כיצד הגנרל סוליימני טמן מלכודת לפיקוד ולצבא האמריקני בסוריה, וכיצד השתלט ללא התנגדות על גבול סוריה-עיראק

ביום ה' 8.6, הפילו מטוסי קרב אמריקנים מדגם F-15 מעל המדבר הסורי בדרום-מזרח סוריה מל"ט מדגם שאהד Shahed-129 מתוצרת איראן. בפרסומים האמריקנים הוגדר המ"לט כ'מל"ט תומך משטר' pro-regime drone.
המציאות הייתה כמובן שונה: המדובר היה במל"ט של משמרות המהפכה האיראניים, רק שבוושינגטון  הוחלט שלא למתוח יותר מידי את החבל ביחסים עם טהרן, שממילא ספגה בשבוע שעבר פיגועי טרור מידי ISIS, ולכן הוחלט לתת למל"ט הגדרה מוזרה זו.
הסיבה להפלת המל"ט הייתה העובדה שהוא חצה את קו ה-55 קילומטר, שהפיקוד האמריקני  סימן מסביב למעבר הגבול אל-טאנף Al-Tanf הנמצא על משולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק.
במעבר הגבול הזה ומסביבו מוצבים כוחות מיוחדים אמריקנים ומערביים אחרים, כוחות מיוחדים ירדניים, וכוחות של מורדים סוריים המאומנים על ידי ארצות הברית.
שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס James Mattis, והפיקוד האמריקני בסוריה ובעיראק, היו בטוחים כי באם יקפידו לשמור על הקו ששרטטו בחול, הם ימנעו מכוחות איראנים או פרו-איראניים להשתלט על גבול סוריה-עיראק.
24 שעות לאחר מכן ביום ו' 9.6, אמר דובר הפנטגון קפטן ג'ף דיוויס Navy Captain Jeff Davis, כי נמנעה הסלמה בפעולות הצבאיות האמריקניות נגד הכוחות התומכים במשטר אסד ( כלומר: האיראניים, הצבא הסורי וחיזבאללה), בעיקר בגלל ההשפעה הרוסית. hostilities between the coalition and the pro-regime forces had been avoided thanks mainly to Russia’s influence.
'רוסיה עזרה מאוד' הוסיף דובר הפנטגון,'ואני חושב כי השקט שאנו רואים היום ( יום ו') הוא בחלקו הגדול תודות להם'. Russia has been very helpful and I think that the calm we see today is largely due to their efforts .
העובדות המגיעות מהשטח במדבר הסורי לידי המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מבציעות על התרחשויות שונות לגמרי מאלה שדובר הפנטגון מדווח עליהן.
לפי המקורות שלנו, נשלח המל"ט האיראני לפי הוראה של הגנרל האיראני קסאם סוליימני מפקד כוחות וחזיתות איראן בסוריה ובעיראק, כפעולת הסחה איראנית מול הכוחות האמריקנים באזור אל-טאנף.

נכון שהמפקדה הרוסית בסוריה מילאה תפקיד בצינון הרוחות אצל המפקדים האמריקנים והאיראניים בשטח ובמניעת התנקשות נוספת ביניהם, אולם הרגעת הרוחות והשקט המדומה שהשתרר לא היו המטרה העיקרית של האיראניים.
עכשיו מתברר, כי שליחת המל"ט ועצם העובדה שחצה את קו ה-55 ק"מ, הייתה פעולת הסחה מכוונת של האיראנים.
קסאם סוליימני החליט להקריב מל"ט אחד, כדי ליצור אצל הפיקוד האמריקני בשטח, ואולי גם אצל הפנטגון, את התחושה שהם באמת שולטים במתרחש בשטח.
אולם בזמן שהרוסים ניהלו מגעים עם האמריקנים תוך כדי שהם מבטיחים להם כי כוחות איראניים-סוריים-חיזבאללה לא יחצו יותר את קו ה-55 ק"מ, הזיז גנרל קסאם סוליימני כוחות גדולים במדבר הסורי כמה מאות מטרים בלבד מהקו האמריקני.
עד שהמו"מ האמריקני-הרוסי הסתיים, ביום שישי 9.6, כוחות גדולים איראניים-סורים-חיזבאללה- עיראקים קבעו שתי עובדות מרכזיות בשטח:
1. כוחות איראניים-סורים ושל חיזבאללה, נפגשו על גבול סוריה-עיראק, במרחק של 56 ק"מ צפונית מאל-טאנף עם כוחות שיעיים פרו-איראניים שבאו מדרום עיראק.
במילים אחרות, איראן השתלטה על גבול סוריה-עיראק, והקימה גשר יבשתי בין שתי המדינות.
2. כוח איראני-סורי-חיזבאללה אחר כבש וניתק את הדרכים המוליכות מצפון סוריה לדרום-מזרח המדינה אזור דיר א-זור Dier a-Zor. כלומר, כוחות אמריקנים או פרו-אמריקנים, אינם יכולים לנוע עכשיו מצפון סוריה, אל דרומה.
כמובן שאין בידינו הוכחות, כי הרוסים ידעו מראש כי זו היא כוונתם של האיראנים, וייתכן כי גם הם נפלו בפח שטמנה איראן לכוחות האמריקנים בסוריה.
השאלה היא כיצד תגבנה ישראל וירדן על התפתחויות צבאיות אלה המשנות את מצבן האסטרטגי לרעה.    

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “כיצד הגנרל סוליימני טמן מלכודת לפיקוד ולצבא האמריקני בסוריה, וכיצד השתלט ללא התנגדות על גבול סוריה-עיראק

 • יונ 10, 2017 @ 16:25 at 16:25
  Permalink

  נקודה 2 לא ברורה, אילו דרכים נותקו בדיוק? בכל מקרה לכוחות האמריקאים יש מספר דרכי גישה לדיר א-זור לכן התקדמותם לא נחסמה.

 • יונ 10, 2017 @ 17:28 at 17:28
  Permalink

  אבל הכורדים אמרו שהם מתנגדים למעבר כוחות מעיראק לסוריה.

 • יונ 10, 2017 @ 21:27 at 21:27
  Permalink

  יעשו כלום

 • יונ 11, 2017 @ 18:05 at 18:05
  Permalink

  מעניין. אולי גם הפיגוע באיראן עצמה היה חצי מתוכנן ומבויים…?

 • יונ 11, 2017 @ 19:24 at 19:24
  Permalink

  אפשרות נוספת היא שעשו חלוקה:
  דרום – ארה"ב, ירדן, ציר סוני.
  צפון – סוריה, איראן, רוסיה.
  השאלה היא מעמד ומצב הכורדים בצפון עיראק ובסוריה.

 • יונ 17, 2017 @ 1:37 at 1:37
  Permalink

  הכורדים יקלקלו את העסקה, אם היא באמת נעשתה. הגיע הזמן לתת לכורדים מדינה. אבל איש לא מעוניין בגוף נוסף באזור.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות