כישלון מרקל לתווך בין אובמה ופוטין, הביא להכרזת פוטין כי איבד את השליטה על המצב. החלה מלחמת אזרחים בקנה מידה מלא באוקראינה

עם הכישלון של קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל, ביום ו', בעת ביקורה בוושינגטון לתווך בין נשיאי ארה''ב ורוסיה, אובמה ופוטין בשאלת אוקראינה, הכריז בשבת 3.5, דוברו של פוטין, דימטרי פושקוב Dmitry Peskov, כי 'מעכשיו רוסיה, ושום מדינה אחרת, איבדו את יכולתם להשפיע על האנשים (המליציות הפרו-רוסיות), מאחר ועכשיו זה היה בלתי אפשרי להביא אותם לפירוק הנשק שלהם, כאשר עתה קיים איום ישיר על חייהם שבא מקיצונים, לאומניים וכוחות מזוינים, המצייתים לפקודות של פושעים (השלטון הזמני בקייב), הרוצחים את בני עמם'.  
"From now on Russia or any other country, has lost their ability to influence these people, because it will now be impossible to talk them into laying down their weapons amid direct threats to their lives, threats coming from radicals, nationalists and armed forces that obey criminal orders and murder their own people. בכך הכריז פוטין, כי איננו אחראי יותר על מעשיהן של המליציות הפרו-רוסיות במזרח אוקראינה ובחלקים אחרים של המדינה הענקית הזו המונה 46 מיליון אזרחים, הכרזה שכמוה הכרזה על תחילתה של מלחמת אזרחים בקנה מידה מלא.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מציינים, כי זו לא רק התגובה של פוטין לכישלון השיחות של אובמה ומרקל  ביום ו' בוושינגטון על אוקראינה, אלא גם מהלך של פוטין לא לאפשר, כתוצאה מפריצתה של מלחמת אזרחים, את הבחירות הכלליות באוקראינה, שנועדו ל-25 במאי.   
את הסימנים הראשונים להתפתחויות אלה אפשר היה לראות כבר ביום ו' בבית הלבן בוושינגטון, כאשר קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל  אמרה במשפט הפתיחה של דבריה במסיבת העיתונאים עם נשיא ארה''ב אובמה,   'כי יש לנו עוד כמה קשיים מועטים (בנושאי מודיעין) שעליהם צריך להתגבר', We have a few difficulties yet to overcome, היא לא רק מתכוונת ליכולת האזנה של ה-NSA סוכנות הביון והעיקוב האמריקנית אחר הטלפון הסלולארי האישי שלה, אלא גם לשיתוף הפעולה המודיעיני האמריקני-גרמני באוקראינה. 
במקביל, היו לנשיא ארה''ב שורה של עצות ידידותיות לגב' מרקל, צריך 'להישאר מרוכז לגבי העובדות והמתרחש בשטח, ולהחזיק בראש שאין יושר ואמינות לגבי המצב' שבאים מנשיא רוסיה ולדמיר פוטין, “stay focused on the facts and what’s happened on the ground” and to keep in mind that “there just has not been the kind of honesty and credibility about the situation” from Russian President Vladimir Putin.  אפשר היה להבין מדברי שני המנהיגים, כי אין הסכמות ביניהם, לא לגבי המצב באוקראינה, ולא לגבי הדרך, או צורת הטיפול המערבית, בנשיא רוסיה ולדמיר פוטין.
לא מרקל ולא שירות הביון הגרמני ה-BND, שלמים עם התמיכה-הכמעט מוחלטת- של ממשל אובמה במשטר הזמני בקייב.
הגרמנים גם רתחו מזעם כאשר הוברר להם, כי בבוקר הפגישה בין אומבה ומרקל, פתח  צבא אוקראינה  במתקפה על המליציות הפרו-רוסיות בסלבייאנסק Slavyansk, פעולה צבאית שהתרחבה לאחר מכן גם לערים אחרות במזרח אוקראינה.  פעולה זו הביאה מיד את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לשלוח את דוברו לומר, כי הפעולות של קייב  חיסלו את הסכם ז'נווה בין ארה''ב, רוסיה, והאירופאים, לגבי המצב באוקראינה.  במילים אחרות, אובמה ומרקל יכולים לדבר כמה שהם רוצים, אבל הסכם ז'נווה מת!
מחנה מרקל ראה בפעולה הצבאית באוקראינה, ניסיון אמריקני להכתיב לקנצלרית מדיניות של עימות עם פוטין באוקראינה, בעוד היא והממסדים הפוליטיים, הכלכליים, והמודיעיניים הגרמניים, חושבים כי לא רק שצריך לדבר עם פוטין, אלא לפני הכול צריך להקשיב למה שהוא אומר, ולא להתעלם ממנו, קו בו הנשיא אובמה מחזיק ולפיו הוא פועל.
ההבדלים בין העמדה האמריקנית והגרמנית, חודדה היטב, בשאלה, שכנראה הוכתבה מראש, שהציג עיתונאי גרמני לאובמה, מדוע במקום שיחות הטלפון הליליות האינסופיות שאובמה ומארקל, חלקן גלויות וחלקן חשאיות מנהלים עם פוטין, הם יחליטו להתחיל הקשיב גם למה שהוא אומר, ולא רק לנסות להכתיב לו כללי התנהגות באוקראינה.
אובמה התעלם משאלה גרמנית זו ולא ענה עליה.
עכשיו, לאחר שנכשלה בשיחותיה בוושינגטון, להקים קשר של הידברות בין אובמה ופוטין, צריכה מרקל לקבל שתי החלטות עקרוניות-דבר ממנו היא נמנעה עד עכשיו:
1. האם ברלין תאמץ את הקו של אובמה, לפיו תוטלנה סנקציות נוספות על רוסיה, כל זמן שמוסקבה לא תסכים ליישר קו עם וושינגטון לגבי אוקראינה.
התשובה הגרמנית לשאלה אמריקנית זו היא לא! 
מאחורי מרקל יש שורה ארוכה של חברות ענק גרמניות, שהן עמוד התווך של הכלכלה הגרמנית המשגשגת, המתנגדות לקו זה של אובמה.
המדובר בענק התעשייה הכימית הגרמנית chemical giant BASF SE. בקונצרן ההנדסה העולמי 'סימנס' Siemens AG engineering group. פולסוואגאן Volkswagen AG. אדידאס Adidas AG, והבנק הממלכתי הגרמני Deutsche Bank AG.  הקשרים הפיננסים והעסקיים של ענקי כלכלה אלה, הם יותר עם רוסיה וסין, מאשר עם ארה''ב. צריך גם לזכור את העובדה ששני קנצלרים לשעבר גרמניים הלמוט קול, וגראהד שרדר, יושבים במועצות המנהלים של ענקי נפט גז ובנקים רוסיים, וכי רוסיה מספקת לגרמניה שליש מתצרוכת הגז השנתית שלה. 
2. עד איזה מידה שירותי המודיעין הגרמניים ה-BND יפעלו, ביחד עם האמריקנים, להבטיח את קיום הבחירות לנשיאות ולפרלמנט באוקראינה ב-25 במאי. במסיבת העיתונאים שלה ביום ו' בוושינגטון, העירה מרקל כי לא נותר עוד זמן רב עד לבחירות אלה, ובכך רמזה, כי דחייתן יכולה לאפשר מרווח זמן בו אפשר יהיה לנסות ולדבר עם פוטין, ולהרגיע את הרוחות באוקראינה. אבל הנשיא אובמה נראה שעשה את עצמו כי הוא איננו שומע הצעה זו של מרקל.  
הסיבה לכך הייתה פשוטה. מרגע שממשל אובמה נתן למשטר הזמני בקייב אור ירוק להתחיל ביום ו' בפעולה הצבאית שלו במזרח אוקראינה נגד המליציות הפרו-רוסיות, היה ברור, כי וושינגטון רוצה לאפשר את קיום הבחירות גם בעשרות הערים בהן המליציות הפרו-רוסיות מחזיקות, קו ממנו אובמה איננו יכול עתה לסגת.
בשבת 3.5 בבוקר, היה עדיין נראה, כי יש סיכויים שריקוד הבלט האסטרטגי האמריקני-רוסי-גרמני, מסביב לאוקראינה יימשך ללא הפרעה, זאת למרות הסתבכותם של המאורעות במזרח אוקראינה בסוף השבוע, עם התפשט המהומות לעיר אודסה שעל חוף הים השחור, ומותם ביום ו' של כ-37 מפגינים פרו-רוסיים שנשרפו חיים, או איבדו את חייהם מחנק מעשן, כאשר הבניין בו שהו הועלה באש על ידי מפגינים פרו-אוקראינים.
בשבת בבוקר הודיעו לפתע ראשי המליציות  הפרו רוסיות בסלבייאנסק, כי הם משחררים את כל 12 אנשי ארגון הביטחון האירופאי OSCE , ביניהם 4 גרמנים, ו-4 אוקראיניים, דבר שהם סירבו לעשות עד כה.  פוטין שלח לסלובייאנסק שליח אישי מיוחד, ודלמיר לוקין, Vladimir Lukin, כדי להבטיח שחרור זה. במקביל, אמר דוברו של פוטין, כי 'עריכת הבחירות החודש  באוקראינה, הוא אבסורד'.  
בכך אותת פוטין, כי הוא מוכן לוויתורים, ולסגת מכמה מעמדותיו, באם הבחירות באוקראינה תבוטלנה, או תדחנה.  אולם כאשר פוטין ראה, כי המחווה שלו נשארת ללא תגובה אמריקנית, וצבא אוקראינה ממשיך ומגביר את התקפותיו, הוא הכריז על תחילת מלחמת האזרחים. 

  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות