כוננות בצה"ל, בסוריה וחיזבאללה. איראן: ישראל חיסלה את שאטרי. מאיימת לנקום

מקורות בטהרן ובמפרץ הפרסי מעלים ביום שישי 15.2 השערה, כי גם איראן וגם ישראל שותפות למבצע הסואה של נסיבות חיסולו של הגנרל האיראני חסן שאטרי Gen. Hassan Shateri or Hossam Khosh-Nevis  שהובא לקבורה ביום ה' בעיר מולדתו בתוך איראן. בהלוויה הרשמית בטהרן השתתפו לצד שר ההגנה של איראן גנרל אחמד וואחידי, גם מפקדי משמרות המהפכה בכירים, וביניהם בלט הגנרל  קאסם סולימני מפקד יחידות אל-קודס. עובדה זו מחזקת את ההערכה, כי שאטרי הייה הדמות הבולטת ביותר בפעילות הצבאית של איראן בסוריה במטרה לשמור על המשך קיום משטרו של אסד, וכי הוא היה המתאם הצבאי האיראני בין נשיא סוריה בשאר אסד, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.
טהרן ממשיכה לשמור בסוד את זמן חיסולו של שאטרי ואף את מיקום האירוע. מקורות מודיעין במפרץ הפרסי מוסרים, כי הסיבה היא שחשיפת פרטים אלה עלולים להעמיד את איראן וישראל זו מול זה במצב מלחמה.
לדברי מקורות אלה, החיסול בוצע למעשה לפני שבועיים בשבת 30.1, כשהוכרז כי ישראל תקפה שיירה של טילים המיועדים לחזבאללה של לבנון. לדבריהם, המטרה העיקרית לתקיפת חיל האוויר הישראלי הייתה, לפי מקורות אלה,  חיסולו של שאטרי ושני עוזריו שנסעו אתו במכונית.
כזכור הסורים טענו אז, כי בהתקפה נהרגו שני אנשים, וחמישה נפצעו. הסורים, ושום מקור אחר במזרח התיכון, לא פרסם את זהותם של שני האנשים שנהרגו, וגם שום מקור לא פרסם את תמונות ההרוגים, תופעה שהיא לא שגרתית אפילו בסוריה שסועת הקרבות.
מקורות מודיעיניים מערביים מציינים, כי מבצע חיסול זה הדהים את שלטונות איראן. אומנם אין זו פעם ראשונה שגורמים זרים, ביניהם כנראה ישראל, מנהלים מבצעי חיסולים בתוך סוריה, כאשר רוב המקרים שמורים עדיין בסודי סודות.
בפברואר 2008 חוסל בדמשק ראש מנגנון הביטחון של חיזבאללה עימד מורנייה, שהיה אז מבחינת טהרן במעמד דומה לזה שמילא עד עכשיו הגנרל שאטרי. רק לפני שמונה חודשים ב-18 ביולי 2012, חוסל בפיצוץ מסתורי בדמשק  רוב המטה החשאי של הנשיא אסד אשר ניהל את המלחמה נגד המורדים הסוריים.   
המקורות המודיעיניים המערביים מוסרים, כי צמרת המודיעין האיראני נדהמה מכך כי המידע על תנועותיו של שאטרי וכן דיוק המבצע, והפגיעה בו מצביעים על על עומק החדירה המודיעינית של התוקפים לא רק בדמשק אלא גם בביירות ובטהרן. זו  הסיבה מדוע האיראנים החליטו כי הם לא יעברו בשתיקה על חיסול זה, והם או בעלי בריתם, אתם גנרל שאטרי היה קשור, סוריה וחיזבאללה יגיבו. 
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי התפקיד המרכזי האחרון של שאטרי היה להקים במהירות צבא קטן של לוחמי גרילה בתוך סוריה, בהשתתפות חמשת אלפים אנשי משמרות המהפכה האיראנים וחמשת אלפים אנשי חזבאללה, זאת כדי לחזק את טבעת השמירה מסביב למוסדות החיוניים של אסד בתוך דמשק והפריפריה, ואבטחת דרכי התחבורה בין סוריה ולבנון, זאת כדי לאפשר תנועת כוחות חופשית בין שתי הארצות. 
אבטחת תנועה חופשים בכבישים אלה נחשבת בעיני טהרן כמשימה אסטרטגית עליונה, מכיוון שההנהגה האיראנית עומדת עתה על כך, כי למרות התקפות חיל האוויר הישראלי, הנשק האיראני הנמצא בסוריה יועבר במהירות האפשרית לחיזבאללה בלבנון.  

איש הדת הבכיר האיראני רב ההשפעה מהדי טאייב  Hojjat-ol-Eslam Mehdi Ta'eb,  שהוא אחד מהדמויות החזקות במשמרות המהפכה, אמר ביום ד' 13.2, כי עבור המשטר באיראן יש לסוריה חשיבות אסטרטגית יותר גדולה מאשר מחוז הנפט של איראן בחוזיזסטן Khuzetan . הוא הוסיף ואמר כי אם אפילו אם חוזיסטן תיפול פעם בידי האויב,  תוכל איראן לשחרר אותה בהתבסס על אחיזתה בסוריה. הכוונה היא שאם האויב יפגע במקורות הנפט האיראנים, תוכל איראן באמצעות שליטתה בסוריה ובחיזבאללה, לפגוע במקורות הנפט הערביים. 
הכרזה זו חושפת  עד כמה סוריה היא מרכזית באסטרטגיה האיראנית.

Print Friendly, PDF & Email