כוחות שריון סוריים וחיזבאללה גדולים פתחו במבצע 'השחר הגדול' באזור אל סוויידה בדרום סוריה

עוד לא עבור 24 שעות מאז שהפסקת האש בדרום-מערב סוריה, עליה הסכימו נשיאי ארה"ב ורוסיה דולנד טראמפ וולדימיר פוטין, מאז שנכנסה לתוקפה, וכבר היא התמוטטה.
כוחות שריון גדולים של צבא סוריה, המורכבים מהגייס החמישי  5th Syrian Corps , דיוויזיית השריון מספר 5 הסורית 5th Armored Division, וכוחות גדולים של חיזבאללה פתחו, ביום ב' 10.7 לפנות בוקר, במתקפה כללית על כוחות המורדים באזור אל סוויידה Al-Sweida.  אזור אל סווידה בסוריה נכלל בתוך שלושת האזורים בהם הוכרזה הפסקת האש עליה הסכימו ארצות הברית ורוסיה. שלושת האזורים הם דרעא Darra, קונטרה Quantra, ואל סוויידה Al-Sweida.
המטה הכללי של צבא סוריה נתן שם קוד למתקפה זו  והוא 'מבצע השחר הגדול' Operation Big Dawn. במילים אחרות, מבחינת הצבא הסורי מתחיל שלב חדש במלחמה בדרום סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המתקפה של הכוחות סוריים וחיזבאללה מתרכזת באזורים הצפוניים של אל-סוויידה, דבר שיאפשר לסורים ולחיזבאללה לטעון, כי האזור הזה אינו נכלל באזורי הפסקת האש.
מדובר באזור העיירות והכפרים תל עספר Tal Asfar, ואל קאסר  Al-Qasr.  הכוחות הסוריים וחיזבאללה כבשו לפחות 11 עיירות וכפרים באזור, כשהם מכריחים את כוחות המורדים הסורים לסגת. רוב כוחות המורדים משתייכים לצבא הסורי הדמוקרטי SDF, שהם כוחות המאומנים על ידי צבא ארצות הברית וירדן.
אזור הקרבות נמצא במרחק של 33 ק"מ בלבד מהעיר סויידה, 70 ק"מ מהעיר דרעא או מגבול ירדן, ו-78 ק"מ מזרחית לעיר קונטרה או מרמת הגולן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההתקפה של סוריה ושל חיזבאללה, באה כפי הנראה כתגובה על כך שהצבא והמודיעין הירדני  החליטו לנצל את ההכרזה על הפסקת האש, והחלו להעביר כמויות גדולות של נשק וציוד צבאי לידי המורדים הסוריים בדרעא.  הפעולה הירדנית מצביעה על כך, כי למרות ההודעות האופטימיות שהירדנים פרסמו על מעורבותם בהשגת הפסקת האש, הם לא תלו בה תקוות רבות, ומיד החלו בהכנות הדרושות לחידוש הקרבות.
סיבה נוספת עיקרית לחידוש הקרבות, היא העובדה שבהבנות האמריקניות-רוסיות על הפסקת האש לא נקבעו או הוזכרו שום קווים ספציפיים בהם מחזיקים הכוחות השונים בשטח. נושא קביעת קווי הפסקת האש נשאר לשלבים נוספים של המו"מ שיקבעו על ידי קצינים אמריקנים ורוסיים הנמצאים בשטח.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עתה עם חידוש המלחמה באל סוויידה, אפשר וצריך לצפות לחידוש המלחמה גם באזור קונטרה מול רמת הגולן.  

Print Friendly, PDF & Email