כל 3 הסיבות מדוע שר הביטחון גנץ העניק כבוד והטבות לראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן קשורות לייצוב מעמדו כראש ממשלה בעתיד

האם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכריז כי הוא מגנה את התקפות הטרור שביצעו פלסטינים בחודש האחרון בירושלים וביהודה ושומרון? האם אבו מאזן הביע צער וגינה את רציחתו של יהודה ביטמן ז"ל בן ה-25 אב לתינוק בן תשעה חודשים משבי שומרון? האם אבו מאזן הודיע כי הוא מפסיק את תשלומי המשכורות שהרשות הפלסטינית משלמת למשפחות אנשי טרור שחוסלו, או יושבים בכלא הישראלי? התשובה לכל השאלות האלה היא כמובן לא!
ואם התשובה לכל השאלות האלה היא שלילית, מדוע זכה ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא רק לכבוד להיות מוזמן לביתו הפרטי של שר הביטחון בני גנץ בראש העין, אלה גם לשלל מתנות כספיות והקלות המיועדות בעיקר לשכבת האוכלוסייה הפלסטינית הקרובה לרשות?
ביום ד' 29.12, כמה שעות לאחר הפגישה, כמוה לא נערכה אף פעם, הודיע שר הביטחון גנץ, כי אישר לקדם הקדמת תשלומי מיסים לרשות בשווי מאה מיליון שקלים, תוספת של 600 היתרי אח"מים לאנשי עסקים בכירים פלסטינים וכן תוספת של 500 בעלי היתר מסוג זה המורשים להיכנס עם רכב לישראל. גנץ ואבו מאזן שוחחו גם על הצורך לאשר תוכניות מתאר פלסטיניות נוספות.
מקור ישראלי מיהר לומר, 'כי הצעדים האלה נחוצים כדי למנוע אינתיפאדה'. דברים אלה כמובן אינם נכונים משום שבשלב זה, למרות התגברות פיגועי הירי והדקירה, אין סכנה של התפרצות אינתיפאדה.
יתרה מזאת, מעמדו של אבו מאזן כיום בקרב האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון הוא כל כך חלש, שגם אם היה רוצה הוא לא האיש שיכול להחליט על כך אם תפרוץ אינתיפאדה נוספת בגדה, או לא!
הגדיל לעשות סגן שר הביטחון אלון שוסטר שאמר, ביום ד', 'כי זו המחויבות של גנץ, וזו חובתו להיפגש עם אבו מאזן כדי לשמור על הביטחון'. לדבריו, כולם  צריכים לברך את גנץ על כך שלצד המאבק נגד הטרור הוא מחזק את האופק האזרחי-כלכלי ואת היציבות במזרח התיכון'.
קשה להניח כי מישהו לוקח ברצינות דברים אלה מאחר ואבו מאזן בקושי מסוגל להחזיק את האוטוריטה האישית שלו  בתחומי המוקטעה ברמאללה, שלא לדבר על המזרח התיכון כולו.
ובכן בשביל מה שר הביטחון העריף כבוד כזה על ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן?
לכך יש שלוש  תשובות עיקריות:
1. לייצב את מעמדו האישי כמדינאי מוביל  בממשלת בנט-לפיד. גנץ מזהה את החולשה שמפגינים ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד, והוא בחר בפגישה עם אבו מאזן כמהלך אשר יכול לחזק את מעמדו בתוך הממשלה ובעיני הציבור.
2. גנץ מעריך, כי פגישה כזו יכולה לקדם את מועמדותו לתפקיד ראש הממשלה בהתרחשות של סיטואציה פוליטית זו או אחרת.
3. שר הביטחון גנץ משקיע באחרונה מאמצים רבים וזמן רב ליישר קוו עם ממשל הנשיא ג'ו ביידן בוושינגטון. אפשר להבחין בכך בטיפולו בנושאי הבנייה והקמת יישובים חדשים ביהודה ושומרון, וגם בנושא איראן.  הערכתו היא, כי כאשר יגיע מועד ההתמודדות בינו ובין בנט ולפיד על תפקיד ראש הממשלה התמיכה של וושינגטון בו יכולה להיות מכרעת!
אפשר וצריך להניח כי לאחר פגישת גנץ-אבו מאזן הוסיפו בוושינגטון V נוסף ליד שמו של בני גנץ.


Print Friendly, PDF & Email