כוננות בציי ארה"ב, בריטניה ובמכליות ומתקני נפט במפרץ מפני פיגועים איראניים לאחר השתלטות המרינס הבריטיים על מכלית נפט איראנית

כוננות מפני פעולות תגמול איראניות הוכרזה בציי ארצות הברית ובריטניה במזרח התיכון ובמפרץ ובמכליות הנפט המובילות באזורים אלה, לאחר שכוחות מרינס בריטיים שהוטסו במיוחד מבריטניה לגיברלטר השתלטו, ביום חמישי 4.7, על מכלית נפט שהובילה נפט מאיראן לסוריה. 
בריטניה פעלה לתפוס את המכלית-Grace 1 הנושאת את דגל פנמה, לפי תקנות אמברגו הנפט האירופאיים על איראן, אולם גם מקורות בריטים וגם מקורות ספרדיים המחזיקים במשותף בשלטון בגיברלטר, הודו כי הם פעלו לפי מידע מודיעיני ובקשה מיוחדת שהם קיבלו מארצות הברית.

חלק מהכוחות הבריטים שהשתלטו על המכלית הגיעו אל סיפונה לאחר שהשתלשלו אליה בחבלים ממסוק של הצי הבריטי שטס מעליה, חלק אחר של הכוחות הבריטים הגיע למכלית כשהוא מגיע אליה בסירות מרינס מהירות.  

זו הייתה מכה קשה עבור איראן, אבל גם עבור צרפת, שלאחר שבוע בו טהרן ניהלה משא ומתן קשוח עם מדינות אירופה כיצד הן תבואנה לעזרתה לעקוף את הסנקציות האמריקניות, ובייחוד את הסנקציות על ייצוא נפט, וכאשר נשיא צרפת עמנואל מקרון  מכריז על נכונותו לצאת לטהרן באם האיראנים יחזרו מהם מהצעדים שהם מבצעים להפר את הסכם הגרעין, האמברגו על ייצוא הנפט לא רק שלא הוקל-אלא הוחמר.

ההערכה היא, כי כישלון פומבי בינלאומי כזה, הוא עבור האיראניים חציית קו אדום עליו לא יוכלו לעבור בשתיקה, מאחר ולא רק כל המהלכים הדיפלומטיים שלהם באירופה נכשלו, אלא גם אפקט ההרתעה שהושג על ידם בסדרת ההתקפות של משמרות המהפכה האיראניים על מכליות ומטרות נפט במפרץ, ומטרות אמריקניות בעיראק, החל ב-12 למאי-אבד.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי עם מעצרה של המכלית בכניסה לים התיכון נחסם לפני האיראנים עוד ערוץ דרכו הם ניסו לעקוף את הסנקציות האמריקנית על ייצוא הנפט, כאשר בידיהם נשאר למעשה עוד ערוץ ימי אחד-והוא הערוץ הסיני. ממשל הנשיא טראמפ בינתיים מעמיד פנים, כי הוא איננו מבחין במכליות נפט סיניות או כאלה שנמצאו בבעלות של חברות ספנות סיניות, המעבירות נפט מאיראן למוספי נפט בסין.     
במקרה של המכלית Grace 1 מתברר, כי המודיעין האמריקני עקב אחריה מאז שהפליגה מאיראן, במחצית השנייה של חודש יוני, ובמקום לעבור דרך הים האדום ותעלת סואץ לים התיכון, ומשם לנמל היעד שלה- באנייס שהיא מרכז בתי הזיקוק הסוריים, המכלית פנתה אל עבר יבשת אפריקה והקיפה אותו בניסיון לטשטש את עקבותיה. אולם המודיעין האמריקני שעקב אחר המכלית ידע בדיוק את כל תנועותיה.

איראן זימנה ביום ה' את שגריר בריטניה  בטהרן  ודרשה את שחרורה המיידי של המכלית, כאשר היא מגדירה את הפעולה הבריטית –'שוד ימי' form of piracy, אולם יש להניח כי זו לא תהייה התגובה היחידה שלה.   Print Friendly, PDF & Email