כל השטח משייח' זוואיד ועד לרפיח הפך לשדה קרב. מסוקי אפאצ'י מצריים משמידים כל דבר שנע בשטח

המלחמה בצפון סיני, בין הצבא המצרי ואל קעידה ISIS, נכנסה ביום ב' 6.7 ליומה ה-6, כאשר המקור היחיד למתרחש בה הן הודעות הצבא המצרי, אשר חסם כל גישה לשטח העצום, גדול יותר משטחה של ישראל, והטיל איפול מוחלט על המתרחש.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אוכלוסייה של למעלה מחצי מיליון איש-משייח' זוואייד ועד לרפיח בגבול רצועת עזה, ועד לכרם שלום וניצנה בגבול מצרים ישראל, נתונה בהסגר ועוצר מוחלטים. כל איש או מכונית שזזים שטח מושמדים מיד על ידי מסוקי אפא'צי של חיל האוויר המצרי.  חיל האוויר המצרי מפציץ בתים אזרחיים, בעיקר חוות חקלאיות,  רק משום שהוא חושד כי שם מסתתרים אנשי ISIS.
אולם למרות זאת מצליחה אל קעידה ISIS להניע בשטח כוחות התוקפים את בסיסי הצבא המצרי כשהם נעים רגלית בלילות בין דיונות החול. 
המקורות שלנו מוסרים, כי בצפון סיני מתנהלת עכשיו מלחמה א-סימטרית, כאשר הצבא המצרי משתמש בעיקר בהפצצות על מטרות אל קעידה ISIS, ואילו חמושים של ארגון הטרור מנהלים מלחמת גרילה קרקעית מול הכוחות המצריים. 
בצורה כזו המלחמה בצפון סיני יכולה להימשך עוד זמן רב, בעיקר מפני שלוחמי ISIS ממשיכים לקבל כל הזמן תגבורות, כלי נשק ותחמושת.
בעוד מסוקי האפאצ'י המצריים מנסים למנוע  בתקיפות אוויר כל תנועה ברכב ורגלית של  אנשי ISIS, מארבים של ISIS  מסביב לבסיסים של הצבא המצרי ולאורך הכבישים בצפון סיני, מונעים כמעט כל תזוזה של כוחות קרקעיים ומשוריינים מצריים בשטח.
הצבא המצרי הודיע, כי בתקיפות האוויר והקרקע שלו על ריכוזי וכלי רכב של ISIS, נהרגו 63  אנשי טרור, אבל המצרים אינם מודיעים כמה  אזרחים המספר הזה כולל, וכמו כן אינם מודיעים  כמה חיילים ואנשי ביטחון מצריים נהרגו.
הדבר היחיד אותו מציינת הודעת הצבא המצרי היא העובדה, כי המלחמה מתנהלת בכל השטח בצפון סיני משייח' זוואייד ועד לרפיח.  
ביום א' 6.7, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה  תחת הכותרת  'אל קעידה ISIS מחיש תגבורות לסיני מלוב ומעיראק. אל-בגדאדי: המטרה להרוס את הפירמידות והספינקסים בקהיר' את הפרטים הבאים:  
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור  של תיקדבקה מדווחים, כי אל קעידה ISIS מחיש בימים האחרונים תגבורות לחצי האי סיני במטרה להמשיך את הקרבות עם הצבא המצרי. ISIS  מעריך כי הוא ולא הצבא המצרי ניצח בסיבוב הקרבות שהחל ביום ד' 1.7, ועדיין, למרות ההודעות המצריות, נכנס ביום א' 4.7, ליומו החמישי.
המקורות שלנו מוסרים, כי התגבורות מגיעות משני מקורות: מזרח לוב ועיראק.
לוחמים של ISIS, חלקם מצרים שחצו ועברו  בעבר את הגבול מערבה ללוב, והנמצאים בבסיסים ליד העיר בנגאזי, חזרו בסוף השבוע חזרה למצרים כשהם שמים את פניהם לעבר קהיר ותעלת סואץ. לוחמים אלה מצליחים לחצות את מצרים לרוחבה בסיוע של רשתות מבריחים, רובן המשתייכות לאחים המוסלמיים, וחלקן לחמאס ולחיזבאללה. אלה הן הרשתות המבריחות את כלי הנשק והתחמושת ללוב דרך מצרים אל חצי האי סיני.
