כוננות בצה"ל, צבאות ארה"ב, מצרים וסעודיה

ארה''ב פותחת ביום ב' 17.10, יום אחד לפני החזרת גלעד שליט ביום ג', בתרגיל צבאי אווירי גדול של טייסת התובלה מס' 22 22nd Airlift Squadron, שמפעילה את צי מטוסי הענק C-5 Galaxy, שמטרתו תהייה לבחון את יכולת 41 מטוסי הענק שישתתפו בתרגיל לבצע במהירות במה שמוגדר 'רכבות אוויר אסטרטגיות בתגובה למשברים נרחבים'. ציטוט המקור: exercising the ability of United States Transportation Command and its air component, Air Forces Transportation, to rapidly provide strategic airlift in response to large-scale crises and contingencies.
במסגרת התרגיל ינחתו, ביום ג' 18.10 בבוקר, כאשר המהלך של החזרת גלעד שליט יהיה בשיאו, מטוסי התובלה האמריקנים גם בישראל, וגם בערב הסעודית, כאשר הם נושאים אתם מפקדות, כוחות, וציוד צבאי אמריקני. התרגיל האווירי האמריקני יסתיים ביום ו' 21.10. בכך  ייווצר מצב שבשמך כל השבוע תהיינה רכבות אוויריות אמריקניות מוכנות לנחות במזרח התיכון.
במקביל, הוציאה ארצות הברית את נושאת המטוסים ג'ון סטנניס USS John C. Stennis, מהמפרץ הפרסי וקרבה אותה לים התיכון. כבר ביום ג' 11.10, כאשר פורסמה לראשונה ההודעה האמריקנית על מעורבותה הישירה של איראן בניסיון לרצוח את שגריר סעודיה בוושינגטון,  עברה הסטנניס את מצרי הורמוז בדרכה לים האדום. על סיפונה של נושאת המטוסים היה באותה שעה המפקד המבצעי החדש של הצי האמריקני Chief of Naval Operations, אדמירל ג'ונתן גרינארט Adm. Jonathan Greenert, שהגיע לאזור זמן קצר בלבד לאחר שנכנס לתפקידו.
בשייטת הקרב Battle Group ג'ון סטנניס הנעה מסביב לנושאת המטוסים ישנן שבע אוניות מלחמה, רובן משחתות ופריגאטות, והזרוע האמריקנית האווירית Air Wing CVW-9 . הכוח הימי האווירי הזה מיועד בעיקר לתמיכה בלחימה של כוחות קרקעיים, ופגיעה במטרות קרקעיות וימיות. כמו כן יש לסטנניס יכולת למקש אזורי חוף וים גדולים.
חוגים מודיעיניים אמריקנים הזהירו ביום א' 16.10, כי מבצע החזרתו של גלעד שליט יכול להיות כרוך בשורה של התקפות טרור במזרח התיכון, ביניהן התקפות של שגרירויות ארצות הברית באזור, ועל מטרות ישראליות בתוך או מחוץ לישראל. מקור מודיעני אמריקני בכיר, אמר כי איראן, חיזבאללה, וסוריה, יכולות או לנסות למנוע את ביצוע עסקת שליט, או לבצע פעולות טרור בעת ביצועה, במטרה להגיב על האשמות האמריקניות כי סגן מפקד גדודי אל קודס האיראניים גולאם שאקורי Gholam Shakouri, הוא זה שעמד בראש מתכנני חיסולו של שגריר סעודיה בארצות הברית. שלושת הגורמים האלה יכולים לפעול גם במטרה למנוע את תהליך העברתם של ראשי החמס ומפקדותיו מדמשק לקהיר, תהליך העומד במרכז עסקת גלעד שליט.
המקרות הצבאיים של תיקדבקה היו הראשונים להזהיר כבר ביום ג' 11.10 בעת פרסום עסקת שליט, כי איראן, סוריה, וחיזבאללה, להן יש תשתיות צבאיות ומודיעיניות ברצועת עזה יכולות לפעול לסיכול העסקה. ארבעה ימים לאחר אזהרת תיקדבקה, ביום שישי 14.10 השמיע ראש שירותי הביון הגרמניים ארנסט הורלאו Ernst Uhrlau, אזהרה דומה. רק ביום א' 16.10, החלו גורמים בכירים בצה''ל ובמערכת הביטחון להשמיע אזהרות דומות.
מקורות בקהיר מסרו ביום א' בבוקר, על קשיים חדשים בניסיונות המצריים והישראליים להבטיח ביצוע חלק של עסקת שליט. נציגי החמס בקהיר העלו, לפי מקורות אלה, דרישות חדשות לשחרור אסירות ועצירות פלסטיניות נוספות הנמצאות בידי ישראל, והשגות חדשות לגבי לוח הזמנים מתי האסירים העומדים להשתחרר ביום ג', ואשר נקבע כי יגורשו לחו''ל, אכן יבצעו זאת. המקורות הערביים מסרו, כי עד עתה החמס לא פנה בבקשה למדינות שונות שיקלטו את המגורשים.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות