כוחות צי, אוויר, ויחידות פשיטה של ארצות הברית, בריטניה, צרפת, פתחו באוקיינוס האטלנטי בתמרון אשר במרכזו תתורגל הטלת מצור ימי על איראן.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוחות צי ואוויר גדולים של ארצות הברית, בריטניה, צרפת, פתחו ביום ב' 21.7, בתמרון שיימשך 10 ימים, אשר במרכזו יתרגלו הכוחות הטלת מצור ימי על איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי שם התמרון הוא Operation Brimstone, כלומר 'פעולת אש וגפרית', (Brimstone- מושג המתאר את מכת האש והגפרית שהונחתה על סדום ועמורה.) התרגיל נועד לתת שיניים צבאיות לאולטימאטום האמריקני-אירופאי לאיראן, לפיו אם איראן לא תודיע עד 2 באוגוסט כי היא מוכנה להפסיק להעשיר אורניום, יפתחו ארה"ב ומדינות אירופה בשורה של סנקציות חריפות שתכלולנה הפסקת אספקת הבנזין, ומוצרי נפט מזוקקים, באמצעות הטלת מצור ימי חלקי על איראן.
ביום ב' 21.7, אמרו גם שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, וגם דוברת הבית הלבן דנה פרימו, כי איראן כנראה לא תקבל את האולטימאטום הזה, וכי לא יהיה מנוס מהטלת סנקציות נוספות על איראן, גם מטעם האו"ם וגם מצד ארה"ב. רייס הגדירה את הסנקציות הנוספות כצעדי עונשין' punitive measures, שינקטו מיד' imminent action. הגדרות אלה ניתנו על ידי רייס לאחר שסגנה ויליאם ברנס תדרך אותה לגבי הדיונים בז'נווה, באבו דאבי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בתרגיל, שנערך באוקיינוס האטלנטי, ישתתפו כ-15.000 מלחים, טייסים, ואנשי מרינס אמריקנים, בריטיים, וצרפתים.כמו כן ייקחו בו חלק 2 נושאות מטוסים אמריקניות עם כוחות המשימה שלהן,'תיאודור רוזוולט' USS Theodore Roosevelt carrier strike group, ו'איוו ג'ימה' USS Iwo Jima expeditionary strike group. נושאת המטוסים הבריטית, 'אילואסטריוס', וכוח המשימה שלה HMS Illustrious Carrier Strike Group . כן תיקח בתרגיל חלק הצוללות הגרעינית הצרפתית 'אמאטיסט' Amethyste.
מקורות בצי האמריקני הדגישו, כי 2 נושאות המטוסים האמריקניות וכוחות המשימה שלהן המשתתפות בתרגיל, עומדות 'לצאת בקרוב' למזרח התיכון.
התרגיל הצבאי הזה אשר יסתיים ב-31 ליולי, יומיים לפני פקיעת האולטימאטום שארצות הברית- והאירופאים הציגו לאיראן, לאחר כישלון השיחות בין 5 המעצמות וגרמניה, עם נציגי טהרן בשבת 19.7 בז'נווה. במרכזו של האולטימאטום עומדת הברירה שארה"ב והאירופאים העמידו לפני טהרן היא של 'שיתוף פעולה או עימות' cooperation or confrontation. כלומר, או שאיראן תפסיק להעשיר אורניום, או שתוטלנה עליה סנקציות נוספות.
המקורות של תיקדבקהמדווחים , כי הטלת מצור ימי חלקי על חופי איראן, יהיה חלק מסנקציות חדשות אלה, והוא יהיה כנראה מוגבל רק על יבוא בנזין ומוצרי דלק מזוקקים אחרים לאיראן, ולא על מוצרי מזון וסחורות אחרות. האיראנים, שמייבאים למעלה מ-40 אחוז מהבנזין הדרוש להם, לא יוכלו שלא להגיב על מצור ימי כזה, וינסו לשבור אותו באמצעים צבאיים.
בתרגיל הימי הגדול בולטות עוד 2 התפתחויות צבאיות ראשוניות, הקשורות למפרץ הפרסי.
1. בפעם הראשונה תשתפנה בתרגיל ימי כזה, יחידת העילית האמריקנית ה- JTFEX, שאנשיה משתייכים לפיקוד חיל המשלוח המיוחד של הצי האמריקני Navy Expeditionary Combat Command. לוחמים אלה מאומנים לפעולה במי חופים רדודים, ובנהרות. כוח זה מתאים במיוחד לפעולה במים הרדודים של המפרץ הפרסי, ובאיים הקטנים הפזורים בתוך ומסביב למצרי הורמוז, עליהם מוצבים כיום יחידות מרינס של משמרות המהפכה האיראנים. אבטחת חופש התנועה ומיכליות הנפט במצרי הורמוז ידרוש מהאמריקנים והאירופאים להשתלט על איים אלה.
2. נושאת המטוסים האמריקנית 'תיאודור רוזוולט' USS Theodore Roosevelt, תישא על סיפונה, ביחד עם המטוסים והטייסים האמריקנים, מטוסי קרב-הפצצה מתקדמים צרפתים מדגם 'רפאל' Rafale, על טייסיהם הצרפתים. זו פעם ראשונה שמטוסים וטייסים צרפתיים יפעלו מבצעית מנושאת מטוסים אמריקנית. המקורות הצבאיים של
תיקדבקה מציינים, כי עד עתה ערכו טייסים צרפתים רק נחיתות והמראות קצרות על נושאות מטוסים אמריקניות, כאשר הם מגיעים מנושאת המטוסים הצרפתית 'שארל דה גול', ומיד חוזרים אליה. פעולת מטוסים צרפתיים מנושאות מטוסים אמריקניות, מצביעה על נכונותו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, לקחת חלק בפעולות צבאיות אמריקניות-אירופאיות משותפות נגד התוכנית הצבאית האיראנית, כמו הטלת מצור ימי על איראן.

Print Friendly, PDF & Email