כוננות מפני ירי טילים הוכרזה באשקלון, שדרות, נתיבות, וכל ישובי עוטף עזה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי קיים מידע מודיעיני כי מספר אלמנטים בזרוע הצבאית של החמס, וארגון הג'יהאד האיסלמי מתכוננים לשגר מטחי טילים גדולים.
ההערכה היא, כי בגלל ההתמוטטות של השיחות המשולשות, בין מצרים, הפת"ח, והחמס, המתנהלות בקהיר, אי פתיחת מעבר רפיח, ודחיית החמס את ההצעות הישראליות האחרונות הנוגעות לשחרור אסירים פלסטינים תמורת גלעד שליט, החליטו כמה מראשי החמס לחדש את ירי הטילים. בחמס קיימת גם ההערכה, כי ישראל לא תגיב על ירי טילים כזה, בגלל מועדן הקרוב של הבחירות לנשיאות ארה"ב, בעוד כשבועיים, ב-4 לנובמבר.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי החמס מצוי עתה בעימות חריף עם מצרים. החמס הסכים לקיים דיונים במסגרת וועדת בירור עם הפת"ח על דרכים לפתרון הקיפאון ביחסים שבין רצועת עזה והגדה המערבית. אולם כאשר דיוני ועדה זו נפתחו בשבוע שעבר בקהיר, הודיעה מצרים כי היא לוקחת על עצמה את תפקיד יו'ר הוועדה.
החמס הודיע כי הוא מתנגד לצעד כזה, משום שלדעתו מצרים איננה מהווה גורם ניטראלי בסכסוך הפנים פלסטיני. עקב הודעה זו של החמס הופסקו הדיונים.
מאחר ומצרים והפת"ח הודיעו, כי כל זמן שהחמס לא יסכים כי מצרים תשב בראש דיונים אלה, הם יוקפאו, החמס חושב כי הדרך הקצרה והיעילה ביותר לשבור את התנגדתם של קהיר ושל רמאללה, היא למוטט את 'הרגיעה' ולחדש את ירי הטילים.
על החלטתו של הג'יהד האיסלמי לחדש את פיגועי הטרור, ואת ירי הטילים בתוך שטח ישראל, דיווחנו כבר ב-12.10, כאשר גששי צה"ל חשפו זירת מטעני קלע גדולים נגד טנקים ורכב משוריין בתוך שטח ישראל, ליד כיסופים. בזירה היו 4 מטעני קלע. מטען צד נוסף מס' 5 נחשף ליד גדר המערכת בתוך השטח הפלסטיני.
עד עתה התעלמו בממשלה ובמערכת הביטחון, מהמצב הביטחוני ההולך ומחמיר ברצועה. אולם במוצאי שבת, כאשר נצפו כבר הכנות לחידוש ירי הטילים, הוחלט על הכרזת מצב הכוננות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כל הידיעות וההצהרות שנמסרו בימים האחרונים והנוגעים לשחרורו של חייל צה"ל החטוף גלעד שליט, כולל זו נשיא המדינה שמעון פרס, כאילו חודש המו"מ על שחרורו, אינן נכונות. החמס לא חידש את המו"מ, והוא מסרב לדון בנושא בכלל, כל זמן שמצרים והפת"ח לא יקבלו את תנאיו לקיום המו"מ המשולש ביניהם בקהיר.

Print Friendly, PDF & Email