענף הזית' לכיבוש אפרין, המשיכו להעמיד פנים כי הם לוחצים על אנקרה להימנע מלכבוש את אפרין, במטרה למנוע אסון הומניטארי נוסף בסוריה, אולם בסופו של דבר התברר, כי ארדואן אשר שלח בימים האחרונים משלחות גם לוושינגטון ולמוסקבה, כדי לדון במלחמה בצפון סוריה, רק משך זמן, אשר אפשר לו, רווח זמן מדיני, ולצבאו רווח זמן צבאי לכבוש את אפרין.  
עתה כאשר לצד הצבא הטורקי בצפון סוריה נלחמות כ-30 מליציות סוריות מקומיות, יכול ארדואן לומר בביטחון הולך וגובר, כי לו ולצבאו יש עכשיו מעמד שווה לכוחות הרוסיים והאמריקנים הפועלים בצפון סוריה, וכי וושינגטון ומוסקבה צריכות להתחשב בעמדותיו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי  כוחות הצבא האמריקני בצפון סוריה החלו, כבר בשבת 17.3, להיערך בצורה שונה בצפון סוריה לקראת האפשרות כי צבא טורקיה לאחר שישלים את כיבוש אפרין, יפנה מזרחה אל עבר העיר הכורדית מאנביג' Manbij. מפקד המבצעים בצבא ארה"ב גנרל המרינס קנת מקקנזי Marine Corps Lt. Gen. Kenneth F. McKenzie Jr., the director of the Joint Staff, הורה לעביר תגבורות של מרינס למאנביג', ותגבורות מכוחות הצבא האמריקנים המוצבים בעיראק חצו את גבול עיראק-סוריה בדרכם לאזורי הכורדים בצפון סוריה.
במקביל להכרעה הצבאית-אסטרטגית שארדואן השיג באפרין, הצליח נשיא סוריה בשאר אסד  להשיג הכרעה צבאית אסטרטגית  כזו באזור א-רוטה  Eastern Ghouta, ליד דמשק. ביום א' 18.3 כבר ברור, כי עתה זו רק שאלה זמן עד שהצבא הסורי בעזרת חיל האוויר הרוסי, והמיליציות השיעיות הפרו-איראניות יכבשו את כל השטח המצוי עדיין בשליטת כמה מליציות מורדים סוריות.   בכך השיג הנשיא אסד הישג חשוב נוסף במלחמה.  מלכתחילה, לא היה סיכוי למליציות המורדים הסוריים, שלרשותן לא עמד נשק נ"מ יעיל, לעמוד בפני הפצצות הכבדות שחיל האוויר הרוסי ביצע, ובפני מטר טילי הקרקע-קרקע והארטילריה הכבדה שנורה עליהם על ידי הצבא הסורי.
כמו באפרין בצפון סוריה, גם באזור א-רוטה בדרום לא עזרו תיאורי הזוועה על טבח באוכלוסייה האזרחית, ועל נשים וילדים הרוגים לזעזע את הקהילה הבינלאומית, ולהביא אותה לפעולה ממשית להפסקת הקרבות.
עד כה נמלטו מאזורי הקרבות מזרחית לדמשק, למעלה מ-120 אלף פליטים.
בכך הגיע מספר הפליטים הסוריים שנעקרו מבתיהם בשמונה שנות המלחמה למעלה מ-6 מיליון איש. עוד 5 מיליון סוריים נמלטו מחוץ לגבולות ארצם.


 

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “כוחות צבא טורקיים נכנסו לאפרין. כוחות סוריים על סף כיבוש א-רוטה. כרבע מיליון כורדים וסורים במנוסה

  • מרץ 20, 2018 @ 2:18 at 2:18
    Permalink

    i wonder – somebody left in Syria ??? beside group of militants killers murderers ??? l

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות