flash90

כשלון יעלון: למרות שיש סחר בגופות הפיגועים נמשכים

שר הביטחון יעלון אמר ביום א' 1.11, כי הוא עצר את החזרת גופות הטרוריסטים הפלסטינים  לאזור חברון. 'במידה ותהיינה התחייבות להלוויות שקטות וצנועות אנחנו נמשיך להחזיר. במידה ולא, אנחנו לא נחזיר עד כדי כך שנקבור את הגופות אצלנו'.
ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון האלוף עמוס גלעד, מיהר לומר אחריו 'כי אין לגופות ערך של ממש. עם כל המרירות, יש היבטים שקשורים בהחזקת הגופות וצבירתם. אלו גופות שאין להן שום ערך במשא ומתן והצד השני לא מייחס להן ערך'.
אם הצד השני לא מייחס להן ערך מדוע הוא עורך להם הלוויות ענק, המפארות את שמם ומעשיהם?
גורמים עלומים בלשכת ראש הממשלה אמרו, כי ההחלטה להשיב גופות של מחבלים לא נעשתה בניגוד להחלטת הקבינט. לדברי הגורמים, הסמיך הקבינט את השרים יעלון וארדן להחליט בעניין זה, איש איש בתחומו. גורמי הביטחון המליצו להחזיר לפלסטינים כמה מחבלים מתוך הבנה שהחזקתם תתסיס יותר את השטח, אמרו בירושלים.
'איש איש בתחומו', אלה מילים של התחמקות והטלת האחריות על מי שהוא אחר, רק לא נתניהו.
עוד לא סיומו השניים את דבריהם, וכבר ביום א' נהרג מחבל נוסף שניסה לבצע פיגוע דקירה בחיילי צה''ל בצומת ענון ליד קריית ארבע.  המחבל שנהרג בא מסיעיר צפונית-מזרחית לקריית ארבע, לשם הוחזרה בשבת 31.10 גופת מחבל אחר. עברו כמה שעות ושוב באותו מקום, צומת ענון, פיגוע דריסה. יש שלושה חיילי מג''ב פצועים בדרגות שונות מקשה ועד קל.
במילים אחרות, מדיניות החזרת הגופות של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נכשלה.
במקום שקט הוא קיבל פיגוע נוסף. במקום ההבטחות לשקט בלוויות של גופות המחבלים שהוחזרו בחברון הוא קיבל הפגנות סוערות, ושבועה של ההמונים לנקום את דמם של 'השאהידים'.
ראשי הפלסטינים בחברון הודיעו ליעלון, כי אם הוא לא יאפשר להם לקיים הפגנות כפי שהם רוצים, הם בכלל לא רוצים לקבל את הגופות. במילים אחרות, הפלסטינים בחברון רוצים לאלץ את שר הביטחון של מדינת ישראל לאפשר המשך ההפגנות התומכות בטרור.
אין ספק, כי עמדה זו של הפלסטינים, היא התשובה למדיניות של ראשי הממשלה  נתניהו שר הביטחון יעלון בנושא החזרת הגופות, מדיניות שאותה אפשר להגדיר רק בשלוש מילים: 'ביזיון, חולשה ורפיון'.
הסיבה לכך היא כמובן הכנסתה של הפוליטיקה הפנימית הישראלית לתחום הקורבנות.
כאשר יעלון רואה את ארדן לפניו, הוא שוכח את החזות השקטה והמאופקת שהוא מנסה לבנות לעצמו. וכאשר ארדן רואה את יעלון לפניו, ולעיתים גם את נתניהו, הוא חושב איזה צעד נוסף הוא יכול  לנקוט או לבצע נגדם.
והכול מתרחש בזמן מלחמה, כאשר אף אחד מהשלושה איננו מצליח להתעלות לדרגה של מנהיג.  
אבל מעבר לזה ישנם הפלסטינים.
'אני לא סוחר בגופות' אמר יעלון, באמרה שעליה עוד יצטער ואשר תרדוף אותו אישית ופוליטית שנים רבות.
זה נחמד ואופנתי מאוד להיות 'מיסטר קלין',  אבל מה לעשות והצד השני הפלסטיני לא רק סוחר בגופות אלא הופך את 'השאהידים' שלו לסמלים לאומיים של אינתיפאדת הסכינים.
מה לעשות שברחוב הישראלי ישנם אזרחים שנדקרים, נרצחים, נורים, ונחתכים. אם יש להם מזל הם מגיעים לבתי החולים. אם יש להם פחות מזל הם מובאים לקבורה בבתי הקברות.
או שיעלון מנהל מלחמה, או שהוא מנהל מדיניות פיוס והרגעה מול הפלסטינים. הוא איננו יכול לאחוז את המקל בשתי הקצוות ולנסות למצוא את נקודת שיווי המשקל שביניהם.
איזה מסר הוא משדר לחיילי צה''ל הצריכים להתמודד עם אנשי הטרור?
הוויכוח על הגופות העלה כמובן שוב על סדר היום  את גורלם של סמ"ר אורון שאול  מפוריה, וסגן הדר גולדין מכפר סבא, שנהרגו במבצע 'צוק איתן', והחמאס מחזיק בחלקי גופותיהם, כקלפי מיקוח.
אם החמאס ממשיך להחזיק בחלקי גופותיהם של שני החיילים הישראליים, למה יעלון מחזיר גופות של מחבלים של אנשי חמאס? האם יש הבדל בין חמאס עזה, לחמאס חברון, או שכם?
אי אפשר ואסור לנהל מדיניות אחת בעזה, שנייה ברמאללה, ושלישית בחברון.

  

 

Print Friendly, PDF & Email