כוננות ב-7 צבאות מסביב לסוריה. רוסיה מחישה לדמשק טילים שוברי מצור ימי ואווירי

תזוזת כוחות ופריסתם מסביב לסוריה, כולל על גבולות ישראל עם סוריה ועם לבנון, מדווחים ב-24 השעות האחרונות על ידי מקורות צבאיים מערביים וערביים במזרח התיכון.
תנועות אלו באות במקביל להפעלת סנקציות כלכליות ערביות על סוריה. ביום א' 27.11, החליטו שרי החוץ הערביים בקהיר, בהימנעות עיראק ולבנון, להטיל איסור על עריכת עסקות פיננסיות כל שהן עם הבנק הממלכתי הסורי, והפסקת כל ההשקעות הערביות בפרויקטים סוריים. זו הפעם הראשונה שהליגה הערבית מטילה סנקציות על אחת מחברותיה.
המקורות מדווחים, כי ישראל קידמה לגבולותיה עם סוריה ולבנון כמה חטיבות משוריינות. צבא טורקיה העמיד במצב הכן לפחות שלוש חטיבות משוריינות. הוכרז מצב כוננות בחילות הים והאוויר הטורקיים. ארה''ב ורוסיה, מרכזות מול חופי סוריה כוחות צי, חיזבאללה וצבאות לבנון וירדן הועמדו אף הם בכוננות.
מקורות במפרץ הפרסי מדווחים על רכבת אווירית איראנית המעבירה אנשי משמרות המהפכה דרך דמשק לחיזבאללה. רק בשבת 26.11, הועברו בדרך זו לחיזבאללה 150 קצינים איראניים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי החל מיום א' 27.11, ישנם דיווחים על רכבת אווירית קטארית-טורקית שהחל לפעול ומעבירה מלוב, 'מתנדבים' לוביים המוכנים להלחם לצד 'צבא סוריה החופשית'. חלק מהמטוסים מעבירים מלוב נשק עבור המורדים הסורים.
ממול בצד הסורי, מגיעים בימים האחרונים ברכבת אווירית רוסית לדמשק משלוחים של מערכות נשק רוסיות.
המשלוחים האלה כוללים את מערכות טילי הנ''מ המתקדמים 'פנטסיר' Pantsir-S1 , המוכרים במערב כ- SA-22 Greyhound, וטילי ים מסוג 'יאקונט' Yakhont, המוכרים במערב כ- SSN-26.
לטילי ה'פנטסיר', יש טווח של 20 ק''מ, והם מסוגלים לפעול נגד מטוסים הטסים בגובה של 15 ק''מ. הטילים האלה יכולים לפעול גם מסוקים, מטוסי-קרב, מלטים, כולל כלי טייס חמקניים stealth aircraft, טילי שיוט, ונגד חימוש מדויק של מטוסים המופעל נגד מטרות.
ה'יאקונט' Yakhont, מסוגל לפגוע במטרות ימיות הנמצאות במרחק של 300 ק''מ, כלומר מעבר לאופק, והוא טס במהירות על קולית של 2,000 ק''מ בשעה. במשך כל הטיסה לעבר המטרה הטיל איננו מפעיל את מערכת המכ''ם שלו, תכונה המקשה על גילויו. רק כאשר הטיל קרוב למטרה הוא מפעיל את המכ''ם שלו, כדי להשיג פגיעה ישירה במטרה. בגלל מהירותו העצומה של הטיל אין לנתקף מספיק זמן כדי להפעיל את אמצעי ההגנה העומדים לרשותו.
ארצות הברית וישראל, הפעילו בשנים האחרונות לחץ כבד על מוסקבה שלא לספק את הטיל לסוריה, מחשש כי הסורים יעבירו אותו לידי האיראנים וחיזבאללה.
שתי מערכות נשק אלה הן התשובה הרוסית והסורית, להצעות, לאיומים, ולפרסומים הרבים שהופיעו בימים האחרונים באירופה ובמזרח התיכון על הפעלת אזור אסור לטיסה no-fly zones בסוריה, בייחוד מעל בסיסי צבא, שדות תעופה, ומרכזי שלטון סוריים, הטלת אמברגו ימי על הבאת נשק וציוד לוגיסטי אחר, וההצעה הצרפתית שהועלתה ביום ד' 23.11 על ידי צרפת להקים 'מסדרונות הומניטריים' the creation of humanitarian שיאפשרו למורדים ולפליטים סוריים לסגת בביטחון מבלי שייפגעו ללבנון, ירדן, וטורקיה.
אסד הבהיר בימים האחרונים למקורביו, כי הוא יפעיל את כל הכוח ומערכות הנשק שברשותו לסכל תוכניות כאלה נגדו. מקורות צבאיים ומדיניים מערביים מדווחים, כי במטכ''ל הסורי כבר הוכנו תוכניות מבצעיות מפורטות, איך להניח מארבים של טילי נ''מ, בייחוד ה Pantsir-S1, כדי להפיל מטוסי קרב ערביים וטורקיים שינסו לאכוף החלטה על אזורי איסור טיסה no-fly zones במרחב האווירי הסורי. כוחות משוריינים סוריים מיוחדים כבר הוקמו כדי לפעול נגד כוחות ערביים או טורקיים שינסו להגן על 'מסדרונות' corridors מכל סוג שהוא. ה'יאקונט ' Yakhont , נועד לשבור כל ניסיון להטיל על סוריה אמברגו ימי.
'אני לא קדאפי', אמר בימים האחרונים בשאר אסד למקורביו, רמז לכך ששליט לוב לשעבר לא הפעיל את טילי הנ''מ שהיו ברשותו נגד מטוסי נאט''ו. 'מי שיפעל נגד סוריה', אמר אסד, 'ייפגע''.
 

Print Friendly, PDF & Email