כינוס חירום של ראשי שירותי מודיעין מזרח תיכוניים בקהיר: איך עוצרים את השתלטות איראן על עיראק?

מיוחד ובלעדי למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: שר הביון המצרי הגנרל עומר סולימן, זימן ליום שישי 7.4 בקהיר, כינוס של רוב ראשי שירותי המודיעין המזרח תיכוניים כדי לדון בהשתלטות המהירה של איראן על עיראק, ובדרכים לעצור אותה.
המקורות המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה מוסרים כי בעיני שליטי ארצות המזרח התיכון והמפרץ שהם סונים, נראות השיחות העומדות להיפתח בבגדאד בשבת 8.4, בין משלחות של ארצות הברית ואיראן שידונו במצב בעיראק, כסימן נוסף לכך שהאמריקנים לא רק איבדו את יכולת התמרון הצבאית בעיראק אלא גם היכולת להכתיב את המהלכים הפוליטיים. וכי הכוח השולט עכשיו בזירה העיראקית היא איראן השיעית.
הרגשה התעצמה השבוע בבירות המזרח התיכון לאחר כישלונם של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ושר החוץ הבריטי ג`ק סטראו, להביא לפריצת דרך בקיפאון בהרכבת ממשלה בעיראק, בעת ביקורם המשותף בבגדאד ביום שלישי 4.4.
המקורות שלנו מוסרים כי לכינוס החירום המודיעיני הוזמנו ראשי השירותים החשאיים של, ערב הסעודית, כווית, בחריין, ירדן, טוניס, מרוקו, וטורקיה. לא הוזמנו לפגישה ראשי המודיעין של סוריה, לבנון, וישראל.
המקורות המודיעיניים שלנו מציינים כי עיקר חששם של ראשי המדינות הסוניות וראשי השירותים החשאיים שלהם הוא לא רק מכך כי השתלטות איראן על המתרחש בעיראק תביא להקמתה של מעצמה שיעית נוספת באזור, אלא גם מכך כי התחזקות השיעיים העיראקים הנתמכים על ידי טהרן תביא להתחזקות נגדית של הכוחות האיסלמיים הפונדמנטליסטיים בארצותיהם. מבחינת מצרים מדובר באחים המוסלמים. מבחינת ישראל מדובר על התחזקות החמס גם בזירה הבינ-ערבית וגם בזירה המקומית הפלסטינית.
צריך וכדאי לזכור כי החמס הוקם ונתמך במשך כל השנים על ידי גורמי מודיעין סעודיים ומצריים שראו בו כוח סוני נגד הכוח של חיזבאללה השיעית בלבנון. הקשרים המיוחדים של הנהגת החמס עם ההנהגה האיראנית וההנהגה העלוואית הסורית המקורבת יותר לשיעיים מאשר לסונים, ומידה גוברת והולכת של שליטה איראנית בכמה מגופי הטרור הפלסטינים, מעמידה את החמס בעמדת תיווך ומיקוח חזקה בין המחנות הסונים והשיעיים במזרח התיכון. להתפתחויות ומצבים אלה ישנה גם השלכה על מעמדו הבינלאומי של החמס.

Print Friendly, PDF & Email