כוחות שריון סוריים גדולים צרים על חאן ארנבה

כוחות שריון סוריים גדולים המשיכו בלילה ולפנות בוקר ביום ד' 9.10, להדק את המצור על העיירה חאן ארנבה Khan Arnabeh, כאשר נפילת העיירה לידיהם היא שאלה של זמן קצר.  שליטה בעיירה תאפשר לצבא סוריה לחסום את הדרך הראשית מרמת הגולן הסורית  לדמשק,  להשתלט על צומת הדרכים המרכזיות באזור קוניטרה, והתפרסות הצבא הסורי לאורך אזור ההפרדה בין סוריה לישראל, בו מוצבים היום כוחות יוניפי''ל. במצור על חאן ארנבה הסורים מפעילים כוח  אש רב, מטנקים, מטוסים, וארטילריה מתנייעת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי התנגדות המורדים היא מינימאלית.  מצב זה בקרב המורדים שורר לא רק ברמת הגולן הסורית, אלא בכל רחבי סוריה. מקורות צבאיים מערביים העוקבים אחר מצב הלחימה בסוריה אומרים, כי מצב דומה שורר ביתר גזרות הלחימה בסוריה, וכי נראה כי מלבד ניסיונם של המורדים לשמור על עמדותיהם, הם איבדו את המוטיבציה להילחם.  
קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:   
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי קרוב לשתי חטיבות שריון סוריות יצאו ביום ב' בלילה, את אזור דמשק, כדי להצטרף ביום ג' 8.10 לפנות בוקר, למתקפה כללית שהכוחות הסוריים פתחו בה  כבר באזור דרום סוריה לכיוון העיר הסורית קוניטרה, הנמצאת מול רמת הגולן הישראלית.
המקורות שלנו מדווחים על מספר שיירות צבאיות סוריות, המונות כ-200 טנקים, נושאי גייסות משוריינים, כלי רכב משוריינים, וארטילריה מתנייעת העושות את דרכן אל נקודת ריכוז הכוחות הסוריים הנמצאת מדרום לעיר דרעא Daraa.
חיל האוויר הסורי החל כבר ביום ב' בלילה להפציץ את עמדות ובסיסי המורדים הסורים בכפרים הסוריים הנמצאים מול ישראל, כפעולת ריכוך לקראת המתקפה.
מתנועת הכוחות הסוריים אפשר להעריך, כי המטרה של המשטר בדמשק הוא לעקור את כל כוחות המורדים המחזיקים בכפרים ובעיירות הסוריות לאורך כל גבול סוריה-ישראל החל מאזור החרמון, ועד למפגש הגבולות סוריה-ירדן-וישראל מול דרום רמת הגולן. עיקר הכוחות הסורים נעים לאזור המשתרע מנהר הירמוק שהוא למעשה הגבול בין סוריה וירדן, ועד לקוניטרה.
בעיירות ובכפרים באזור ולאורך גבול סוריה-ישראל ישנם כוחות קטנים של המורדים הסוריים. ההערכה הצבאית והמודיעינית היא, כי כוחות אלה לא יוכלו להחזיק מעמד מול הכוח הצבאי הגדול הסורי התוקף אותם.
אין ספק, כי אחת המטרות העיקריות של התקפה זו, היא לנתק את הקשר בין המורדים הסוריים ברמת הגולן ובין צה''ל. הסימן היחיד החיצוני לקשר זה הוא העברתם של פצועים מכוחות המורדים הסורים לטיפול בבתי חולים בישראל. העברה של פצועים כאלה לתוך ישראל הפכה כבר לפעולה יומיומית.
עד עתה נמנע הצבא הסורי מלפתוח ממתקפה כזו מאחר וחשש מתגובה צבאית ישראלית או ירדנית אליה. אולם עתה, לאחר השגת ההסכם בין וושינגטון ומוסקבה על פירוק הנשק הכימי, ולאחר שביום א' 6.10, התברר לפתע כי לא האו''ם הוא שיפרק את הנשק הכימי, אלא צבא סוריה בעצמו יבצע פעולה זו תחת פיקוח האו''ם, ההערכה הסורית היא כי לא צה''ל ולא הצבא הירדני יתערבו במהלך צבאי סורי לאורך גבולותיהם.
הביטחון הסורי גבר עוד יותר, לאחר שביום ב' שיבח שר החוץ האמריקני ג'ון קארי את פעולות המשטר בדמשק בפירוק הנשק הכימי. אלו היו התשבחות האמריקניות הראשונות למשטר אסד ולצבאו מאז תחילת 2011, כאשר מלחמת האזרחים פרצה בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כתוצאה מהתנועות הצבאיות הסוריות האלו, הכריזה ירדן על כוננות בשתי הדוויזיות המשוריינות שהיא מחזיקה על גבול ירדן-סוריה, הדוויזיה הירדנית מס' 60, ודוויזיה מס' 40.   

 

Print Friendly, PDF & Email