כמו כל פוליטיקאי ישראלי מינה גנץ את עצמו כראש הממשלה הבא. תשע הטעויות של הפוליטיקאי המתחיל

בנאום ההצגה הפומבי הראשון שלו ושל מפלגתו 'חוסן לישראל', עשה בני גנץ, או הוא וצבא היועצים,  לפחות 9 טעויות יסודיות של פוליטיקאי מתחיל
1. הוא חשף את העובדה כי הוא מנהיג ללא כריזמה פוליטית ואישית.  מישהו היה צריך לבנות את נאומו בצורה שונה לחלוטין שתכסה על עובדה זו.
נאומו היה צריך להיות קצר וקולע, ולא ארוך ומלא קלישאות וסיסמאות.
2. גנץ הכריז מיד עם פתיחת נאומו כי הוא שירכיב את הממשלה הבאה והוא יעמוד בראשה.
הפוליטיקה הישראלית עמוסה בגוויות פוליטיות שהכריזו על עצמם בתור כאלה  ונעלמו מהבמה או נדחקו לצדדיה.
רק במציאות הפוליטית של היום ישנם לפחות שלושה מנהיגים פוליטיים שהכריזו על עצמם בשנים האחרונות כעל ראשי הממשלה העתידיים של ישראל  וכולם יודעים לאן הם הגיעו והיכן הם נמצאים היום. מספיק להזכיר בהקשר זה את ציפי ליבני, אבי גבאי, ויאיר לפיד.

3. גנץ עשה טעות פוליטית קשה שהמשיל את ראש הממשלה בנימין נתניהו למלך צרפת, את רעייתו שרה למלכת צרפת ואת משפחת נתניהו למשפחת המלוכה הצרפתית.
זה אולי משל טוב בשביל אניני הטעם בחברה ובתקשורת הישראלית, אבל רוב המוני המצביעים יראו בכך דימוי מתנשא מצדו של גנץ ולא יבינו לאיזה מרחקים היסטוריים הוא ניסה להפליג ומדוע.
אין שום קשר בין משפחת נתניהו למשפחת מלוכה, ואין שום קשר בין משפחות מלוכה אירופאיות והבוחר הישראלי.
4. גנץ הכריז כי ב-9 באפריל הוא ירכיב את הממשלה הבאה, בעוד שכולם יודעים, כי ב-9 לאפריל לא יהיה זה הוא שירכיב את הממשלה הבאה.

5. את מרכז נאומו הקדיש גנץ לאיומים מפורשים נגד מפקד גדודי 'אל קודס' האיראניים הגנרל קאסם סוליימני, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ומנהיג החמאס יחיא סינוואר, והבטיח כי השתוללות האזורית שלהם תפסק. גנץ גם הבטיח כי הוא יחדש את החיסולים הממוקדים, כאשר אמר כי החיסול אחמד ג'בערי ברצועת עזה, שעל ביצועו היה ממונה, לא יהיה החיסול האחרון.
גנץ כנראה 'שכח' כי בסוף נאומו הוא יציג את שותפו העיקרי לדרך שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שלא בדיוק פעל נגד שלושה איומים אלה על ישראל ולא מנע את התחזקותם האזורית.
6. גנץ דיבר על ירושלים בירת ישראל המאוחדת ועל רמת הגולן ממנה ישראל לא תרד, אבל לא דיבר אפילו במילה אחת על עתיד יהודה ושומרון, שזהו למעשה הנושא שמעניין את הבוחרים.
7.  לדבריו הממשלה הממלכתית שיקים 'תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא. כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה', קבע.
קשה להניח, כי אפילו בין הקהל שבא לשמוע אותו ולתמוך בו, ישנם רבים המוכנים לוותר ולהתחלק עם שכבות ישראליות אחרות בשליטה ובמקורות ההכנסה שלהם.
8. בתום דבריו הציג גנץ את שותפו למפלגה החדשה שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון.
יעלון אמר בדבריו לנאספים, כי אנחנו, כלומר אנשי מפלגתו 'בתלם' שותפים בהנהגת אלטרנטיבה שלטונית מנצחת. 'הערב אנחנו מתייצבים יחד לראש הכוח הפוליטי שיחזיר את המדינה למסילה'.
אם גנץ ויועציו סבורים, כי יעלון שעד עכשיו לא עבר בסקרים את אחוז החסימה הוא בבחינת נכס פוליטי-הם טועים. גם כאשר יעלון היה 'בליכוד' ההשפעה הפוליטית-אישית שלו הייתה מצומצמת ביותר.
9. להעמיד בראש מפלגה חדשה שני אישים, שעם כל עברם הצבאי והפיקודי, אין להם כריזמה לא אישית ולא פוליטית, לא רק שאיננה מהווה בשורה חדשה, אלא היא טעות פוליטית גדולה.     
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות