כוח התקיפה הימי האמריקני 'אנטפרייז' USS Enterprise Strike Group, נכנס לים התיכון, והחל באימונים עם נושאת המטוסים הצרפתית שארל דה-גול.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוח התקיפה הימי האמריקני 'אנטפרייז' USS Enterprise Strike Group, בראשותה של נושאת המטוסים הגרעינית USS Enterprise (CVN 65), הנמצא בדרכו למפרץ הפרסי, נכנס השבוע, ביום שני 23.7, לים התיכון, והחל עורך אימונים משותפים עם נושאת המטוסים הצרפתית שארל דה-גול Charles De Gaulle. מטוסי קרב-הפצצה צרפתיים מדגם 'רפאל' Rafale M, שהמריאו מנושאת המטוסים הצרפתית נחתו על המסלול של 'האנטפרייז' ולאחר שהות קצרה המריאו משם בחזרה לאוניית האם שלהם. זו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה של שני הציים, שמטוסי קרב-הפצצה צרפתיים נוחתים על נושאת מטוסים אמריקנים ומשתמשים במתקניה המבצעיים. המקורות המזרח תיכוניים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי שיתוף פעולה צבאי זה מדגיש את ההתקרבות הגדולה שחלה בין ממשל ג'ורג בוש והנשיא הצרפתי החדש ניקולא סרקוזי, בייחוד בנושאי המזרח התיכון.
המקורות שלנו מציינים במיוחד את ההתקרבות הגדולה, אם לא הדרמטית שחלה ביחסי צרפת עם איראן ועם חיזבאללה, תוך הסכמה בשתיקה מצד וושינגטון.
זה לא מקרה בלבד שמיד לאחר שבתחילת השבוע נערך התמרון הימי- האווירי המשותף האמריקני-צרפתי, יגיע בשבת ללבנון שר החוץ הצרפתי ברנארד קושנר Bernard Kouchner, והמתווך הצרפתי בנושאי לבנון, מי שהיה שגריר צרפת בדמשק ז'אן קלוד קוסראן Jean-Claude Cousseran, ומיד לאחר מכן, בתחילת השבוע הבא, יגיעו לאזור שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ושר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, שיבקרו במצרים, ובסעודיה. קונדוליסה רייס תבקר גם בישראל וברשות הפלסטינית.
קשה שלא להבחין בחלוקת העבודה המזרח תיכונית החדשה המתרחשת בשטח. ארצות הברית, תעסוק בענייני עיראק והמפרץ הפרסי, צרפת תעסוק בנושאי איראן, סוריה, וחיזבאללה, כשהיא מנסה לתווך בין ארצות הברית ואיראן, וטוני בלייר הבריטי, יעסוק בהקמת מוסדות המדינה הפלסטינית.
בישראל, בה הצמרת המדינית עסוקה עדיין במהלכים עקרים לחיזוקו של אבו מאזן, עדיין לא שמו לב, כי וושינגטון ופריס עוסקות בבניית מציאות פוליטית וצבאית חדשה במזרח התיכון, תוך הכרה בכוחה ובמעמדה של איראן, מהלך שהוא מסוכן ביותר לישראל.
דברי מקור ישראלי שאמר ביום ד' 25.7, כי בקרוב תתקיים פגישה בין נציגים ישראליים וסעודיים, מראה על הניתוק המוחלט של הצמרת המדינית הישראלית מהמתרחש בשטח. נציגים סעודיים לא ייפגשו בקרוב עם נציגים ישראליים, לא רק בגלל שסעודיה הסתלקה עכשיו מהטיפול בנושאים מזרח תיכוניים כמו לבנון והפלסטינים, אלא בגלל העובדה כי ישראל נדחקה עוד יותר בזמן האחרון לשוליים המזרח תיכוניים בגלל השיתוק של הצמרת הפוליטית והצבאית שלה.

Print Friendly, PDF & Email