כוננות בצה"ל ברמת הגולן, בקו הגבול עם לבנון, ובחיל האוויר, לאחר שסוריה העבירה ביום ג' 7.10, יחידות טנקים לגבולה עם הבקעה הלבנונית. כוננות לקראת פיגועים של חיזבאללה בישראל, וברחבי העולם.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ד' 8.10 ערב יום הכיפורים, העלה מד"א את רמת הכוננות שלו לדרגה הגבוהה ביותר מחשש לפיגועים מצד חיזבאללה. שגרירויות ישראל, מוסדות ישראליים ויהודים בחו"ל הועמדו במצב כוננות מחשש כי החיזבאללה יערוך פיגועים כנקמה על חיסולו של עימד מורנייה. האפשרות כי חיזבאללה יהפוך את יום הכיפורים תשס"ט להפתעת יום הכיפורים שלו, נדונה בימים האחרונים בפגישות תיאום של ראשי מערכת הביטחון והמודיעין. סגר כללי הוטל על השטחים ביום ד' לפנות בוקר.
בדיונים הועלתה האפשרותכי קיים תיאום בין חיזבאללה לדמשק, וכי הסורים ינצלו את עיסוקה של ישראל בפיגועים, כדי לבצע פעולה צבאית בלבנון או ברמת הגולן. ביום ג' 7.10, היו לאפשרות כזו סימנים גוברים, כאשר בפעם הראשונה מאז שהסורים החלו לפני כ-3 שבועות לרכז כוחות קומנדו לאורך גבולה המשותף עם לבנון, העבירה סוריה והציבה ליד מוצבי הכוחות האלה כוחות שריון. עד עתה הקפידו הסורים להחזיק את הטנקים, וכלי הרכב המשוריינים של כוחות אלה בקווים אחוריים בעומק 3 עד 10 ק"מ, בעורפם של כוחות הקומנדו הפרוסים.
התנועות הצבאיות הסוריות האלה, הביאו את שר הביטחון הישראלי אהוד ברק לערוך, ביום ג' 7.10, סיור פתע לאורך גדרות המערכת שבין ישראל, סוריה, ולבנון, כדי לבחון את רמת המוכנות של כוחות צה"ל המוצבים שם. שר הביטחון אמר לקציני צה"ל שנלוו אליו, כי חייבים לשמור בימים הקרובים על ערנות מכסימלית. הגבול הוא שקט, אמר ברק, אבל אסור שנהייה מופתעים.
המקורות שלנו מדווחים, כי גם בוושינגטון, ירושלים, וביירות, גוברת ההערכה, כי דמשק מתכננת לפעול מאוד בקרוב, וגם מבלי לחכות לפיגועי חיזבאללה, היא יכולה לנצל את השבתון המלא החל בישראל מיום ד' 8.10 בצהרים, ועד שעות הלילה של יום ה' 9.10, כדי לבצע מחטפים או פעולות צבאיות בתוך צפון לבנון או רמת הגולן.

Print Friendly, PDF & Email