כוח חיזבאללה בדרעא. הרוסים הפרו הבטחותיהם לישראל


בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: התפתחות בטחונית חמורה ביותר בדרום סוריה.
כוח גדול של חיזבאללה נכנס, ביום ד' 27.1, לעיר הסורית דרעא Daraa, בדרום סוריה ליד ירדן. כניסת הכוח של חיזבאללה היא הפרה גסה של כל ההבטחות שנתן נשיא רוסיה ולדמיר פוטין לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ולעבדאללה מלך ירדן, לפיהן  הפעולות הצבאיות הרוסיות בדרום סוריה לא תאפשרנה הצבת כוחות איראנים המורכבים ממליציות שיעיות עיראקיות ואפגאניות, וכוחות חיזבאללה לאורך גבולותיהן עם סוריה.
הכוח של חיזבאללה נכנס לדרעא לאחר שכוחות צבא סוריה בפיקוד של קצינים רוסיים כבשו  ביום ג' 26.1 את שייח' מסכין Sheikh Maskin. בכך ניתק הצבא הסורי את כוחות המורדים הנמצאים באזור המזרחי של העיר דרעא Deraa, עם אלה הנמצאים מערבה ממנה.
מי ששולט בשייח' מסכין שולט על צומת הדרכים המרכזית של דרום סוריה המובילה לסוואידה בהר הדרוזים  Suwaida במזרח, קוניטרה Quneitra  במערב, מול רמת הגולן, ולדמשק Damascus, בירת סוריה בצפון. 
הקרב על שייח' מסכין היה הקרב הראשון במלחמה בסוריה בו קצינים רוסיים השתתפו בפיקוד ישיר על הכוחות הסוריים שפעלו בשטח. מיד לאחר הקרב הזה החלו להגיע ידיעות גם מאזורים נוספים בסוריה בהם נראו קצינים רוסיים מפקדים ישירות על הכוחות הסוריים בשטח.
המרחק מדרעא היכן שנמצא עכשיו כוח של חיזבאללה עד לדרום רמת הגולן הוא 32 ק"מ. המרחק מדרעא לגבול ירדן הוא 12 ק''מ בלבד. במלים אחרות, כוחות חיזבאללה נמצאים עתה בטווח של פעולה מול הגבולות של ישראל וירדן מדרום סוריה.
בישראל בה ממשיכים צה''ל ומערכת הביטחון שלא לראות ולקרוא נכון את מפת המתרחש בסוריה, וכאשר הקצין היחיד היודע ומכיר בעיה זו ראש אמ"ן האלוף הרצי לוי שותק, מכיוון שאיננו רוצה להיכנס להתנגשות גלויה עם שר הביטחון משה יעלון ועם הרמטכ''ל רב אלוף גדי אייזנקוט, קיימת פסיביות מוחלטת כלפי הופעת כוח חיזבאללה על גבולות ישראל וסוריה.  זאת למרות ההצהרות הפומביות של נתניהו ויעלון, כי הם לא יאפשרו התפתחות כזו.
לעומת זאת עבדאללה מלך ירדן ומפקדי הצבא הירדני אינם מוכנים לעבור על כך לסדר היום. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי המלך פנה בדחיפות ביום ד' בבוקר אל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וביקש ממנו הסברים כיצד שקרה שמפקדי הצבא הרוסי בדרום סוריה הסכימו לאפשר לחיזבאללה להיכנס לדרעא.
לירדן יש ניסיון קשה בשלוש השנים האחרונות עם חיזבאללה, לאחר שבצפון ירדן נתפסו מאגרי נשק נסתרים שחיזבאללה הבריח לתוך ירדן במטרה שיעמדו לרשות חוליות טרור שארגון הטרור ניסה ומנסה להחדיר לתוך מחוז אירביד Irabid.
עתה הירדנים חוששים, כי כוחות חיזבאללה ימשיכו להתקדם מדרעא לעבר מעבר הגבול  אל-רמתא Al-Ramtha (בסוריה המעבר נקרא מעבר דרעא) שהוא מעבר הגבול היחיד בין סוריה לידרן, ויכבשו אותו.
אם אכן התפתחות זו תתרחש תהייה זו הפעם הראשונה שכוחות חיזבאללה כובשים מעבר גבול של מדינה ערבית שאיננה גובלת עם לבנון, ואשר נמצאת על אחד ממקורות המים העיקריים באזור-נהר הירמוק.
המקורות שלנו מוסרים, כי עד יום ה' 28.1, לא השיב פוטין לעבדאללה.  
במקום תשובה מהרוסים קבלו הירדניים תשובה מהנשיא בשאר אסד.
אסד הודיע באמצעות שדרים שנשלחו בערוצי מודיעין בין דמשק לרבת עמון, ועליהם היה חתום הגנרל הסורי בהג'ת סולימן  Bahjat Suleiman, מי שהיה שגריר סוריה בירדן וגורש משם במאי 2014, כי על המלך עבדאללה לשאת עכשיו בתוצאות של מדיניותו בה תמך במורדים הסוריים בדרום סוריה, וכי עתה עליו להתכונן לקלוט בירדן אלפי לוחמים מקרב המורדים אשר ינסו להימלט לירדן מפני הכוחות המשולבים של סוריה וחיזבאללה הדוחפים אותם לעבר גבול ירדן.
תוך כמה שעות, או כמה ימים יכול להיווצר מצב דומה גם בגבול ישראל-סוריה באזור רמת הגולן.
    

  

 

Print Friendly, PDF & Email