כמו בבוסטון, גם בלונדון, אנשי הטרור היו מוכרים לשירותי הביטחון. רצחו חייל, שכנראה הכירו, בגלל המלחמה באפגניסטן

שני אנשי הטרור המוסלמיים, אשר רצחו חייל בריטי, ערפו את ראשו וביתרו את גופתו, ליד המחנה שלו בלונדון, הם אזרחים בריטים ממוצא ניגרי, שנולדו בבריטניה והיו מוכרים לשלטונות הביטחון הבריטים. שניהם ביצעו את הרצח כנקמה על הריגתם מוסלמים באפגניסטן, ולשם כך בחרו בחייל בריטי ששירת שם.
אחד מאנשי הטרור זוהה כמיכאל אדבולג'ו Michael Adebolajo, בן 28, שהפך את עצמו בשנים האחרונות למעין מטיף מוסלמי עצמאי שהיה מעמיד ברחוב דוכן ומחלק כרוזים נגד הממשלה והכוחות הבריטיים. את הפעילות הזו היה עושה ברחובות בפרבר הלונדוני ווליג' Woolich, שסובבים את המחנה הצבאי שלידו בוצע הרצח.
במילים אחרות, התקפת הטרור תוכננה על ידו במשך תקופה ארוכה כשהוא עוקב אחר החיילים הבריטים המגיעים לבסיס. ייתכן מאוד כי החייל הבריטי שנרצח היה מוכר לו עוד מהיתקלויות קודמות.
ביום ה' 23.5, ערכו שירותי הביטחון הבריטים חיפושים בכמה כתובות בלונדון ובסביבתה, שם אחד מהתוקפים היה מתגורר ולומד כסטודנט. מקורות ביטחון בריטים לא מסרו יותר פרטים מדוע אף אחד מהתוקפים אף פעם לא נעצר, או נחקר. כמו כן לא נמסר איך אף אחד משירותי הביטחון הבריטיים לא שם לב לכך כי השניים מכינים לעצמם מאגר גדול ומגוון של סכינים מסוגים שונים, אותם הביאו לזירת הרצח. כמו כן לא נמסרו פרטים, על חבריהם של התוקפים ועם מי הם עמדו בקשר. כמו בבוסטון, פרטים כאלה מתפרסמים בדרך מקרית מאוחר יותר. מלבד הצורה האכזרית בה החייל נרצח במרכז בירה מערבית, המזכירה את ההוצאות להורג של בני ערובה מערביים בידי מנהיג אל קעידה בעיראק מוסאב זרקוואי ב-2004- 2006, אופיינה התקפת טרור זו, בתופעה יחידה במינה, בה אנשי הטרור לא ברחו, אלא המשיכו להסתובב במקום והציעו הסברים לעוברים והשבים הנדהמים. אחד מהם אמר: 'אנחנו נשבעים באלוהים כי לא נפסיק להלחם בכם'. 'הסיבה היחידה בגללה עשינו זאת היא מפני שמוסלמים מתים בכל יום'. 'החייל הבריטי הזה הוא עין תחת עין שן תחת שן'. We swear by Almighty Allah we will never stop fighting you. The only reasons we have done this is because Muslims are dying every day. This British soldier is an eye for an eye a tooth for tooth.
בבריטניה נעשה ביום ה' מאמץ גדול של הממשלה וכל זרועות הממסד הפוליטי הבריטי, להפריד בין אנשי הטרור והקהילה הגדולה מאוד של מוסלמים בריטיים. במרכז מאמץ זה עמדו דבריו של ראש הממשלה דיוויד קמרון אשר אמר כי אנשי הטרור 'בגדו באיסלם'.
ביום ד' 22.5, דיווחנו תחת הכותרת: 'בפעולת טרור מוסלמית, ראשונה מסוגה בעולם המערבי, ראשו של חייל בריטי נערף בלונדון'
שני טרוריסטים מוסלמיים, שצעקו 'אללה אכבר', תקפו ביום ד' 22.5, במזרח לונדון, כ-300 מטרה מהכניסה למחנה צבאי בריטי, חייל בריטי שהיה ברכו לבסיס, ירו בו, וערפו את ראשו. זו הפעם הראשונה בתולדות המלחמה בטרור שטרוריסטים מוסלמיים פועלים בלב בירה מערבית בצורה כזה והורגים חייל. התוקפים הגיעו לאזור במכונית שעלתה על המדרכה ועצרו ליד החייל הבריטי שהלך בכביש. לאחר שרצחו אותו, נראו השניים מסתובבים באזור, כשהם מחכים כנראה לחיילים בריטים נוספים כדי שיוכלו לרצוח גם אותם.
לפי עדויות של עדי ראייה שני הטרוריסטים שהיו מכוסים בדם החזיקו בחלקים שחתכו מגופתו של החייל וצעקו: 'אנו נשבעים באלוהים שלא נפסיק להרוג בכם'. הם צילמו את עצמם ליד חלקי גופתו של החייל. תחנות טלוויזיה בריטיות משדרות קטעים המראים מחזות מזעזעים אלה.
התקיפה נערכה ליד מחנה צבאי בריטי בו שוכנת מפקדת הכוחות הארטילריים הבריטים Royal Artillery, באזור ווליץ' Woolwich,
לאחר 20 רגע הגיעו לאזור הפיגוע כוחות משטרה בריטיים ראשונים. שני אנשי הטרור רצו לקראת השוטרים כשבידיהם כלי נשק וסכינים, וירו עליהם. השוטרים פתחו באש ופצעו אותם. לא נמסר מצבם של הטרוריסטים הפצועים. מקורות בריטיים מוסרים, כי הם הועברו לשני בתי חולים נפרדים, כדי למנוע ניסיון לשחרר אותם, והוצבה עליהם שמירה כבדה.
לפי בקשתו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, כינסה שרת הפנים הבריטית תרזה מאי את הוועדה העליונה הבריטית לנושאי חירום, וועדת 'קוברה' Cobra,   וכעת מתקיימים דיונים קדחתניים בלונדון שמטרתם לקבוע האם מדובר באירוע טרור בודד, או שקיימים מידע  על פעולות טרור נוספות בלונדון, ובאזורים אחרים בבריטניה. כמו כן נערכים דיונים באם לעלות את דרגת הכוננות מפני פעולות טרור בכל בריטניה.
ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, החליט ביום ד' לקצר את ביקורו בפריס ולחזור מיד ללונדון.

Print Friendly, PDF & Email