כוח מרינס אמריקני-רוסי נחת במזרח לוב


כבר בתחילת החודש קיבל הנשיא אומבה החלטה דרמטית לה איש לא ציפה בוושינגטון, לפתוח במלחמה נגד ISIS בלוב.
בעוד שבסוריה ממשל אובמה משתף פעולה עם הרוסים, בעיראק עם האיראניים מצד אחד ועם הסונים מהצד השני, החליט אובמה בחשאי לפתוח בחזית שלישית מערבית למלחמה בלוב גם כן בשיתוף פעולה עם הרוסים וצבאות מערב-אירופה.
בסוף השבוע, נעשה הצעד הצבאי הראשון בפלישה זו, כאשר כוחות מיוחדים אמריקנים, רוסיים, בריטיים, צרפתים, ואיטלקים נחתו בלוב. הפרטים:
הכוחות נחתו דרומית לעיר הנמל הגדולה טוברוק הקרובה לגבול לוב-מצרים והמרוחקת רק 144 ק''מ מהעיר דרנא Derna, המשמשת כיום כבסיס העיקרי של רוב הארגונים המוסלמיים הקיצוניים הקשורים עם אל קעידה או ISIS. העיקרי בארגונים אלה המשתף כיום פעולה עם ISIS הוא אנסאר אל שרעייה, Ansar al-Sharia.
בשטח חיכו להם כבר כמה מאות של  חיילים מיוחדים בריטים אנשי SAS אשר הכשירו את השטח לבואם של הכוחות. בלוב מצויים עכשיו כ-1,000 חיילים בריטיים.
זו פעם ראשונה ב-70 השנה האחרונות, מאז מלחמה העולם השנייה,  כאשר כוחות אמריקנים ורוסיים נלחמים נגד אותה מטרה. אז גרמניה הנאצית, היום ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-רוסי בלוב איננו צריך להפתיע, לאחר שמדובר בהתפשטות נוספת של שיתוף הפעולה הצבאית בין וושינגטון ומוסקבה בסוריה.
 המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי בפנטגון ובמפקדת פיקוד מרכז האמריקנית CETCOM בטמפה שבפלורידה הוקמו שתי מפקדות מבצעיות  המפקדות על המהלך.
לפי התוכניות ישתתפו במתקפה כוחות קרקעיים, אוויריים וימיים אמריקנים, אשר יובילו את המתקפה.
כוחות אוויר גדולים של המדינות המשתתפות במהלך הלובי הזה ייפתחו את המתקפה בהתקיפם את  המפקדות והבסיסים העיקריים של ISIS, אל קעידה, אנסאר אל-שערייה  Ansar al-Sharia, וארגונים מוסלמיים קיצונים אחרים ברחבי לוב. אוניות מלחמה אמריקניות צרפתיות בריטיות ואיטלקיות יתקפו מטרות אלה בטילי שיוט.
המתקפה תגיע לשיאה כאשר שני כוחות משימה מיוחדים-שיהיו מורכבים ממרינס אמריקנים, בריטיים וצרפתים, ינחתו מהים, במה שמתואר על ידי המתכננים הצבאיים האמריקנים כהנחתה מבצעית של כוחות הצבאיים המערביים הגדולה ביותר מאז מלחמת קוריאה ב-1952.
לפי המידע הבלעדי המצוי בידי המקורות הצבאיים שלנו, כוח פלישה יינחת במפרץ סידרה Gulf of Sidra. שתי המטרות העיקריות של הכוח תהיינה כיבוש העיר סירט Sirte,  שיש בה כ-50,000 תושבים, שהיא כיום המרכז הצבאי של ISIS בלוב ואת שדות הנפט שמסביבה.
 לאחר כיבוש העיר, יתחלק הכוח הזה לשני כוחות משימה. כוח אחד יפנה דרומה לעבר בירת לוב טריפולי הנמצאת במרחק של כ-370 ק''מ, במטרה להשתלט עליה ולהחזיר את השלטון הלובי המרכזי הנמצא כיום בעיר הנמל הצפונית טוברוק Tobruk .  בדרך לטריפולי הכוח הזה יכבוש את הערים הלוביות מיסרטה, זיתן, קומס: Misrata, Zliten and Khoms.
כוח המשימה השני יפנה צפונה לעבר בנגאזי שבמזרח לוב, במטרה לכבוש אותה. בדרך יכבוש הכוח את ראס לנוף Ras Lanuf, הנמצאת במרחק של כ-200 ק''מ מזרחית לסירט Sirte
כוח משימה מיוחד  עיקרי שני אשר חיל החלוץ שלו כבר נחת הסוף השבוע מהים  במזרח לוב (קרינייקה) יכבוש את העיר  דרנא Derna.
באם תוכניות המלחמה האמריקניות האלה תתבצענה, הנשיא אובמה יסיים את כהונתו בבית הלבן לא בצורה רגועה ושקטה כפי שתכנן בעבר, אלא בפתיחת חזית מלחמה נגד ISIS בצפון אפריקה.
למלחמה זו נקבעו כבר שלוש מטרות עיקריות:
1. להשתלט על שדות הנפט והגז של לוב.
2. להגן על ארצות אירופה מפני האיום המתקרב מנוכחות ISIS בלוב.
3.  להגן על מדינות צפון אפריקה, תוניס, אלג'יריה ומרוקו, מפני תנועת מלקחים נגדן של ISIS ושל אל קעידה בצפון אפריקה AQIM.
(דיווח מוקדם על הנושא-כוללהמפה-פורסמו ב-1 בינואר בגיליון מספר 692 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW). 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות