כוכבי וגנץ בסיכום מבצע 'שומרי חומות': תם ולא נשלם. הישגי צה"ל מול הישגי החמאס והג'יהאד

יש כמה בעיות מטרידות עם דברי הסיכום של מבצע 'שומרי החומות' של צה"ל בעזה, שנשמעו ביום שישי בצהרים 21.5, לאחר 12 ימי לחימה, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, וראש השב"כ נדב ארגמן.
נתניהו אמר 'כי מעתה תהיה משוואה חדשה: אם חמאס חושב שנסבול טפטוף רקטות – הוא טועה. נגיב בעוצמה אחרת על כל גילוי של תוקפנות נגד יישובי העוטף או כל מקום אחר.
לצידו של נתניה ישב הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, אשר בוודאי ניזכר, כי לפני 16 שנה, ב-12 לספטמבר 2005, כאשר היה עוד מפקדת אוגדת עזה  בדרגת תא"ל,  היה הוא זה שסגר את השער במעבר כיסופים, כשהוא אומר 'אם הפלסטינים יירו אפילו כדור אחד לעבר ישראל הם יתקלו בתגובה קשה של צה"ל'.
מאז ועד היום נורו הרצועה מהרצועה לעבר ישראל כ-20,000 טילים, ובידיי החמאס והג'יהאד נשארה יכולת לשגר אלפי טילים נוספים, באם יחליטו על כך.
ראש הממשלה הדגיש, כי  היעד המרכזי של המבצע היה 'השבת השקט תוך ביסוס הרתעה'.
עד כמה דברים אלה נכונים או לא, איש איננו יודע, גם לא נתניהו. התיקווה כי החמאס והג'יהאד יורתעו, כמו שחיזבאללה הורתע ב-15 השנים האחרונות מאז מלחמת 2006, אין לה על מה לסמוך.
החמאס הוא לא כמו חיזבאללה שאיננו רוצה לראות בהרס ביירות והתשתיות האסטרטגיות בלבנון, והוא כבר בעל ניסיון לראות את עזה מופצצת והרוסה שלוש פעמים מאז 2008, במבצע 'עופרת יצוקה', מבצע 'צוק איתן' ב-2014, ועכשיו במבצע 'שומרי החומות ב-2021.
במילים אחרות, החמאס נערך ומוכן לנהל מלחמה נגד ישראל וצה"ל כל שש שנים.
לכן כאשר שר הביטחון בני גנץ, והרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי משתמשים במושג 'תם ולא נשלם', הם יותר מציאותיים בהערכת המצב שלהם מאשר נתניהו. הם יודעים כי את המעגל הזה הם לא הצליחו לשבור.
אין ספק כי לצה"ל הישגים גדולים במערכת 'שומרי החומות'. ההפעלה הכמעט מושלמות של הפיקוד העליון עם חיל האוויר, הביצועים של חיל האוויר, הפעולה המדויקת של אגף המודיעין-אמ"ן והשב"כ, כל אלה הראו על עוצמה צבאית שכמוה עדיין לא נראתה במזרח התיכון. דוקטרינת כוכבי של הנחתת מכות אש מהירות כדי למוטט במהירות את האויב, הוכיחה את עצמה.
אולם אסור להתעלם גם מהישגי החמאס והג'יהאד האיסלמי, ואסור גם להתעלם 'מתהלוכות הניצחון' שלהם ותומכיהם הפלסטינים ביהודה ושומרון.
רשימת ההישגים של החמאס כוללת את 5 הנקודות הבאות:
1. צה"ל לא כבש אפילו 1 ס"מ מהטריטוריה של רצועת עזה.
2. צה"ל לא הפעיל במבצע שום פעולה של כוחות קרקעיים. עובדה זו  נרשמה אצל איראן, חיזבאללה, והמליציות השיעיות העיראקיות בעיראק ובסוריה.
3. רבים ממפקדיהם הבכירים חוסלו, אולם גם החמאס וגם הג'יהאד שמרו על כוחם הצבאי והמבצעי.
4. צריך לזכור כי פעולת חיל האוויר הישראלי במבצע 'שומר חומות' בוצעה בזירה נקייה מנשק נ"מ וללא שום הפרעה. מצב כזה לא קיים בסוריה ובלבנון.  
למרות זאת, החמאס והג'יהאד הצליחו לעמוד מול חיל האוויר הישראלי, שהוא מהחזקים בעולם.
אפשר וצריך להניח כי בעתיד נראה מערכות נשק נ"מ כאלה מופיעות ברצועה
5. החמאס העלאה את רף  התמיכה בו בקרב הפלסטינים ביהודה ושומרון, ובקרב ערביי ישראל.      


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות