כיצד קרה שפוטין דן עם נתניהו בהוצאת הכוחות הזרים מסוריה, בעוד טראמפ דן עם ארדואן בהכנסת כוחות כאלה לסוריה?

עברו יומיים בלבד בין יום שני השבוע 25.2, כאשר נשיא סוריה בשאר אסד הופיע לפתע בחשאי בטהרן, לבין ביקורו של ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון בנימין נתניהו, ביום ד' 27.2 במוסקבה.

כמעט כל אנשי הצמרת האיראנים, למעט מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, ומפקד חזיתות במזרח התיכון הגנרל קאסם סוליימני, שארגן את המסע החשאי הזה לא ידעו  שאסד עומד להגיע לבירה האיראנית. כמה דיווחים מוסרים, כי נשיא איראן חסן רוחאני התפלא לראות את אסד נכנס ללשכתו ביחד עם סוליימני.
עדיין לא ידועים הפרטים המדויקים על שיחותיו של אסד בטהרן, ובייחוד הפרטים הנוגעים לשיתוף הפעולה הצבאי בין איראן וסוריה מול ישראל. אולם דבר אחד ברור. חמנאי דרש מאסד התחייבות ברורה, כי מלאכת שיקום סוריה לאחר המלחמה יופקד בידי טהרן וחברות איראניות.
זאת לאחר שבטהרן התעורר חשד, כי אסד יכול לשקול אפשרות לתת תפקיד זה בידי מדינות הנפט במפרץ להן יש את הכספים לממן מהלך כזה.

במקביל במוסקבה, לאחר שראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, פרש לפני פוטין את המפות המראות היכן כוחות איראניים נמצאים בסוריה, סיכמו פוטין ונתניהו להקים וועדה רוסית-ישראלית משותפת שתדון בהוצאת הכוחות הזרים מסוריה, והודיעו בפומבי, כי 'למוסקבה וירושלים יש מטרה משותפת (בסוריה): להחזיר את המצב בסוריה למה שרר שמונה שנים קודם לכן לפני מלחמת האזרחים'. that both Jerusalem and Moscow have a common goal: “to return the situation in Syria to what it was before the eight-years-long civil war.
נתניהו שבר כאן מוסכמות מודיעיניות ישראלית מוטעות שהיו קיימת בעבר לגבי סוריה, כמו למשל כי בשאר אסד מפסיד במלחמה, ומוסכמות שקיימות היום, כאשר פורסם בשמו של איש מודיעין בכיר כי ישראל השמידה 90 אחוז מהתשתיות הצבאיות האיראניות בסוריה. לדברים אלה אין כל יסוד!

זה היה מהפך מדיני רוסי-ישראלי ללא תקדים, שטבע ונעלם בהמולת הבחירות ובפרסום מסקנות היועץ המשפטי הישראלי בתיקי החקירות של נתניהו.

ארצות הברית לדוגמא, אף פעם לא הקימה וועדה רשמית עם ישראל לדון במתרחש באחת ממדינות ערב.
מבחינתו של פוטין, היה כאן צעד נועז ללא תקדים, אבל צעד מחושב היטב.
אם נשיא סוריה אסד טס לטהרן לפגוש את חמנאי, מבלי שטהרן ודמשק הודיעו על כך למוסקבה, פוטין מגיב על כך בהכנסתם של נתניהו וישראל לתוך המו"מ המדיני על עתיד סוריה.
במילים אחרות, פוטין מתייעץ עתה בנושאי סוריה, לא רק עם נשיאי איראן וטורקיה חסן רוחאני וראסיפ  טאייפ ארדואן, אלא גם עם בנימין נתניהו.

זה היה גם צעד נועז בלתי שגרתי של נתניהו. אם נתניהו מוכן לדון עם רוסיה בהוצאת 'כל הכוחות הזרים' מסוריה-כלומר הוא מוכן לדון עם הרוסים גם בהוצאתם של הכוחות האמריקנים מסוריה. יתרה מזאת, נתניהו מוכן לדון עם הרוסים בסידורי ביטחון משותפים שינבעו מיציאת הכוחות האמריקנים מסוריה.

צריך לזכור כי פגישת פוטין ונתניהו במוסקבה נערכה באותו יום (יום ד' 27.2)  ובאותה שעה, בה נערכה באנקרה פגישתם של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן ויועצו וחתנו של הנשיא טראמפ גר'אד קושנר. באורח רשמי דן קושנר עם ארדואן בתכנית השלום של טראמפ לשלום בין ישראל-והפלסטינים. אולם הנושאים האמתיים הרציניים בשיחה, היו הקמת אזור החיץ הטורקי בצפון סוריה, ואספקת טילי נ"מ אמריקנים מדגם 'פטריוט' לצבא טורקיה, בתנאי שארדואן יסכים לבטל את עסקת הרכישה של טילי S-400  רוסיים.
במילים אחרות, באנקרה יושב שליחו של נשיא ארצות הברית ודן באפשרות של הכנסת כוחות טורקיים לסוריה, ובמוסקבה יושב ראש ממשלת ישראל ודן בהוצאת כוחות כאלה מסוריה.
עכשיו צריך להמתין ולראות לאן כל המהלכים האלה מוליכים, והאם נתניהו יכול לשמש חולייה מקשרת בין הנשיאים טראמפ ופוטין בנושא סוריה?
באווירה הפוליטית הפנימית בארצות הברית הרואה בכל נושא רוסי קונספירציה  של טראמפ,  ובאווירה הפוליטית בישראל, בה חלקים במערכת הפוליטית והמשפטית רואים צורך דחוף להדיח את נתניהו, ספק באם טראמפ ונתניהו יכולים לקדם מדיניות כזו.
אולם פוטין נתן להם את קצה החבל ונראה באם הם ישתמשו בו.   
Print Friendly, PDF & Email