כל מטוסי חיל האוויר הסורי הועברו לבסיס הרוסי ליד לטקיה. נמצאים תחת המטריה של סוללות ה-S-300 וה-S-400 הרוסיים

מקורות בפנטגון מסרו, ביום ד' 19.4 בערב, על התפתחות צבאית דרמטית בסוריה, לפיה  כל מטוסי חיל האוויר הסורי הועברו לבסיס הרוסי ליד לטקיה. המדובר בבסיס המיימים  Hmeimim Air Base, בו נמצאת  המפקדה של צבא רוסיה בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: פירושו של צעד זה הוא לא רק הצהרה מפורשת מצד מוסקבה כי חיל האוויר הרוסי הוא שיגן מעתה  על חיל האוויר הסורי, אלא גם פרישת מערכת הנ"מ המתקדמת של הבסיס המורכבת מטילי S-300 ו-S-400 מעל חיל האוויר הסורי.
משמעות נוספת של צעד זה שבאה לאחר ההתקפה האמריקנית ב-7.4 על בסיס חיל האוויר הסורי שייעראת Shayrat air base ב-59 טילי 'טומהוק', היא שחיל האוויר הסורי יפעל עתה מבסיס אווירי רוסי.
במילים אחרות נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא רק דוחה את קריאתם של ראשי ממשל הנשיא דולנד טראמפ להרחיק את עצמו מנשיא סוריה אסד, אלא הוא מחזק את הקשרים האסטרטגיים והצבאיים שבין רוסיה לסוריה.
השאלה המרכזית היא כמובן, מלבד החרפת המתיחות הצבאית בין ארצות הברית ורוסיה, מה יהיה גורלם של ההסכמים לתיאום מבצעי של טיסות חיילות האוויר שרוסיה הפעילה עם ארצות הברית וישראל?  
מעתה יוכלו המטות והקצינים המבצעיים של חיל האוויר הסורי שחלקם ישב ויפעל מהבסיס הרוסי בלטקיה לעקוב מקרוב בעזרת הציוד המתקדם הרוסי, אחר תנועותיהם של מטוסי מדינות אחרות שיכנסו למרחבים האוויריים הסורים.
העברת הטייסות הסוריות לבסיס הרוסי בהמיימים, תקרב גם את אנשי המודיעין הסוריים גם אל מתקני המודיעין האלקטרוני, ה-SIGINT הרוסי המופעל בבסיס על ידי חטיבה של- GRU, סוכנות הביון הצבאית הרוסית.
במילים אחרות, הרוסים העלו בכך את היכולת המבצעית של חיל האוויר הסורי.
נקודה אחרת היא המטוסים הסורים והאיראנים שמביאים אספקה צבאית מאיראן. היכן מטוסים אלה ינחתו? האם גם מטוסים אלה יכללו בין המטוסים הסורים שיוצבו בבסיס המיימים?
אם התשובה לכך היא חיובית לא תוכל ישראל לתקוף יותר משלוחי נשק איראניים שיגיעו  לבסיס המיימים.
איך שלא מנסים לנתח את המהלך הרוסי, ברור שבעטיו אין יותר ערך רב להסכמי הטייס הרוסיים-ישראלים במרחב הסורי.
צריך לציין, כי התפתחות זו התרחשה שעות ספורות בלבד לאחר 'קצין בכיר' בצה"ל התפאר, ביום ד' בפגישה עם כתבים צבאיים, כי מנגנון התיאום שצה"ל יצר עם רוסיה אומץ גם עם מדינות נוספות שפועלות בסוריה, כמו טורקיה וארה"ב. הקצין ציין כי המנגנון כולל גם ביקורי גומלין בישראל ובמוסקבה, אחת לחודשיים, של ראשי חטיבות המבצעים בשני הצבאות.
נראה כי עתה ביקורים אלה והמשך שיתוף הפעולה ייפסקו.
במקביל, ביום ג' בלילה נמסר, כי שני מפציצי ענק רוסיים שמסוגלים לשאת נשק גרעיני  מדגם Tu-95 “Bear” bombers התקרבו, בפעם השנייה ביומיים האחרונים, למרחק של פחות מ-60 ק"מ  מהמרחב האוויר של אלסקה Alaska. הפעם נמנע חיל האוויר האמריקני מלשגר מטוסי קרב לקראתם.

Print Friendly, PDF & Email

16 תגובות עבור “כל מטוסי חיל האוויר הסורי הועברו לבסיס הרוסי ליד לטקיה. נמצאים תחת המטריה של סוללות ה-S-300 וה-S-400 הרוסיים

 • אפר 19, 2017 @ 23:52 at 23:52
  Permalink

  ראשית כל מערכת הביטחון של ישראל פראגמטית!
  שנית, המערכת המדינית שלנו טיפשה, וזה בלשון המאטה.
  שלישית, אין לאפשר לרוסיה כל אינטרס (אפילו מיגרש הרוסים בירושלים, שאהוד אולמרט מסר להם תמורת…יהלומים?)
  רביעית-על מדינת ישראל ליזום באיזור ולא להגיב. אבל ההנהגה…ראו סעיף שני.

  • אפר 20, 2017 @ 12:09 at 12:09
   Permalink

   קודם כל, למד לכתוב עברית…
   שנית – מתי לאחרונה ניהלת מדינה? אוויל משריש!

   • אפר 20, 2017 @ 20:45 at 20:45
    Permalink

    בכל פעם מחדש נודניקים מוגלתיים מגיבים לכתיב,לטפל ולא לתוכן.נכון בואש מצוי

  • אפר 20, 2017 @ 17:03 at 17:03
   Permalink

   אתה הטיפש ו שתתבגר אולי, אם תתבגר, אולי תבין למה

  • אפר 21, 2017 @ 17:24 at 17:24
   Permalink

   "אין לאפשר לרוסיה כל אינטרס"….חחחחח ומי בדיוק לא יאפשר להם כל אינטרס? ישראל?!? אירופה? אולי ארה"ב?

   רק הערה קטנה לחי במערות שקורה לעצמו "שלום"…ארה"ב יחד עם מדינות אירופה מנסים בשנים האחרונות לגרום לרוסיה לשנות את עמדתם. רק שלא מצליחים הרבה בינתיים, סנקציות וכל סוגים אחרים של לחץ בינתיים נותנים תגובה הפוכה.

   • אפר 24, 2017 @ 23:47 at 23:47
    Permalink

    קורע לקרוא את התגובות והמחמאות ההדדיות.
    אני משער שהתכוונת ל"שוכן מחילות", או "שוכן מערות" 🙂

 • אפר 20, 2017 @ 5:44 at 5:44
  Permalink

  לשמחתי אין לי מושג בענייני בטחון ולכן אני מקבל את דבריך כאורים ותומים.
  אך בעברית אני מבין מעט: הנהגה הוא כינוי לגוף (או אדם) בעל יכולות לסחוף אחריו אנשים לצורך הגשמת רצון משותף בזכות עצמו. הדבר הזה שאתה קורה לו הנהגה הוא למעשה גוף שנבחר על מנת לתת שירותים לציבור תמורת שכר. אין הבדל גדול בין גוף זה לשיפוצניק או לחנווני. הבעיה העיקרית היא שהאנשים העומדים בראש הגוף הזה (לאורך עשרות השנים האחרונות) נבחרו בהסכם ל-4 שנים אך ללא הצהרה על "הרצון המשותף" אותו הם רוצים להוביל – מצע בחירות.
  כל מי שהלך ובחר שאדם זה או אחר לעמוד בראש הגוף הזה (הממשלה) מבלי לקרוא הסכם (כי לא הוצג הסכם – מצע, כזה) אל לא להלין אלא על עצמו.
  לכן, עדיין שמורה לך הזכות לשכנע את הסובבים אותך ולצאת להביע את דעתכם ולדרוש לקבל הסכם כזה ולדרוש לפעול לפיו. עד אז, לצערי, הטעות שלך הופכת למציאות והמערכת המדינית שלנו עושה ככל העולה על רוחה (לטוב ולרע) ולמעשה היא מערכת שורדת וחכמה מאד ואילו אנחנו הם הטיפשים.

  • אפר 20, 2017 @ 9:46 at 9:46
   Permalink

   "אני"- צודק לגמרי! רק תיקון אחד, בתור מבין מעט בעברית –
   "….דבר הזה שאתה קורה לו הנהגה…." יצא לך לשון נופל על לשון: הקבלן שנבחר לנהל את המדינה- יצא ככה, כלומר כך קרה שהוא למעשה הנהגה. חבל, אבל זה מה שקרה.

   ולגבי הניתוח של דבקה, אני דווקא חושב שלישראל של היום לא תהיה שום בעיה לשתף פעולה עם הבריון הרוסי.
   אנחנו יודעים להתנהג בבריונות רק נגד אויבים חלשים וחברים. לפני כח לא ידידותי אנחנו משתחווים…
   זה מה שקורה בוחרים "מנהיגים" שמתעסקים בתאגידי שידור לפני כל דבר אחר

 • אפר 20, 2017 @ 8:40 at 8:40
  Permalink

  ריכוז כל המטוסים במקום אחד אם זה אמת זה ביתוי של חולשה. ע"י מלחמה אלקטרונית אפשר לשבש תיפקוד והיות שהכל במקום אחד זה ישפיע בצורה קריטית ביכולת אווירית שלהם.
  אובדה שהם יחד יהיה נוחה לצידוק שפעולה מכווונת כנגד אסד ו"שאר" במקרה אבל ככה אפשר לשבש תיפקודם בצורה יעילה.

 • אפר 20, 2017 @ 9:48 at 9:48
  Permalink

  יש עוד צד למטבע הזה
  אם תחשבו על זה בפעם הבאה שמטוסים סוריים יפציצו בגז אזרחים הרוסים לא יוכלו להגיד לא ראינו לא שמענו לא ידענו כי המטוסים ימריאו "מהבסיס" שלהם"

 • אפר 20, 2017 @ 10:46 at 10:46
  Permalink

  לדעתי זה בסדר גמור וזה חלק מתוכנית חלוקת סוריה, כי לטקיה זה בגבולות מדינת עלווים שתקום בתוך סוריה!!!! היום זה חיל אוויר מחר יכנסו לשם כל התושבים עלווים של סוריה שתהיה מחולקת לכמה מדינות, מה שקורה עכשיו זה רק צעד ראשון!!!
  כמובן כל מה שכתבתי זה רק ניחוש בלבד!!!

 • אפר 20, 2017 @ 14:18 at 14:18
  Permalink

  כל האתר הזה זה ניחוש בלבד..

 • אפר 21, 2017 @ 13:49 at 13:49
  Permalink

  פיתה עם זעתר ושמן זית לא מעניין מה עם מחירי הדירות והמחירים הגבוהיים בארץ

 • אפר 21, 2017 @ 17:31 at 17:31
  Permalink

  יש מסגרת הבנה בין רוסיה לישראל.ושני הצדדים מנהלים מסגרת הבנות.על חשבון סוריה וחיזבאללה ואיראן.אבל עם קו אדום.
  לגבי הרוסים יש הפרזה עצומה בכוחם.נשאלת השאלה למה לא הגיבו נגד טורקיה.כי כוחם מוגבל.הצבא האמריקאי החזק בעולם כוחו שקול נגד כל מדינות העולם גם יחד.הרוסים הם טרף קל לצבא ארהב.רק הנשק הגרעיני מונע מתקפה עליו.אבל זה גם בגלל מערכת יחסים מצד הרוסים של בלימה ואיזון וללכת עד הקצה ולעצור רגע לפני התהום.הם לא מתאבדים.
  גם במלחמה גרעינית הצבא הרוסי יפסיד.וטילים יהרסו את רוסיה וארהב.וכנראה שארהב עדיין תתקיים.לעומת רוסיה הקטנה בחצי מהאוכלוסיה האמריקאית שתושמד למעט כפרים נידחים בסיביר שיתקיימו.גודלה של רוסיה לא מועילה בגלל שמתקפה גרעינית תהיה רק על ערים ואין צורך להרוס יערות ושטחים ריקים.ורוב האוכלוסיה מרוכזת בערים.לסיכום
  הרוסים והאמריקנים לעולם לא ילחמו ישירות זה בזה כי הם לא טיפשים או מתאבדים.והנזק יהיה כה עצום לשניהם ולכן זה לא יקרה.

 • אפר 24, 2017 @ 23:44 at 23:44
  Permalink

  היה שווה להיכנס לתגובות רק כדי לקרוא את המחמאות ההדדיות שהמגיבים מרעיפים אחד על השני. פשוט קורע מצחוק!! "בואש מצוי", "חי מערות" (נכון היה לומר "שוכן מחילות", או "שוכן מערות")
  בקיצור, פשוט קטעים.

 • יונ 10, 2017 @ 20:40 at 20:40
  Permalink

  באתר "תיק דבקה" אין תגית של טראמפ!.. אבל יש תגית של אובמה….
  אין תגית של אירופה! אבל יש תגית של ג'ון קרי…
  הלו, חברה!! לנער הנפטלין ולהתעדכן.

Comments are closed.