כשלון המו"מ בין הצלב האדום ואסד, מקרב את הפעלת אזורי הביטחון המערביים בסוריה

הצלב האדום הבינלאומי ICRC, הודיע במוצאי שבת, כי נכשל המו''מ עם משטר אסד בדמשק לגבי הגשת עזרה לפצועים ולאוכלוסיה אזרחית בחומס, וכי פעולות ההצלה שהחלו בשבת לפנות בוקר הופסקו לגמרי במשך היום. המו''מ יתחדש ביום א' 26.2. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אסד הפסיק פעולות אלה לאחר שהוברר לו כי הן חלק מהתוכנית האמריקנית-ערבית להקים אזורי ביטחון באזורים שונים בסוריה, דבר שיוציא חלקי מדינה שונים משלטונה הישיר של דמשק. ככל שהמו''מ תקוע ואין פעולות הצלה כך מתגברים הסיכויים כי ארה''ב, טורקיה והערבים יכריזו על הפעלה חד צדדית של אזורי הביטחון.
בשבת 25.2 דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה תחת הכותרת: 'ארה''ב וטורקיה החלו במעורבות צבאית בסוריה. מקימים אזור ומסדרון מוגנים ברובע  באבא עמר בחומס' ארצות הברית, טורקיה, בריטניה, צרפת, איטליה, וכמה ממדינות המפרץ הפרסי, ביניהן קטאר, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, החלו בשבת לפנות בוקר 25.2, במעורבות צבאית בסוריה כאשר כוחות אוויריים אמריקניים וטורקיים החלו לספק מטרייה אווירית לגורמי הצלב האדום הבינלאומי Committee of the Red Cross-ICRC העושים את דרכם מדרום טורקיה אל צפון סוריה כאשר מטרתם היא להגיע לעיר חומס לפנות משם פצועים, ולהביא עזרה רפואית לעיר הנצורה והמופגזת על ידי כוחות הנאמנים לנשיא סוריה באשר אסד. ראשוני אנשי הארגון הגיעו כבר לחומס בליל שבת.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי וושינגטון ואנקרה הבהירו בערוצים מודיעיניים חשאיים לנשיא בשאר אסד, כי אם כוחותיו יפריעו לפינוי הפצועים ולהגשת העזרה הרפואית לתושבי חומס, הם יקבלו הגנה מכוחות אוויר אמריקניים וטורקיים, שימריאו מבסיסים אוויריים בדרום מזרח טורקיה. פרטים מלאים בלעדיים על התחלת המעורבות הצבאית המערבית בסוריה, נמסרו על ידי המקורות הצבאיים של תיקדבקה, ובגיליון החדש מס' 530 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, כבר ביום חמישי 23 לפברואר.  עדיין לא ברור כיצד הנשיא בשאר אסד יגיב על צעדים אלה.  
הנשיא אובמה אמר בוושינגטון ביום שבת לפנות בוקר ( יום שישי 24.2 לפני חצות לפי שעון ארה''ב), 'כי זהו הזמן  להפסיק את הרג האזרחים הסוריים על ידי ממשלתם' ציטוט המקור: It is prime time to stop the killing of Syrian citizens by their own government.
'כולנו שרואים את התמונות הנוראות המגיעות מסוריה ומחומס', המשיך הנשיא, 'מכירים בהכרח המוחלט של הקהילה הבינלאומית במשלוח מסר ברור לנשיא אסד כי הגיע הזמן לשינוי'. ציטוט המקור:  All of us seeing the terrible pictures coming out of Syria and Homs recently recognize it is absolutely imperative for the international community to rally in sending a clear message to President Assad that it is time for a transition. הנשיא לא פירט על איזה שינוי מדובר, אולם שרת החוץ האמריקנית  הילארי קלינטון אמרה קודם לכן ביום ו' בהופעה בפני ועידת 'חברי סוריה' friends of Syria’ שנערכה בתוניס, 'כי אני משוכנעת שימיו של אסד (בשלטון) ספורים, אבל אני מצטערת שיהיה עוד הרג בסוריה, לפני שהוא ילך'. ציטוט המקור: I am convinced Assad's days are numbered, but I regret that there will be more killing before he goes.
קלינטון לא פירטה מה יביא להורדת אסד מהשלטון, אבל דבריה על 'עוד הרג' more killing, מרמזים על כך כי ההערכה האמריקנית היא שאסד לא ירד מהשלטון בעצמו והוא, תומכיו, וצבאותיו, יתנגדו בכוח למהלכים האמריקנים, הטורקיים והערבים בתוך סוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הצעדים הראשונים להקמת אזור מוגן בחומס החלו כבר בליל שבת, כאשר התברר כאשר שני העיתונאים המערביים הפצועים הנמצאים בחומוס פול קונרוי Paul Conroy מ'הסנדיי טיימס' בלונדון, ואדית בוואר Edith Bouvier, מהעיתון 'לה-פיגארו' בפריס, הודיעו כי הם יהיו מוכנים להתפנות מחומס רק באמצעות הצלב הבינלאומי, ולא על ידי שום גורם סורי.
בשבת לפנות בוקר נמסר על מגעים שהוגדרו 'רגישים מאוד' בין הצלב האדום הבינלאומי ומשטר אסד בדמשק לגבי פינויים והגשת עזרה רפואית ואחרת ל-20,000 עד 30,000 אזרחים סוריים הנצורים על ידי הצבא הסורי ברובע באבא עמר  Baba Amr בחומס זה שלושה שבועות. לא נמסרו פרטים על מגעים אלה. כמו כן לא נמסר כמה פצועים, או אוכלוסיה אזרחית אחרת הצלב האדום יפנה, ולהיכן.
דובר הצלב האדום הבינלאומי בלונדון, אמר כי המצב ברובע באבא עמר מדרדר מידי שעה the situation is deteriorating by the hour, כשהוא רומז לדחיפות שפעולת הגשת העזרה צריכה להתבצע. 
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי המגעים עם דמשק סובבים סביב כוונתו של הצלב האדום הבינלאומי להכריז על רובע באבא עמר, ועל המסדרון שיקשר אותו עם טורקיה וישמש להעברת פצועים, ולהעברת תרופות ומזון, כעל אזורים בינלאומיים מוגנים safe havens, בהם לא תהייה לצבא הסורי שליטה.
גורמים במערב מציגים את ההתפתחויות האלה כפעולה משותפת של הצלב האדום הבינלאומי והסהר האדום הסורי Syrian Red Crescent, אולם עד לפרסום דברים אלה לא ברור באמת עד כמה הסהר האדום הסורי משתתף במהלכים אלה. השתתפות ארגון הסהר האדום  הסורי במהלכים אלה צריכה להעיד עד כמה בשאר אסד ומשטרו מוכנים להשלים ולהשתתף בהקמת האזורים המוגנים בחומס, או האם הם לא יתערבו במהלכים וישלימו אתם, או יתנגדו אליהם. הקמת אזורים מוגנים כאלה בחומס ובמקומות אחרים בסוריה, פירושם היא הוצאת השליטה מידי אסד ותומכיו על חלקים של סוריה.  
מהצד השני הקמת אזורים אלה, מאפשרת לאסד  להישאר בשלטון בדמשק. זו הסיבה מדוע שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל והמשלחת הסעודית לכינוס בתוניס עזבו אותו בזעם, במחאה על המדיניות האמריקנית.  עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הכוונה של הצלב האדום הבינלאומי להקים אזורים מוגנים נוספים כאלה ברחבי סוריה. בליל שבת נמסר מירדן על קבוצת רופאים ערביים שניסתה להיכנס לסוריה עם משלוח תרופות אולם נדחתה על ידי השלטונות הסוריים. הרופאים פתחו בשביתת רעב עד שיותר להם להיכנס לסוריה ולהגיש עזרה. 

 

Print Friendly, PDF & Email