כישלון אובמה במפרץ. סעודיה שלחה 3,500 מורדים לסוריה


( ערב בואו של אובמה לריאד החלו מפציצי ענק של חיל האוויר האמריקני B-52 להפציץ מטרות של ISIS ׂ
המקורות המודיעיניים ובמפרץ של תיקדבקה מדווחים בידיעה בלעדית, כי נשיא ארצות הברית אובמה נכשל, ביום חמישי 22.4, בעת שפגש בריאד את ששת ראשי מדינות המפרץ המאוגדות בארגון הביטחון GCC, ובראשן סעודיה, להסביר להם את מדיניותו המזרח התיכונית, ולשכנעם לשתף פעולה עם וושינגטון.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי שני הצדדים,  ארצות הברית מצד אחד, וסעודיה  בעזרתה של טורקיה מצד שני, ביצעו, כל אחד בנפרד, כמה שעות לפני פתיחת המפגש בריאד, צעדים צבאיים במזרח התיכון אשר הבליטו את הניגודים ואת חילוקי הדעות ביניהם.
ארצות הברית החלה להפעיל ביום ה' את מפציצי הענק שלה מדגם B-52, נגד מטרות של ISIS, במטרה להפגין בפני שליטי המפרץ את נחישות החלטתה להדוף את האיום של ISIS על מדינות המפרץ.  מפציצי הענק המריאו מבסיס אל-עודייד  Al Udeid Air Base בקטאר, והפציצו מטרות של ISIS, מסביב למוסול Mosul שבצפון עיראק. לא נמסרו פרטים באיזה מטרות המפציצים פגעו.
במקביל, החלו סעודיה וטורקיה, אשר באחרונה הצטרפה לציר האנטי אמריקני המורכב מסעודיה, מצרים, ירדן, והנשען במידה רבה על יכולותיה הצבאיות והמודיעיניות של ישראל,  להכניס לסוריה כוח של 3,500 מורדים סוריים.
כוח זה אומן ומומן על ידי הסעודים, במחנות אימונים מיוחדים שהוקמו בטורקיה ובירדן. כוח המורדים הזה הצטרף ללחימה שמנהלים כוחות המורדים הסוריים מצפון לחאלב, כשהם נתונים להפצצות כבדות של חיילות האוויר של רוסיה וסוריה.
בצעד זה רצו הסעודים להדגיש לפני אובמה שתי נקודות: בית המלוכה הסעודי מתנגד למדיניות שיתוף הפעולה המדיני-צבאי האמריקני-רוסי בסוריה, אשר מאפשר לנשיא בשאר אסד להמשיך ולהחזיק בשלטון בדמשק.
במשך שש שנות המלחמה בסוריה הנשיא אובמה חזר ואמר אינספור פעמים כי ארה"ב תאמן ותחמש כוחות של המורדים הסוריים, ותאפשר להם להיכנס לסוריה במטרה לחזק את כוחות המורדים שם. מלבד פעם אחת ב-2015 כאשר ארצות הברית הכניסה לסוריה כוח קטן ביותר שלא מנה יותר מכמה עשרות לוחמים, לא הוכנסו כוחות נוספים. גם הכוח הקטן זה הושמד על ידי כוחות של חזית ג'הבת אל-נוסרה- אל קעידה סוריה, זמן קצר לאחר שחצה את הגבולץ נראה שלאל-נוסרה היה מידע מודיעיני מוקדם על בואו של הכוח הפרו-אמריקני.
כל ניסיונותיה של ארה''ב לגייס ולאמן לוחמים סוריים, ניסיונות שהושקעו בהם קרוב ל-1 מיליארד דולר נכשלו.       
המקורות שלנו מוסרים, כי ששת שליטי המפרץ החליטו לנסות ולשים בפגישה השבוע את חילוקי הדעות של העבר מאחוריהם, ולהציג לפני הנשיא אובמה ארבע נקודות, עליהם אפשר יהיה  לבנות מדיניות אמריקנית ושל מדינות ה-GCC באזור:
המקורות של תיקדבקה  מביאים בלעדית את ארבעת הנקודות שהוצבו בריאד בפני הנשיא אובמה.
1. וושינגטון תפעל לחיזוק המיעוט הסוני בעיראק ולמתן ייצוג מתאים לסונים בשלטון המרכזי בבגדאד.  שליטי המפרץ אמרו לאובמה, כי הוא טועה במדיניות בה הוא מנסה לקבל את תמיכתו של ראש ממשלת עיראק הנוכחי  חיידר אל עבאדי  Haidar al-Abadi.
השליטים הסבו את שימת לבו של אובמה לדוחות המודיעין שהם מקבלים, כי קרובה הדחתו של אל עבאדי מהשלטון כאשר במקומו יעלה לשלטון ראש ממשלה חדש פרו איראני.
אובמה דחה דברים אלה, ואמר כי הוא מסרב לשנות את מדיניותו בעיראק.
2. שליטי המפרץ דרשו מאובמה להטיל סנקציות חדשות על איראן בגלל ניסויי הטילים הבליסטיים שהיא ממשיכה בהם.      
ביום ג' 19.4, כמה שעות לפני צאתו למפרץ ניסתה איראן להכניס למסלול סביב כדור הארץ  לווין. הלוויין שוגר באמצעות הטיל הבליסטי הבינ-יבשתי האיראני 'סימורג' Simorgh. הטיל לא הצליח להגיע לאטמוספרה,  ונפל והתרסק ביחד עם הלוויין.
אובמה דחה בקשה זו של שליטי המפרץ.
3. הנשיא אובמה דחה גם את בקשותיהם של סעודיה ואיחוד הנפט הערביות ה-UAE, כי ארצות הברית תספק להם מפציצי-קרב מתקדמים מדגם F-35, כדי שיוכלו לפעול נגד איום הטילים האיראניים.
4. בנוגע לסוריה, דחה אובמה את כל הצעותיהם-בקשותיהן של מדינות המפרץ לזנוח את הקו של וושינגטון של שיתוף פעולה עם מוסקבה ועם האו''ם, במטרה להביא לסיום המלחמה בסוריה, ובמקום זה לשתף  אתן ועם טורקיה פעולה שתביא לסיום המלחמה והדחתו של הנשיא בשאר אסד מהשלטון.
במילים אחרות, וועידת הפסגה בין הנשיא אובמה ושליטי המפרץ, שהיוותה גם פגישת פרידה של אובמה לפני צאתו את הבית הלבן בסוף השנה, הסתיימה בחוסר הסכמה בין שני הצדדים אפילו בנקודה אחת!

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות