כשיש אגו מנופח וצרות מחשבה זה מה שעושה ראש ממשלה `עם חמלה` עם מחיר הלחם, והרמטכ"ל עם החייל חננאל דיין.

תיקדבקה. לא עברה שעה אחת מאז נאום הסיכום של הצגת ממשלתו ביום ה` 4.5, בו חזר ואמר ראש הממשלה אהוד אולמרט כי לא יתכן שבמדינת ישראל יהיו חלקים גדולים של האוכלוסייה `שאין להם`, וכי ממשלתו תיגש מיד לטפל בבעיותיהם `מתוך חמלה ורגישות,` והממשלה החדשה העלתה את מחיר הלחם האחיד, בו משתמשים בימים אלה בעיקר `אנשים שאין להם` ב-7 אחוז. העלאה זו תשפיע מיד על תקציבם החודשי של חצי מיליון ישראליים. כלומר, מילים אינן מחייבות מעשים.
את הקו הזה למד אולמרט היטב משרון. מילים גבוהות ומפוצצות, כמו אני הורתי, ואני אמרתי, להלחם בטרור, להלחם בפשע, לגייס אלף שוטרים נוספים למשטרה, לעשות רפורמה בחינוך, לטפל בעוני, כאשר הדגש בכל חצי משפט הוא על המילה `אני`.
במעשה שום הוראה כזו לא מולאה מלבד שתיים. נסיגה ונגיסה נוספת במעט שנותר לשכבות החלשות, בצד העלאת הרווחים הבלתי מרוסנים של הבנקים ומשפחות העשירים, ונסיגה פיזית משטחים ומסירתם לגרועים שבאנשי הטרור הפלסטינים ולאל קעידה.
המדהים בכל זה שהמדובר בממשלה שהרוב שלה נשען על שלוש מפלגות `העבודה`, `גיל` –הגמלאים, וש"ס, שכל אחת מהן העמידה פנים כי היא חורטת על דגלה את טובת רווחת השכבות החלשות. אף אחד ממנהיגי מפלגות אלה, לא עמיר פרץ לא רפי איתן, ולא אלי ישי, שכביכול צריכים להיות מנהיגים חברתיים, פצה פה, מחה, או אפילו איים במשבר ממשלתי ראשון בגלל מחיר הלחם. הדבר פשוט לא מעניין אותם.
אותם הדברים אמורים לגבי קהות החושים וצרות המחשבה של הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ. ביום רביעי 3.5 חג יום העצמאות, הושיטה יד אחת שלו את תעודת ההצטיינות לחייל השריון חננאל דיין. יומיים לאחר מכן הודח חננאל דיין מחטיבת השריון מס` 188, משום שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל. תוך 48 שעות הפך חננאל מחייל מצטיין לחייל מודח.
נוסף לכך טרחו גורמים צבאיים למסור כי הם אינם יכולים לשלול מחננאל את תעודת ההצטיינות משום שזו נמסרה לו על ידי נשיא המדינה. במילים אחרות, אם הדבר היה תלוי בצבא הם היו שוללים ממנו את התעודה. בדברים אלה כלול רמז עבה לנשיא המדינה משה קצב כי הוא זה שצריך לקחת בחזרה את התעודה ואת התואר `חייל מצטיין`.
כבר ביום העצמאות כתב תיקדבקה כי חייל חייב להצדיע לרמטכ"ל אבל אינו חייב ללחוץ את ידו.
אם אהוד אולמרט חושב כי זו היא הדרך שלו לקבל את התמיכה הפוליטית בעם, אשר כבר בתוצאות הבחירות אפשר היה לראות כי היא נשמטת מידיו, עליו להתמיד בדרך זו של הרבה דיבורים ואפס מעשים. ואם הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ חושב כי הוא יצליח להחזיר את אחדות השורות למפקדי וחיילי צה"ל ואת הערכה אליו בתור מפקד, לאחר השבר העמוק של ההתנתקות, על ידי זה שהוא ימשיך לפקד ולנהל את הצבא לפי הקו הפוליטי שהממשלה קובעת, יש לו טעות גדולה. ככל שהוא ימשיך בדרך זו, יותר ויותר חיילים ואזרחים במדינת ישראל יסרבו ללחוץ את ידו, ובצדק.

Print Friendly, PDF & Email