כשהוא נכנע לאורך כל הקו ללחץ אמריקני, הפסיק ראש הממשלה אהוד אולמרט את השיחות העקיפות עם סוריה, והביא להתמוטטותן.

המקורות בוושינגטון של תיקדבקה מוסרים, כי בעת ביקורה האחרון של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס אמרה רייס לאולמרט: 'אל תתבלבל, ואל תנסה לבלבל אותנו (האמריקנים), בין שני דברים. אין לנו שום עניין במגעים שלך עם אסד, ואנו דוחים קטגורית את פניית סוריה אלינו לקיים אתם יחסים או מגעים ישירים'. 'נשיא צרפת סרקוזי יכול לעשות מה שהוא רוצה, אבל הוא יודע שאנו נגד המהלכים שלו'. 'עליך להתרכז רק בנושא הפלסטיני, אחרת תאבד את התמיכה שלנו בכלל'.
המקורות שלנו מוסרים כי כתוצאה מדבריה של רייסהחליט אולמרט שלא למתוח יותר את יחסיו עם האמריקנים, כדי שלא לסכן אפשרות של חתימת נייר עבודה או הסכם חלקי עם הפלסטינים בוושינגטון, בנוכחות הנשיא ג'ורג בוש. הנשיא באשר אסד, אמר ביום ד' 3.9, לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, כי השיחות בין סוריה לישראל הופסקו בגלל המשבר הפוליטי הפנימי בישראל.
כדי שלא להראות לדעת הקהל הישראלית באיזו קלות מפתיעה הוא מוותר על השיחות בסוריה, דבר המעיד כי כל צעדיו של ראש הממשלה נובעים אך ורק משיקוליו האישיים, פנה אולמרט אל היועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק האם זה תקין כי ראש צוות המו"מ הישראלי לשיחות עם סוריה, יורם טרובוביץ' יכול להמשיך לייצג את ישראל בשיחות, לאחר שהתפטר מתפקיד מנהל לשכת ראש הממשלה, ועתה הוא אדם פרטי. היועץ המשפטי מני מזוז, היודע כי אולמרט גלגל לידיו את הכדור והאחריות של הפסקת השיחות עם סוריה, איננו ממהר להשיב. מזוז מסרב לקחת חלק במשחק האישי של אולמרט.
לחצה של רייס על אולמרט להגיע לאיזה שהוא נייר עבודה עם הפלסטינים,ולקיים את טקס החתימה עם בוש, הוא שהביא גם את ראש הממשלה ואת המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, להעלות את חוק פינוי ופיצוי לדיון בישיבת הממשלה ביום א' 7 לספטמבר. אולמרט ורמון מקווים, כי בשורה של צעדים מרחיקי לכת, בהם יאותתו ליו"ר הרשות הפלסטיני אבו מאזן, כי הם מוכנים לוותר על רוב הגדה המערבית, כולל בקעת הירדן, שתושביו כלולים בהצעת החוק, הם ישברו את התנגדותו של אבו מאזן להסכם עקרונות חלקי. אבו מאזן אינו מוכן, בינתיים, לחתום על שום נייר, או הסכמה כללית, עד שלא יושג הסכם מפורט מלא, בכל הסעיפים העומדים לדיון בין ישראל לפלסטינים.
עכשיו כאשר ההמלצה הקרובה של משטרת ישראל להגיש 3 כתבי אישום נגד ראש הממשלה מרחפת מעל ראשו, והשיחות עם סוריה התמוטטו, נשאר לאולמרט רק המסלול הפלסטיני, שיכול לתרום משהו לתדמיתו.

Print Friendly, PDF & Email