כמו במלחמת לבנון, גם במלחמת שדרות, צה"ל והדרג המדיני אינם מסוגלים להפסיק את ירי הטילים, ולטפל באוכלוסייה האזרחית.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: ביום שישי 18.5, לאחר ארבעה ימי הפגזה, החל מיום ג' 15.5, ולאחר שמספר הטילים שנורו הגיע ל-106, הולך ומתברר כי כפי שלצה"ל לא הייתה תשובה לטילים של חיזבאללה, כך אין לו תשובה לטילים של חמס. במילים אחרות, במשך שנה שלמה, לא צה"ל ולא חיל האוויר לא פיתחו שום שיטה שאם לפחות לא תפסיק את ירי הטילים, הרי שלפחות תצמצם אותו.
הדברים בולטים במיוחד לאור המידע המודיעיני שנאסף בירי של השבוע האחרון המראה, כי החמס התארגן ומבצע את ירי הטילים בדיוק לפי אותם הדפוסים שבהם חיזבאללה פעל. אין יותר ירי מפוזר ואקראי. ישנן מפקדות מקומיות המתאמות ביניהן את הירי בגזרות השונות. לכל גזרה מוקצות מספר מסוים של חוליות שיגור בעלות היררכיה פיקודית. ברשות כל חולייה לוחות טיווח מקצועיים, בדיוק כפי שקיימים ביחידות צה"ל. כל חוליית שיגור התאמנה במשך חודשים ארוכים, ללא כל הפרעה מצד צה"ל, בירי על המטרות שנקבעו לה מראש. זו הסיבה מדוע הירי של החמס הוא מדויק, ואחוז גבוה מאוד של הטילים הנורים פוגעים במטרות, וגורמים לנפגעים ישראליים. מול המקצועיות של החמס, כפי שהיה במלחמה בלבנון אצל החיזבאללה, עומדים הדיבורים הריקניים של שרי הממשלה, ובייחוד של השר רפי איתן, אשר חוזרים כל הזמן על המנטרה 'כי אנו משקיעים מאמצים וכספים רבים למצוא פתרונות', והעובדה היותר חמורה, כי צה"ל לא הקים ולא פיתח במשך שנה שלמה, יחידות מיוחדות שתכנסנה לשטחים מהם יורים את הטילים ותחסלנה את חוליות המשגרים. זאת לאחר שצה"ל, כבר הבין במלחמת לבנון, כי אי אפשר לחסל או אפילו להביא לצמצום ירי הטילים באמצעות כלי הטייס של חיל האוויר, אלא רק בפעולה קרקעית. המדובר לא בפעולה קרקעית לכיבוש הרצועה, שזה נושא שונה לגמרי, אלא בפעולה קרקעית נקודתית נגד יורי הטילים. אם את זה צה"ל לא עשה בשנה האחרונה, מה יועילו הלוויינים שהופעלו בתמרון המפקדות הגדול שנפתח עם תחילת הפגזת החמס בקול רעש גדול, והסתיים ביום חמישי 17.5, בקול דממה דקה?
הבעיה העיקרית היא המסקנות אותן מסיק האויב, בשנה שעברה בלבנון, עכשיו ברצועת עזה, ובעתיד בגדה המערבית ובסוריה. כל מה שצריך בשלב נגד ישראל, הם לא מטוסים משוכללים ויקרים, ולא אוגדות שריון, ולא תרגילי מפקדות, אלא אלפים רבים של טילים קצרי טווח אותם אפשר יהיה לירות מהגדה על רעננה, חדרה, וכפר סבא, ומרמת הגולן הסורית על קריית שמונה, ראש פינה, צפת, וטבריה. אלה הן מערכות נשק זולות מאוד, וגם ההכשרה של צוותים לירות אותם היא קצרה מאוד. זו הסיבה העיקרית מדוע ענף הטילים קצרי הטווח, הוא הענף המשגשג ביותר בחודשים האחרונים בשוק השחור של הנשק באירופה. טהרן, ודמשק מוציאות בשוק זה, בחצי השנה האחרונה, מאות מיליוני דולרים כדי לקנות את הטילים האלה ולהעביר אותם באמצעות מבריחים, לחיזבאללה, ולפלסטינים. המידע המודיעיני המפורט על כך קיים, אבל גם אתו לא הממשלה ולא הקבינט המדיני-ביטחוני עושים דבר.
במשך השנה האחרונה, לא הממשלה וגם לא פיקוד העורף עשו דבר בתחום הטיפול באוכלוסיה אזרחית ופינוייה בעיתות חירום. מערכת הפינוי של מערכת הביטחון שפעלה ביום חמישי 17.5 בשדרות, התמוטטה והופסקה לאחר 7 שעות של פעולה, בהן הצליחו לפנות כמה מאות תושבים בלבד. המערכת הפרטית שהפעיל ארקדי גיידאמק יום קודם לכן, הייתה מכוערת, אבל יעילה יותר, ופינתה מספר כפול של תושבי שדרות מאשר מערכת הביטחון ופיקוד העורף. הפעם היחידה ששמענו בשנה האחרונה שפיקוד העורף פעל ביעילות, היה כאשר הוא ניהל את המערכה נגד פרסום דו"ח מבקר המדינה על מחדליו. אז פתאום נמצאו תוך כמה שעות התקציבים הדרושים לשכירתם של עורכי דין זריזים וממולחים.
אם תמונות האוטובוסים הנושאים אתם את אוכלוסיית שדרות הנמלטת מזעזעות כבר עכשיו את המורל הלאומי, מה יקרה כאשר תתחלנה להתפנות בבת אחת אוכלוסיות של עשרות אלפי אנשים מצפון הארץ, ממרכזה, ומדרומה? מי יפנה אותם, ולאן הם יפונו?

Print Friendly, PDF & Email