כוננות על בצה"ל. אסד מאיים במלחמת התשה בגולן. יאפשר 'לפלסטינים' לתקוף מרמת הגולן הסורית מטרות בישראל

בשדר של אסד למוסקבה, קבע הנשיא הסורי כי אם ישראל תתקוף עוד פעם תפרוץ מלחמה. אסד הודיע כי מעתה יאפשר לארגונים פלסטינים לתקוף מטרות בישראל מרמת הגולן הסורית. תיקדבקה: האיום של אסד לאפשר לפלסטינים לתקוף מהגולן הסורי מטרות ישראל, הוא האיתות הראשון הסורי, המעלה את האפשרות של פתיחת מלחמת התשה לאורך גבולות סוריה ולבנון עם ישראל, כאשר יחידות של הצבא הסורי וחיזבאללה, המסוות כקבוצות טרור פלסטיניות, תוקפות מטרות בישראל.
אחרי התקיפה השנייה של חיל האוויר הישראלי תוך שלושה ימים על הר קאסיון Qasioun Mountain, סמל שלטון אסד המתנשא מעל דמשק, ברורה למנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, נשיא סוריה בשאר אסד, ולמנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, התוכנית הטקטית האמריקנית-ישראלית-הטורקית-קטארית לפרק את הציר טהרן-דמשק-ביירות, ולהביא להפסקתה של התוכנית הגרעינית האיראנית.
זו המטרה, אולם ספק באם היא תושג.
ישראל וצה''ל פתחו בשורה של התקפות על מטרות נשק איראני ושל חיזבאללה בסוריה. בכך ניסתה וושינגטון לאותת למוסקבה, כי בשאר אסד וצבאו לא הותקפו, אבל המערך הצבאי האיראני ושל חיזבאללה כן הותקף.
אולם האיתות והמסר לא פעלו לפי התוכנית המקורית. מאחר ואיש בדמשק לא עצם עין ביום א' לפנות בוקר, בגלל עוצמת ההתקפה הישראלית, ומאחר ונפגעו בהתקפה יחידות עילית סוריות, לא רק חיזבאללה נפגע, כפי שישראל מנסה להציג זאת, אלא גם מעמדו ויוקרתו של בשאר אסד, וצבא סוריה.
בשלב השני של המלחמה, שייערך לפי התכנונים האמריקנים תוך חודש מאי, או התחלת יוני,
תבחר ארה''ב באחת משתי האופציות הבאות, או בשתיהן ביחד:
1. לספק נשק למורדים הסורים.
2.
 חיל האוויר האמריקני יתקוף מבסיסים בטורקיה, באירופה ומישראל, את בסיסי התעופה והטילים של צבא סוריה ויהרוס אותם, בדיוק כפי שאובמה פעל נגד מועמר קדאפי בלוב לפני שנתיים ב-2011. Options ranging from the supply of weapons to the Syrian rebels to the use of U.S. aircraft and missiles to ground President Bashar al-Assad’s air power by destroying planes, runways and missile sites inside Syria.
הדברים אינם סוד, והממשל דאג שהם יתפרסמו בכלי התקשרות האמריקנים ביום ב' 6.5.
מאחר וכוחם של המורדים הסורים תש, והם, ולא משטר אסד, בתהליך איטי של התפרקות, נראה כי האופציה של אספקת נשק אמריקני היא קלושה ואיננה יותר מאשר סמלית.
המורדים הסוריים אינם יכולים לעמוד מול עוצמתם הצבאית והכספית של רוסיה, איראן, וחיזבאללה-משולש התמיכה באסד, גם אם ארה''ב תספק להם נשק.
באמצעות התקיפות הצבאיות הישראליות, מנסה הנשיא אובמה לאותת לנשיא רוסיה פוטין, כי וושינגטון מוכנה-רוצה להגיע להסכם משותף אמריקני-רוסי על סיום המלחמה בסוריה.
אובמה אפילו מוכן להסכים לכך כי כוחות צבא רוסיים שינחתו בסוריה הם שיבצעו הסכם זה. צריך לשים לב, כי מדיניותו של אובמה כלפי סוריה, מבוססת על העיקרון של שבירת צירים. קודם ארה''ב רצתה לשבור את הציר איראן-סוריה, עכשיו ארה''ב מנסה לשבור את הציר רוסיה-סוריה.
מתחילה זו הייתה מדיניות מלאה שגיאות טקטיות ואסטרטגיות שנכשלה.
כבר ב-27 באפריל, עוד לפני התחלת ההתקפות הישראליות, חסמה מוסקבה יוזמה זו של אובמה, באמצעות פגישה ללא תקדים בין סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, בה הוקם ציר חדש מוסקבה-ביירות.
במילים אחרות, נשיא רוסיה פוטין, במקום לקבל את יוזמת אובמה ולשתף אתו פעולה, העדיף להקים ציר להגנת משטר אסד עם חיזבאללה.
זו הסיבה מדוע אובמה נתן אור ירוק לישראל לתקוף בסוריה מטרות של איראן וחיזבאללה.
למרות הפרסומים והאיתותים מוושינגטון ביום ב' בבוקר, כי ארה''ב לא קבלה מידע מישראל כי היא עומדת לתקוף בדמשק, ברור כי ישראל לא הייתה מבצעת תקיפה נרחבת כזו בהר קאסיון, מבלי שהייתה מקבלת לפני כן רשות מאובמה לבצע זאת.
הבעיה המרכזית עם התקפה ישראלית זו נעוצה בכך, שאם עד עכשיו המדיניות האמריקנית ניסתה ליצור מצב בו המלחמה בסוריה תיפתר בדרג של המעצמות- קרי ארה''ב ורוסיה, עתה נפתחה הדרך לפני שחקני המשנה במערכה זו, האיטוללה עלי חמנאי, בשאר אסד, חסן נסראללה, לנסות ולהשתלט על המהלכים, ולדחוק משם את ארצות הברית, וכמובן גם את ישראל.
זו הסיבה מדוע ביום א' 5.5 בלילה, העמידו איראן, סוריה, וחיזבאללה בתגובה להתקפה הישראלית את מערכות הטילים שלהן בכוננות. ממול העלה צה''ל את רמת הכוננות הצבאית שלו, ושל כל צפון ישראל, כולל העיר חיפה, לרמה של כוננות מלחמה.
עכשיו כל הצדדים, וושינגטון, מוסקבה, ירושלים, טהרן, דמשק, וביירות, מחכים לראות מי יעשה את הצעד הבא במלחמה זו, ומה יהיה אופיו.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות