כוננות בצה"ל ובצבא ירדן, לאחר שסוריה מאשימה את ישראל בחיסול 6 טייסי קרב סוריים

כוננות הוכרזה ביום ו' 25.11 בשעות אחה''צ, בצה''ל ובצבא ירדן, כאשר מפקדת צבא סוריה האשימה ישירות את ישראל בחיסולם מהמארב של 10 חיילים סוריים, מהם 6 טייסים מיחידת עילית של חיל האוויר הסורי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי המארב הוטמן על ידי אנשי 'צבא סוריה החופשית' בנקודה הנמצאת במחצית הכביש הראשי המוביל מחומס מזרחה לתדמור הנמצאת בשולי המדבר הסורי, שם נמצא בסיס חיל האוויר הסורי בטיאס Tiyas. לפי הודעת מפקדת הצבא הסורי שהוקראה בטלוויזיה הסורית שהפסיקה את שידוריה נאמר, כי ביום ה' 24.11, הותקף אוטובוס שהסיע אנשי חיל האוויר הסוריים, וכי בהתקפה נהרגו ששה טייסים, קצין טכני ושלושה תת-קצינים.
עצם ביצוע ההתקפה במרכז סוריה מצביעה על כך,  כי 'צבא סוריה החופשית' הצליח לחדור עתה אל דרגי הפיקוד והמודיעין של הצבא הסורי, וכי הוא מקבל משורות הצבא מידע מודיעני העוזר לו לפגוע במטרות צבאיות רגישות של משטר אסד.
שבוע קודם לכן, ביום ד' 16.11, הותקפה ונהרסה בטילי נ''ט המפקדה הרשאית של המודיעין של חיל האוויר הסורי בחראסתה Harasta ליד דמשק. לפחות 10 חיילים סוריים נהרגו. יום אחד לאחר מכן ביום ה' 17.11, הותקף בטילי נ''ט בניין מרכז מפלגת הבעת בדמשק.
הודעת הפיקוד הסורי ציינה, כי הטייסים שנהרגו היו 'טייסי עילית' qualitatively trained in piloting modern military aircrafts, שאומנו להטיס מטוסי קרב מודרניים, והתכוננו למלא 'את החובה הקדושה של שחרור האדמה והחזרת הזכויות שנשדדו'-קרי לפעול נגד ישראל.
ההודעה הדגישה, 'כי הפיקוד של הצבא והכוחות המזוינים הסוריים יודע כי מי שמרוויח מפעולת טרור כזו, הוא האויב של המולדת והאומה (הסוריים), ובראשם ישראל'. ציטוט המקור: the General Command of the Army and Armed Forces considers that the beneficiaries of this terrorist act are the enemies of the Homeland and the Nation, foremost being Israel.
ההודעה מדגישה, כי הפיקוד הסורי, 'יחתוך את היד שפגעה בדם הסורי, ויתעמת בנחישות עם כל מי שמאיים על ביטחון המולדת ועל יציבותה'. ציטוט המקור …cut off the vicious hand that targets the Syrian blood and decisively confront all who threaten the homeland's security and stability.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שלקח 24 שעות מאז שההתקפה בוצעה, ועד לפרסום ההודעה הרשמית של הפיקוד הצבאי הסורי עליה, מצביעה על כך כי בדמשק נערכו ביממה האחרונה התייעצויות קדחתניות כיצד להגיב על התקפה זו.
חיסול של טייסי קרב סוריים, היא פעולה שנשיא סוריה בשאר אסד איננו יכול שלא להגיב עליה. חוסר תגובה סורית איזו שהיא תהייה הודאה מצד המשטר בדמשק כי הוא משלים את ההתקפות על יחידות העילית של הצבא הסורי, מאחר וכבר החל תהליך התפוררות בצבא, ואין לו כוח לעצור אותו.
המקורות שלנו מציינים, כי צריך להניח כי בהתייעצויות הועלו כמה אפשרויות כיצד המשטר יגיב, ביניהן הפצצת מחנות האימונים של צבא סוריה החופשית בטורקיה, דבר שיביא תגובה טורקית צבאית. לבסוף הוחלט, במטרה לאחד את הצבא והעם מאחורי המשטר, להאשים את ישראל כמי זו שעומדת מאחורי ההתקפה.
ירדן ממנה מגיעים משלוחי נשק רבים לצבא סוריה החופשית, נחשבת בעיני דמשק למטרה נוחה יחסית, משום שהיא תתקשה להגיב על הפצצה או פשיטה סורית בשטחה נגד מתקנים בהם נמצאים אנשי צבא סוריה החופשית, ואם תגיב תהייה זו תגובה מוגבלת ביותר.
 

Print Friendly, PDF & Email