התלונות הבלתי פוסקות של רוה"מ נפתלי בנט על קודמו בתפקיד בנימין נתניהו, בייחוד בנושא הגרעין האיראני, הן ללא בסיס ומעידות על חולשה ולא על מנהיגות

קשה מאוד יהיה לשכנע את דעת הקהל בישראל, כי ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו, הזניח את הנושא הגרעיני האיראני, כפי שטוען בימים האחרונים, ראש הממשלה נפתלי בנט.
עוד לפני תשע שנים ב-2012, נתניהו שהיה אז ראש הממשלה, ומי שהיה שר הביטחון בממשלתו אהוד ברק, ניסו לפעול למען תקיפה ישראלית של מתקני הגרעין האיראניים. אולם שורה ארוכה של אנשי ביטחון, קצינים בכירים, ואישים מרכזיים במערכת המודיעין הישראלית מנעו זאת מהם.
אין טעם לסקור עכשיו את כל פעולותיו של נתניהו נגד הגרעין האיראני, בייחוד שחלקן הגדול עדיין חסוי. אבל מספיק להזכיר את כל פעולות התקיפה הישראליות בשנים האחרונות של מטרות איראניות בעיראק ובסוריה, את חיסולם של הגנרל קאסם סוליימני,  את החדירה ללב טהרן והבאתו של ארכיון הגרעין האיראני לישראל, את חיסולו של ראש תוכנית הגרעין האיראנית מוחסיין פאחיזאדה Mohsen Fakhrizadeh, ואת פיצוץ המפעל להעשרת אורניום בנטאנז.
להציג הישגיים אלה, כפי שראש הממשלה נפתלי בנט עשה, ביום ד' 14.7, כאשר אמר כי נתניהו 'הזניח את הנושא לאורך השנים, וכי הוא ( בנט ) כראש ממשלה נחשף עתה לממדים עצומים של הזנחה שלא ראיתי קודם.' לדבריו 'יש פער גדול מאוד בין הרטוריקה הגבוהה כל כך, לבין שורה של פעולות שהיו צריכות להתבצע ולא קרו'.
מלבד שאפשר להגדיר דברים אלה כחוצפה, ועלבון קשה לכל אנשי מערכת המודיעין העוסקים בלוחמה נגד איראן, מדובר בטיפשות פוליטית המראה על רגשי נחיתות קשים שיש לנפתלי בנט כלפי ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה בנימין נתניהו.
אם אכן בנט יודע 'על פעולות שהיו צריכות להתבצע ולא קרו', הוא צריך לבצע אותן מיד עכשיו.
אלה הן מילים ריקות מתוכן מאחר וכנראה שהיו סיבות מדיניות או מקצועיות, או שינוי פתאומי במטרות, שמנעו פעולות כאלה.
ביום רביעי 14.7 אמרו גורמים איראניים, כי הסיבוב הבא בשיחות הגרעין שמתקיימות בווינה עשוי להתקיים רק בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר. לדברי המקורות האיראניים הנשיא הנבחר איבראהים ראיסי, מתכנן קו 'נוקשה יותר' בשיחות. הגורמים ציינו כי ראיסי מתכנן להחליף חברים רבים בצוות האיראני לשיחות הגרעין ולמנות במקומם איראניים בעלי עמדות נוקשות יותר. 'ראיסי מתכנן להציג פחות גמישות ולדרוש יותר ויתורים מוושינגטון', אמר גורם אחר. אותו גורם הוסיף כי טהרן תדרוש לאפשר לצנטריפוגות מתקדמות להמשיך לפעול, ותתעקש על הסרת  כל הסנקציות אמריקניות.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההודעה האיראנית לא הייתה בגדר הפתעה. כבר כמה חודשים קיימת בקרב חוגי מודיעין בארצות הברית ובממשל הנשיא ביידן ההערכה חמורה יותר, לפיה אם איברהים ראיסי ייכנס לתפקיד נשיא איראן, פירוש הדבר אובדן הסיכויים להגיע להסכם גרעיני חדש בין וושינגטון וטהרן.
התפתחויות אלה פותחות בפני ראש הממשלה נפתלי בנט הזדמנות של לפחות ארבעה חודשים בהם הוא יכול פחות לדבר ויותר לפעול נגד הגרעין האיראני.

Print Friendly, PDF & Email