לוחמים אלה מגיעים אל ערי תעלת סואץ בעיקר אל פורט סעיד וסואץ, שם יש ריכוז של רשתות מבריחים, וממתינים שם עד שיעבירו אותם את תעלת סואץ לתוך סיני. 
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי זו הסיבה מדוע  הצבא המצרי  וגורמי המודיעין המצריים מרכזיים בימים האחרונים את פעילותם בערי התעלה לא פחות מאשר בסיני עצמה.
ערוץ שני של תגבורות ש-ISIS מעביר לסיני הוא 'הערוץ העיראקי'. ערוץ זה עובר מעיראק לדרום ירדן עד למפרץ עקבה. משם חוצים הלוחמים בסירות מבריחים את המפרץ ונוחתים על החופים המזרחיים של חצי האי סיני.
אחת הסיבות העיקריות מדוע צה''ל פרס בימים האחרונים כוחות גדולים לאורך גבול ישראל-מצרים, וחסם את התנועה מכביש מס' 12 מניצנה ועד אילת, גם בשעות היום, היא לא רק כדי למנוע אפשרות של זליגת הקרבות מצפון סיני אל תוך ישראל, אלא גם למנוע מלוחמי ISIS הבאים מירדן לנסות ולהגיע דרך ישראל לסיני באמצעות רשתות הברחה בדואיות.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי מספר הלוחמים הפעיל של ISIS הנלחם מול הצבא המצרי בסיני הוא בסביבות 1,000 חמושים, אולם אין ל-ISIS בעיה לקבל תוך זמן קצר מאוד תגבורות משבטי הבדואיים המשתפים אתם פעולה ונמצאים בתוך או ליד אזורי הלחימה.
אחד הסימנים החיצוניים הבולטים למצב זה, היא העובדה שמלבד להפעיל מטוסי ומסוקי קרב מול כוחות ISIS הנעים בשטח בסיני, כוחות קרקע ושריון מצריים הנמצאים בבסיסיהם בצפון סיני, אינם פועלים בגזרות אחרות בסיני, מלבד גזרות רפיח ושייח' זוואייד, ובכך משאירים את מרכז סיני לשליטה ולנועה חופשית של כוחות ISIS.
הטקטיקה המצרית היא להתרכז בהגנה על שני כיסים עיקריים בסיני, אל-עריש בצפון, ושארם-א-שייח בדרום, וזאת כדי למנוע התפשטות הקרבות לאזורים הנשלטים על ידי שבטי הבדואים.
נשיא מצרים פאתח אל סיסי ביקר בשבת 3.7, בבסיסים המצריים בצפון סיני ואמר לקצינים ולחיילם המצרים, כי רק אחוז אחד מצבא מצרים, המונה 300,00 חיילים נלחם עתה בסיני, ברמז עבה שאם הצבא יטיל את כל כובד משקלו למערכה בחצי האי הוא ישמיד תוך זמן קצר את אנשי ISIS.
אולם המקורות של תיקדבקה מציינים, כי עד עתה, וכנראה גם בעתיד, כמו הנשיא חוסני מובראק בשעתו, לא יורה אל-סיסי לצבא המצרי להיכנס ולפעול בכל עוצמתו בסיני. אל-סיסי זקוק לצבא המצרי לא רק  בסיני אל גם בגזרות מלחמה אחרות במצריים, כולל הבירה קהיר וערי תעלת סואץ.
במקביל, קראו, ביום ו' מספר אנשי דת מוסלמיים ראדיקלים, ובראשם המנהיג או הכליף של ISIS, אבו באקר אל בגדאדי, להגיע לקהיר ולהרוס את הפירמידות והספינקסים הנמצאים בה.  אל-בגדאדי אמר, כי פעולה זו היא 'חובה דתית שחייבת להתבצע על ידי כל מי שמאמין באיסלם'. religious duty that must be carried out by those who worship Islam.
בכך העביר אל בגדאדי את המלחמה במשטר אל-סיסי במצרים אל המישור הדתי.

   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות