כוחות צי ומרינס מצריים השתלטו על באב אל-מאנדב. האמריקנים מפציצים בתיכרית. הסעודים מפציצים בתימן

מקורות צבאיים במפרץ מוסרים, ביום 26.3, כי כוחות צי ומרינס מצריים השתלטו על מצרי באב אל-מאנדב, החולשים על הכניסות והיציאות של הים האדום, ועל המעבר בין המפרץ לבין תעלת סואץ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: הפעולה הצבאית המצרית באה למנוע השתלטות של צי ומרינס איראני, הנמצאים באזור במסווה של פעילות נגד פיראטים, על מיצרים אסטרטגיים אלה. הפעולה המצרית מביאה לשיא חדש את הפעולה הצבאית בה פתחו המדינות הסוניות הערביות, נגד השתלטות איראן באמצעות המורדים ההוטים על תימן.
קודם לכן דיווחנו ביום ה' לפנות בוקר:
הקרע בין ארצות הברית מצרים וסעודיה ומדינות המפרץ הפרסי ה-GCC, לגבי מדיניותו של הנשיא אובמה כלפי איראן הפך, ביום ה' 26.3, גלוי כאשר חיילות האוויר שלהן החלו בהפצצות בעיראק ובתימן.
חיל האוויר האמריקני החל בהפצצות, כפי שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו, יום קודם לכן, כדי לעזור למשמרות המהפכה האיראניים לנצח את הקרב בתיכרית מול אל קעידה ISIS. חיילות האוויר של  מצרים סעודיה ומדינות המפרץ החלו בהפצצות הערים המרכזיות בתימן כדי לעצור ברגע האחרון את ההשתלטות של ההוטים הפרו-איראניים עליהן.
בכך הפכו  מצרים סעודיה ומדינות המפרץ להיות המדינות המזרח תיכוניות הראשונות אשר מפעילות כוח צבאי במטרה לסכל את התוכנית האמריקנית-איראנית שעיקרה: מהלכיו של הנשיא אובמה להשיג, בכל מחיר הסכם גרעיני עם טהרן, תמורת הסכמתו לאפשר לאיראן להפוך למעצמה האזורית המזרח תיכונית הקובעת את המתרחש בו.
משמרות המהפכה האיראניים פועלים עתה ב-4 זירות מלחמה במזרח התיכון: סוריה, עיראק, תימן, לבנון, ועוסקים בהקמת צבאות 'עממיים' שיעים פרו-איראניים, ב-3 מדינות-סוריה, עיראק ותימן.
כפי שסעודיה הודיעה ביום ד', כי הכוחות הגדולים שהיא ריכזה לאורך הגבול עם תימן הם 'לצרכי הגנה' בלבד, בעוד שלמעשה פתחה במתקפה, כך ארצות הברית הודיעה ביום ה' לפנות בוקר כי היא תומכת בהתקפה הבינ-ערבית על ההוטים הפרו-איראניים בתימן, בעוד שלמעשה הייתה מעדיפה כי מתקפה כזו לא תתרחש.
מקורות אמריקנים בוושינגטון אמרו, ביום ה', כי הנשיא אובמה קיבל את ההחלטה להתחיל בהפצצות אמריקניות בתיכרית כבר ביום ד', לאחר שקיבל בקשה לעזרה כזו מראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדי Haider al-Abadi. המקורות האמריקנים הדגישו, כי הגנרל האיראני קאסם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים, אשר פיקד בשלושת השבועות האחרונים  על המתקפה העיראקית-איראנית על תיכרית, עזב את האזור. המקורות לא אמרו דבר לגבי הכוחות האיראניים שנשארו בשטח ושאר עליהם מפקדים קצינים של משמרות המהפכה. הסיבה: ממשל אובמה איננו רוצה להיראות כאילו הוא מתאם את פעולותיו הצבאיות בעיראק מול אל קעידה ISIS עם איראן.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אי אפשר להסתיר את העובדה, כי ההפצצות האמריקניות בתיכרית צריכות להיות מתואמות עם מפקדיהם של הכוחות הנמצאים בשטח.
המידע באם הגנרל סוליימני עזב או לא עזב את השטח, איננו יכולה לשנות את העובדה כי המפקדים ורוב הכוחות שנשארו בשטח הם איראניים, וכי חיל האוויר האמריקני צריך לתאם את פעולותיו-הפצצותיו אתם.
המקורות של תיקדבקה דיווחו בשלושת השבועות מאז המתקפה העיראקית-איראנית על תיכרית נפתחה, כי התיאום הצבאי האמריקני-איראני נעשה באמצעות לשכתו של ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדי בבגדאד.  
סעודיה הודיעה ביום ה' לפנות בוקר, כי המטוסים הסעודים הפציצו את רוב בסיסי חיל האוויר התימני והשמידו את המטוסים שהיו בהם, וכי הם הכריזו על כל המרחב האווירי של תימן כאזור אסור לטיסה. הסעודים לא אמרו עוד איזה חיילות אוויר נוספים משתתפים בפעולה האווירית הזו, אולם מקורות בקהיר אמרו, 'כי מצרים ומדינות מפרץ אחרות משתתפות בפעולה הסעודית'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לפעולה הסעודית ולהכרזת האזור האסור לטיסה יש שתי מטרות עיקריות:
1. לשלול מהכוחות ההוטים המתקדמים לעבר עדן בדרום תימן את החיפוי האוויר של חיל האוויר התימני-שהצטרף אליהם-סיפק להם.  בלי חיפוי אווירי ההתקדמות של ההוטים תואט בצורה ניכרת.
2. למנוע את המשך נחיתתם של מטוסים איראניים בבסיסי חיל האוויר התימני, כאשר הם מביאים לשם ציוד צבאי ותחמושת לכוחות ההוטיים.
מקורות במפרץ הפרסי מסרו, כי סעודיה העמידה לרשות המבצע נגד ההוטים 100 מטוסים, ו-150,000 חיילים. כמו כן מסרו המקורות, כי במבצע משתתפים גם אלמנטים צבאיים של פקיסטן, מרוקו, וירדן.  עצם העובדה שסעודיה העמידה לרשות המבצע כמות גדולה כזו של חיילים, מצביעה על האפשרות כי נוסף למתקפה האווירית, מתכננת סעודיה גם  פלישה קרקעית לתימן.

     

  

Print Friendly, PDF & Email