כיום המרד הערבי הגדול מס' 2. המרד הערבי מס' 1 נמשך שלוש שנים מ-1936 עד 1939. אז הועלו באש יישוביים ו-400 יהודים נרצחו. מספר ההרוגים הערבים 5,000 . מי ואיך ידכא היום את המרד?

מה שמתרחש כיום ב-2021 בקרב אוכלוסיית ערביי ישראל, היא מהדורה מדויקת מס' 2 של המרד הערבי הגדול- תַ'וּרַת פלסטין אלכֻּבְּרַה, שפרץ לפני 85 שנה בין השנים 1936 ו-1939.
כל מי שיכול להשיג את הספר, הנמצא רק בספריות הארכיונים השונים, 'מאורעות תרצ"ו' בהוצאת עיתון דבר, ובעריכת אחת הדמויות המרתקות אך הנשכחות בעיתונות הישראלית-ברכה חבס, וידפדף ב-696 עמודיו, הסוקרים את אשר התרחש בשנים ההן, יכול לחשוב כי הוא קורא סיכום של הידיעות של מה שמתרחש היום ב-2021 בין היהודים לערבים בארץ ישראל.
אותן מאורעות, אותם יישוביים.  אז עלו באש ופונו יישוביים יהודיים כמו: משמר הכרמל, חוות משמר הכרמל, עין זיתים, פקיעין, רוחמה, שכונת שמעון הצדיק בירושלים, הרובע היהודי בחברון, כפר השילוח, יפו ויישובי הסביבה בעלי אוכלוסייה מעורבת יהודית-ערבית.
גם אז המהומות/המרד החלו ביפו וירושלים, ותוך זמן קצר התרחבו לתקיפת יהודים והצתת גידולים חקלאיים ורכוש יהודי. המרד כלל גם טרור פנימי בתוך הציבור הערבי, בעיקר כלפי מתנגדי המרד.  
במקביל הערבים ניסו לפתוח גם במרי אזרחי, כלפי השלטונות הבריטיים, ששלטו אז בארץ ישראל, שכלל סירוב של כל האוכלוסייה הערבית לשלם מיסים, ותקיפת חיילים בריטיים.
ככל שהמרד, בו לקחו אז חלק מרכזי, כמו היום, צעירים ערביים נמשך, הציבור הערבי הוכה מבחינה כלכלית וצבאית, והתדרדר למצב של אנרכיה פנימית עקב הטרור הפנימי.
אז את רשימת הקורבנות היהודיים פתח משה רוזנפלד, סמל המשטרה היהודי שנרצח על ידי חברי כנופיית עז א-דין אל-קסאם בנובמבר 1935. חברי כנופיית עז א-דין אל-קסאם של אז פעלו בהרי שכם בהנהגת שיח' פרחאן אל-סעדי. בראש רשימת הקורבנות של גדוד עז א-דין אל קסאם במאי 2021 נמצא, סמ"ר עומר טביב בן 21, מאליקים ז"ל.  סמ"ר עומר טביב, שנפגע מטיל נ"ט קורנט, שירת בחטיבת הנח"ל ועמד להשתחרר בחודש הבא משירותו הצבאי.
המשורר הלאומי שאול שרניחובסקי  פרסם אז את שירו המפורסם 'במשמר'.
השיר נפתח במילים:
גַּם הַלַּיְלָה הַזֶּה נְוַתֵּר עַל שֵׁנָה!

וּבַכָּף – כָּל הַבָּא אֶל הַכָּף: – מַשְׁעֵנָה,

הַמַּטֶּה, הַמַּעְדֵּר, הַמַּלְגֵּז, הַמַּקוֹר,

בַּמִּשְׁמָר, בַּשָּׂדֶה, בַּקָּמָה – וּבַקּוֹר,

נִתְגַּבֵּר לֹא לִשְׁמֹעַ הַדֹּפֶק הֶחָם,

מַחֲרִישׁ קוֹל-מִדְבָּר כְּמַהּ-בִּזָּה וּצְמֵא-דָּם.

