'כיפת ברזל' שתשמיד מנהרות. נמצאת בשלב ניסויי


( העובדה שאיראן הפכה את מערך הטילים הבליסטיים שלה לתת-קרקעי, מחייבת לפתח טילים שיחדרו למנהרות ויפוצצו אותן.)
מקורות מערביים מדווחים, ביום  ו' 11.3, כי ישראל נמצאת בשלב מתקדם של ניסויים במערכת נשק חשאית  שקבלה את הכינוי 'כיפת ברזל של המנהרות' Underground Iron Dome. המערכת הזו, לפי גורמי מודיעין מערביים, יכולה לעקוב ולאתר מנהרות ולהרוס אותן באמצעות טילים הנעים בתוכן לאחר שחשפו את נתיבן.
מומחי מודיעין אמריקנים שסירבו להזדהות אמרו, 'כי המערכת מורכבת מחיישנים סיסמיים המסוגלים לקלוט זעזועים תת-קרקעיים'. ציטוט המקור: the system involves seismic sensors that can monitor underground vibrations. המומחים לא מסרו פרטים כיצד ואיך פועלים הטילים התת-קרקעיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בשנים האחרונות כאשר מקורות מערביים העריכו את היכולות הישראליות לתקוף ולהרוס את מתקני הגרעין האיראנים, בייחוד את המתקן התת-קרקעי בפורדו Fordo שבמרכז איראן ליד קום, הם העלו את האפשרות כי לישראל יש טילים המסוגלים 'להשתחל' דרך פתחי מנהרות לנוע בתוכן ולפוצצן.
הפעם היחידה בה החוגים המערביים טענו, כי  ישראל השתמשה בטילים כאלה, אם אכן ישנם בידיה כאלה, היה לפני שלוש שנים, ב-23 לאוגוסט 2013, כאשר מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו את מערך המנהרות התת-קרקעיות של ארגון החזית העממית-המפקדה הכללית, ארגונו של אחמד ג'יבריל, הנמצא תחת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראנים, באל-נעמה al-Naama  הנמצאת על חוף הים התיכון 15 ק''מ דרומית לביירות.
אף פעם לא דווח על תוצאות הפצצה זו, אבל החוגים הצבאיים המערביים טענו, כי בהפצצה אותתה ישראל לאיראן כי היא מסוגלת לתקוף אתרים גרעיניים תת-קרקעיים שלה.
מתחם המנהרות של החזית העממית-המפקדה הכללית באל-נעמה נחשב כאחד האתרים הצבאיים המבוצרים ביותר במזרח התיכון והוא נבנה בשנות ה-70 על ידי מהנדסים צבאיים מזרח-גרמניים. בשעתו דווח, כי ישראל ניסתה להשמיד מתחם זה באמצעות כלבים שנשאו אתם חומרי נפץ וניסו לחדור אל המנהרות. 
כריסטופר שארווד Christopher Sherwood דובר בפנטגון וושינגטון אמר, כי ארה"ב כבר הקציבה 40 מיליון דולר לסיום פיתוח מערכת הנשק החדשה הזו במרוצת 2016. 
בהגדרת ההקצבה האמריקנית נאמר, כי היא נועדה 'לבסס (לפתח) יכולות אנטי-מנהרות, לאתרן, למפות אותן, ולנטרל תעלות (טרור ותקיפה) המאיימות על ארצות הברית וישראל'. ציטוט המקור: to establish anti-tunnel capabilities to detect, map, and neutralize underground tunnels that threaten the U.S. or Israel.
הדובר הוסיף ואמר, כי בעוד החלק הגדול של עבודת הפיתוח (של מערכת הנשק החשאית) יתבצע ב-2016 בישראל, 'ארצות הברית תקבל (מישראל) דוגמאות prototypes של המערכת, וגישה לאתרי הניסויים שלה.' הדובר הדגיש כי 'הזכויות על המערכת  the rights to any intellectual property, תהיינה שייכות לארצות הברית. 
הדובר לא אמר כמה כסף הפנטגון כבר השקיע בתוכנית הזו.
לעומת זאת, דחה הדובר האמריקני דחה את טענות מערכת הביטחון הישראלית, כי ארצות הברית ייעדה עוד 120 מיליון דולר לפיתוח המערכת, והדגיש כי אין שום ביטחון כי יוקצבו עוד 80 מיליון דולר למטרה זו, 40 מיליון דולר ב-2017, ועד 40 מיליון דולר ב-2018.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לוח זמנים ותשלומים זה, איננו מציין בהכרח כי המערכת תיכנס לפעולה מבצעית רק בעוד שנתיים-שלוש  ב-2018 או 2019.
כפי שקרה פעמים רבות עם מערכות נשק ישראליות אחרות, ביניהן מערכת 'כיפת ברזל' נגד טילים, המציאות הביטחונית גרמה לכך, כי מערכות נשק  חדשות הוכנסו לשימוש עם פרוץ מלחמה, דבר שהביא לכך כי היכולת המבצעית שלהן, נבחנה בזמן אמת. גם חלק מהשינויים שהוכנסו במערכות הותקנו בתקופות מלחמה.   
המקורות האמריקנים אמרו, כי שתי החברות הישראלית שמפתחות את המערכת החדשה הן 'אלביט' ו'רפאל' Elbit Systems and Rafael Advanced Defense Systems, אותן חברות שפיתחו את מערכת 'כיפת ברזל' נגד טילים.
גם חיזבאללה וגם החמאס נמצאים בעיצומו של מבצע לחפירת מנהרות שיאפשרו להם להחדיר כוחות קומנדו לתוך שטח ישראל. החמאס נערך, כפי שעשה במבצע 'צוק איתן' ב-2014, להחדיר באמצעות המנהרות יחידות לביצוע מעשי טרור במוצבים של צה''ל וביישוביים ישראליים אזרחיים. החיזבאללה נערך להחדיר לישראל באמצעות המנהרות כוחות מיוחדים שהכשיר לשם כך תחת השם 'כוחות ראדואן',( אחד מכינויו של ראש מנגנון הביטחון והמודיעים עימד מורנייה שחוסל על ידי ישראל בדמשק ב-2008), כדי שאלה ישתלטו ויכבשו יישוביים ישראליים בגליל.  

Print Friendly, PDF & Email