כוחות קדאפי במתקפה במערב לוב, במאמץ לשפר עמדות תוך המו"מ לסיום המלחמה

בעוד באיסטנבול מכריזים, ביום ו' 15.7, 30 נציגי מדינות ביניהן ארה''ב, בריטניה, וצרפת, כי משטר קדאפי איננו נחשב יותר לגיטימי בלוב, מכריז מועמר קדאפי לתומכיו, 'כי אנו הולכים עם הניצחון, ולא תהיינה פשרות', וכוחותיו מכים באופנסיבה חדשה את כוחות המורדים במערב המדינה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במקביל לכינוס בטורקיה של המדינות התומכות במורדים הנקראות Libya's Contact Group, העביר קדאפי ביום שישי חטיבה משוריינת מורחבת שלו, (שבמושגים של שדה הקרב בלוב, נחשבת כדוויזיה), מאזור עיר הנפט ברגה Brega במזרח, לאזור הרי מאפוזה Nafusa Mountains במערב ,שם כוחותיו פתחו עוד ביום ה' 14.7 בבוקר במתקפה כללית.
המטרה של המתקפה הזו, היא לשפר את עמדות המיקוח של משטרו במו''מ החשאי שקדאפי ובניו מנהלים בימים האחרונים עם וושינגטון באמצעות מוסקבה, ועם פריס ורומא, באמצעות ברלין. שני הגורמים היחידים המשתתפים במלחמה אתם קדאפי איננו מנהל מו''מ הם נאט''ו, ולונדון.
ביום חמישי 14.7 לפנות בוקר, התקשר נשיא ארה''ב אובמה עם נשיא רוסיה מדבדב, וסיכם אותו כי מוסקבה תנהל מו''מ עם קדאפי לסיום המלחמה, בתנאי שקדאפי יפרוש מהשלטון, ובטריפולי יוקם משטר דמוקרטי.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי טענות אנשי קדאפי כי כוחותיהם עומדים תחת התקפה קרקעית, אווירית, וימית, של כוחות המורדים ונאט''ו באזור ברגה, אינם נכונים והם נועדו לכסות על העברת הכוחות מערבה.
במקביל, טענות המורדים כי אם היו להם מספיק כלי נשק בחזית המערב הם היו כבר עומדים בשערי הבירה טריפולי, רחוקים מאוד מלהיות נכונים.  במערב נחלו המורדים בימים האחרונים תבוסה מידי כוחות קדאפי, ואם קדאפי לא היה חושש ממטוסי נאט''ו שיפציצו את כוחותיו, הוא כבר היה כובש את המעוזים האחרונים של המורדים בחלק המערבי של לוב הנמצאים ליד העיר זינטאן Zintan.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי העברת החטיבה המשוריינת ממזרח לוב למערבה, מצביעה על כך כי קדאפי איננו חושש יותר, בשלב זה, מכוחותיהם של המורדים במזרח המדינה הנמצאים לידי ברגה Brega, ובמיסרטה Misrata, והוא גם איננו חושש יותר לגורלה של העיר הגדולה סירט Sirte, שכוחות המורדים אינם מסוגלים לכבוש, או להטיל עליה מצור. רק אם סירט תיפול בידי המורדים, הם יוכלו לאיים על טריפולי' , אולם הם אף פעם בכל חמשת חודשי המלחמה, מאז חודש מרס, לא הגיעו לידי מצב כזה.
המקורות שלנו מציינים, כי מצב צבאי זה בשטח, בו היתרון הצבאי נוטה בצורה ברורה לצד כוחותיו של קדאפי, מראה את אוזלת ידן של 30 המדינות התומכות במורדים, ואת אוזלת ידו של נאט''ו להטות את כף המלחמה.
זו הסיבה מדוע לאחר הסעיף בהודעתם המכיר במורדים the National Transitional Council-TNC כבשלטון הלגיטימי בלוב, נציגי המדינות מדגישים כי הכרה זו תהייה בתוקף 'עד אשר בלוב יוקם שלטון מעבר זמני אליו יועבר השלטון', until an interim authority is in place. המקורות שלנו מציינים, כי 'הקמת שלטון מעבר זמני בלוב', היא בדיוק הנוסחה אליה כבר הסכימו מועמר קדאפי ובניו במו''מ ומתן החשאי שהם מנהלים עם וושינגטון, פריס ורומא. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות