כוננות בישראל והמזרח התיכון לאחר שנכשל ניסיון של הרגע האחרון של אובמה להגיע להבנה אמריקנית-איראנית על סוריה

כוננות צבאית הוכרזה ביום ב'  26.8 בלילה בישראל ובמזרח התיכון, לאחר שממשל אובמה נכשל להגיע להבנה עם איראן על המצב בסוריה, ובכך למנוע ברגע האחרון מתקפה אמריקנית על סוריה.
הממשל בוושינגטון העריך, כי אם האיראנים היו מוכנים להגיע עם וושינגטון להבנה על סוריה, הדבר יכול היה להביא גם לתחילת המגעים הישירים בין ממשל אובמה, לממשל הנשיא האיראני חסן רוחאני בנושא הגרעין.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ב' ביקר במפתיע בטהרן ג'פרי פלטמן Jeffrey Feltman, סגן מזכיר האו''ם לנושאים פוליטיים. פלטמן הוא אויבם הגדול של איראן, סוריה, וחיזבאללה, מהימים בהם רק לפני שנה כיהן כסגן שר החוץ האמריקני לנושאי המזרח הרחוק, וקודם לכן שגריר ארה''ב בביירות.
עצם הנכונות האיראנית לקבל את פלטמן בטהרן, ולאפשר לו לפגוש את שר החוץ האיראני ג'אוואד זאריף Javad Zarif, היא צעד איראני בלתי רגיל.
ערוץ אחר דרכו ניסה ממשל אובמה לפעול ביום שני, כדי להגיע להבנה עם האיראנים על סוריה, היה שליט עומן סולטן קבוס, אשר נפגש עם שליט איראן האייטוללה עלי חמנאי.
אולם המקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים, כי גם סולטן קבוס, וגם פלטמן נכשלו במשימתם לשכנע את האיראנים להגיע להבנות, גם לאחר שרמזו לבני שיחם האיראנים, כי הבנה אמריקנית-איראנית כזו יכולה למנוע ברגע האחרון מתקפה אמריקנית על סוריה.
מנהיג איראן חמנאי, אמר לסולטן קבוס, כי אם האמריקנים יתקפו את סוריה 'כל המזרח התיכון יסבול מכוויות'. דבריו של חמנאי מתואמים עם איומים סוריים שהושמעו ביום ב' לפיהם,  ישראל תותקף בתגובה בטילים וכי כל המזרח התיכון יעלה באש.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מיד לאחר כשלון המאמצים האמריקנים בטהרן, נכנסה ההיערכות הצבאית האמריקנית בים התיכון ובמפרץ הפרסי להילוך גבוה. גם איראן, רוסיה, וסוריה עורכים בשעות הלילה של יום ב' את כוחותיהם לקראת תקיפה אמריקנית על סוריה. בסוריה הוחל בהוצאת הכוחות הסוריים מבסיסיהם ופיזורם בשטחים ריקים רחבים. בישראל הוכרזה כוננות.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו, כי מכינוס החירום של תשעה רמטכ''לים מערביים וערביים, מארה''ב, בריטניה, סעודיה, קטאר, ירדן, טורקיה, צרפת, בריטניה, איטליה וקנדה, שצבאותיהן עומדים לקחת חלק בפעולות הצבאיות נגד סוריה שנערך ביום ב' בעמן בירת ירדן עולה, כי השלב ראשון של המכה הצבאית על משטר  אסד יבוצע רק על ידי כוחות אמריקנים. בראש הכינוס בעמן ישב ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי.
ההערכה של חוגים צבאיים מערביים ומזרח תיכונים שהשתתפו בכינוס היא, כי המתקפה האמריקנית תתבצע מאוד בקרוב. רק לאחר שתתברר היקף התגובה הסורית להתקפה, ואיזה מטרות הסורים יתקפו, יוחלט איזה צבאות אחרים יצטרפו לפעולה נגד סוריה.

 

Print Friendly, PDF & Email