כוח איטלקי-בריטי נפגע בלוב בקרב עם ISIS

( כוחות מיוחדים איטלקיים בעת אימונים השבוע)
קרב ראשון מסוגו של כוחות מערביים מיוחדים שנערך מעודו עם ISIS, התקיים בלוב ביום ד' 27.4. הקרב בו היו מעורבים כוחות איטלקיים ובריטיים נסתיים בניצחון של כוחות ISIS.
 המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי נראה שתוצאות הקרב הזה יידחו את מועד הפלישה המערבית המתוכננת ללוב. זאת מאחר והקרב הוכיח כי הכוחות האירופאים שצריכים לקחת חלק בפלישה עדיין אינם מוכנים לסוג כזה של לחימה, וכי מתכנני הפלישה הופתעו מהיכולות הצבאיות הגבוהות של לוחמי ISIS.
המקורות שלנו מוסרים את הפרטים הבאים: כוח של מרינס איטלקיים, וכוחות מיוחדים בריטיים, שפעל השבוע ביחד עם כוחות לוביים שהתקדמו ממיסרטה Misrata לעבר מעוז ISIS בלוב בעיר סירט Sirte, (מרחק של 273 ק"מ) הותקף ביום ד' 27.4, על ידי מארב של כוחות ISIS ונפגע קשה.
לכוחות האיטלקיים היו בקרב הרוגים ופצועים. אין מידע באם היו גם נפגעים בריטיים ביניהם. 
יש ידיעות על שבויים שנלקחו על ידי ISIS, לא  ברור במי מדובר. ייתכן  כי המודבר בחיילים לוביים של 'הצבא הלאומי הלובי' Libyan National Army, שהיא המיליציה הצבאית של הגנרל הלובי, אזרח ארה''ב, גנרל חליפה הפטאר General Khalifa Haftar, שלצידה נלחמים הבריטים והאיטלקים.
המטה של ארבעה מדינות אירופאיות הכולל נציגים של ברטניה, צרפת, איטליה, גרמניה,וארצות הברית, הממונה על ההכנות הצבאיות המערביות לפלישה ללוב, ומשרדי ההגנה בלונדון וברומא, הטילו איפול מוחלט על מה שהתרחש בקרב הגדול הראשון שבין כוח מערבי לכוח של ISIS בלוב.
רק ביום שני 25.4 יומיים לפני הקרב, התכנס המטה המערבי לפלישה ללוב בהנובר Hanover בגרמניה, והחליט לזרז את ההכנות לקראת הפלישה ללוב בגלל המצב המדרדר שם.
מהמידע הנמצא בידי המקורות של תיקדבקה עולה, כי המארב של ISIS, היה מורכב מכלי רכב עמוס חומרי נפץ שהצליח להסתנן בין כלי הרכב בהם נעו החיילים האיטלקיים והבריטיים  ולהתפוצץ לידם. לאחר מכן הסתערו מחבלים מתאבדים  על הכוח, כאשר כוח אחר של ISIS ממטיר על השיירה הפגזה ממרגמות וירי ממכונות ירייה כבדות.  
היה צורך בהתערבותם של מטוסי ומסוקי קרב איטלקיים וצרפתיים כדי לחלץ את הכוח מהמארב שהוטמן לו.
רק בסוף שבוע שעבר ב-22.4, סיימו כוחות אוויר מיוחדים איטלקיים-'חטיבה מס' 1 של הכוחות האוויריים האיטלקיים המיוחדים  1st Special Operations Air Brigade, תרגיל ארוך שנמשך 19 יום החל מ-4 באפריל, בבסיס האוויר האיטלקי קרוויה Cervia airbase, שדימה קרבות נגד כוחות ISIS שנחתו על החוף האיטלקי של הים התיכון, לאחר שהגיעו מלוב, במטרה לתקוף מתקנים אסטרטגיים איטלקיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי שיטת  ההתקפה של ISIS בלוב כפי שנראתה בקרב ביום ד' השבוע, דומה מאוד לשיטות ההתקפה של אנשי ארגון הטרור על כוחות הצבא המצרי בצפון חצי האי סיני.  שיטה זו כוללת הטמנת מארבים משולבים הכוללים מכוניות נפץ, מתאבדים, מטעני צד, והפעלת ארטילריה כבדה.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי יום אחד בלבד לאחר הקרב הזה, ביום  ה' 28.4, אמר שר החוץ האיטלקי פאולו גנטילוני Paolo Gentiloni בפרלמנט ברומא,  כי לאיטליה אין שום כוונה לשלוח כוחות ללוב, אלא  אם כן ממשלת האחדות הלאומית של לוב הנתמכת על-ידי האו''ם תבקש זאת. ציטוט המקור: Italy has no plans to send troops to Libya without a request from the unity government that is backed by the UN. דברים אלו  נאמרו  לאחר שאחד מהעיתונים המרכזיים באיטליה 'קוריירה דלה סיירה' Corriere della Sera, פרסם השבוע ידיעה בה נאמר,  כי רומא מוכנה לשלוח ללוב כוח של בין 600  עד 900  חיילים כדי להגן על מתקני ושדות הנפט.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מקורות צבאיים אירופאים מדברים על כוח צבאי איטלקי גדול יותר, בן 6,000 חייל העומד להגיע ללוב. אותם מקורות מדברים על כוח בריטי בן 1,000 חייל.
במקביל הופיעו ביום ה' בוושינגטון בפני וועדת הכוחות המזוינים של  הסנט  שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר Ashton Carter, וראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל ג'וזף דנפורד  Gen. Joseph Dunford, ודיברו על הישגי הכוחות הנתמכים על ידי ארה''ב במלחמה נגד ISIS, בעיראק ובסוריה. שני הבכירים האמריקנים, שדבריהם נתקלו בספקנות על ידי חברי הוועדה, לא הזכירו במילה אחת את ההתרחשויות בלוב.

Print Friendly, PDF & Email