גַּם הַלַּיְלָה הַזֶּה נְוַתֵּר עַל שֵׁנָה!

בְּשֶׁל אָב שֶׁהִזְקִין, בְּשֶׁל אֵם זְקֵנָה,

שֶׁקִּדְּשׁוּ אֶת הַשֵּׁם בִּמְאֹדָם וְאוֹנָם,

וּבֵרְכוּ אֶת-הַבַּת, וְהִפְקִירוּ אֶת-בְּנָם

לְמִלְחֶמֶת-מִצְוָה עִם פִּרְאֵי-הָאָדָם,

עִם אָדָם-הַמִּדְבָּר כְּמַהּ-בִּזָּה וּצְמֵא-דָּם.

ומסתיים במילים:
גַּם הַלַּיְלָה הַזֶּה נְוַתֵּר עַל שֵׁנָה!

וְתִישַׁן חֲבֵרָה לְלֹא פַחַד בְּעֵינָהּ,

לֵב חָרֵד לְאִישָׁהּ עַל קָרַחַת הַבָּר,

אִישׁ עִקֵּשׁ, מִתַּפֵּשׂ כְּאוֹתוֹ הַצָּבַּר,

בַּמִּשְׁמָר – וּבַכָּף כָּל הַבָּא אֶל הַכָּף –

בְּשֶׁל בֵּית-תִּינוֹקוֹת וַאֲשֶׁר בּוֹ – הַטָּף.
לכן מי שמצפה שהמהומות, ההתפרעויות, מעשי הלינץ' ביהודים, והעלאה באש של בתי הכנסת יפסקו, משלה את עצמו. התקיפות האלה של יהודיים על ידי ערבים רק יחמירו. כבר עכשיו ישנם רבים בישראל ששינו את נתיבי נסיעתם, כדי להימנע ממפגש עם פורעים ערביים.   ומאוד בקרוב נגיע למצב שליד הריכוזים של ערביי ישראל ניסע בשיירות מוגנות.
כמובן שיש גם לפעול ולהפסיק את מעשי הלינץ' של יהודים בערבים, אבל אסור לטשטש את הנקודה מי התחיל קודם.
כיצד ומי דיכא את המרד הגדול של שנות השלושים במאה הקודמת?
אז היה זה  גנרל בריטי בשם אורד צ'ארלס ווינגייט Major General Orde Charles Wingate
שהתחמה בבניית יחידות גרילה שפעלו בלבוש אזרחי מאחורי קווי האויב היפני בבורמה, ובארץ ישראל הקים את יחידות ההגנה הלילות Special Night Squads-S.N.S. אלה היו יחידות מעורבות של לוחמים בריטיים ויהודיים אשר פשטו בלילות על ריכוזי ערביי ארץ ישראל ותקפו את מרכזי המורדים הערביים. נוסף על כך לוחמי יחידות ההגנה הליליות שמרו גם על מתקנים אסטרטגיים ברחבי ארץ ישראל.
ראש השב"כ נדב ארגמו נקט, ביום שישי, בצעד חשוב מאוד בכיוון הזה כאשר הכריז על המתרחש בערים המעורבות בישראל כעל 'מעשי טרור'.
בהודעה שפרסם אמר ארגמן:  'ההתפרצויות האלימות המתרחשות בערי ישראל בין ערבים ליהודים הן  פעולות טרור לכל דבר ועניין. בהתאם לכך, שב"כ מפעיל יכולות איסוף מודיעין על כוונות פיגועים ועימותים אלימים וזהות המעורבים בהם, על מנת לסכל אירועים אלה'.
השב"כ לקח על עצמו את התפקיד שקבע הגנרל ווינגייט לפני 85 שנה.
השב"כ עומד עתה בשלוש חזיתות: חזית עזה, חזית יהודה ושומרון וחזית ערביי ישראל.
השב"כ לקח על עצמו את התפקיד לדכא את המרד מס' 2 של ערביי ישראל.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות