כ-1000 מדענים, טכנאים ומרגלים ישראלים הפעילו רחפן-אופנוע שנשא חומרי נפץ, קופסאות אוכל מלאות בחומרי נפץ , וחומרי נפץ שהיו מעורבבים בחומרי בנין, שפוצצו את מתקני הגרעין האיראניים

'הג'ואיש כרוניקל' Jewish Chronicle, ו'הדיילי טלגרף'Daily Telegraph  הבריטים מפרסמים, ביום חמישי 2.12, פרטים חדשים על ארבע התקיפות שביצע המוסד הישראלי על מתקני הגרעין בנאטאנז Natanz, ובקראג' Karaj. העיתונים אינם מציינים ממי או כיצד הם קיבלו מידע זה, אולם הם מציינים ששום גורם ישראלי, כולל המוסד, סירבו להתייחס למידע זה.
ראש המוסד דוד ברנע אמר, באותו יום בו פורסמו הדברים, בטקס מצטיינים ומצטיינות של הארגון, שנערך בבית הנשיא  'כי עינינו פקוחות, אנו דרוכים, ונעשה יחד עם עמיתינו במערכת הביטחון את כל שנדרש כדי להרחיק את האיום האיראני ממדינת ישראל, ולסכלו בכל דרך'.
את הפרסים קיבלו 12 מאנשי המוסד.
לפי המידע שפורסם המוסד גייס  לצורך המבצעים האלה שקיבלו את שם הקוד 'מבצע אפריל' April operation, לפחות 10 מדעני גרעין איראניים שעבדו במתקנים גרעיניים אלה, כאשר הוא נותן להם להאמין כי הם פועלים עבור איראניים גולים הפועלים נגד המשטר בטהרן. למדענים האיראניים האלה לא היה שום מושג שהם פועלים למעשה עבור המוסד.
המוסד חילק את המדענים שהיו מוכנים לשתף פעולה לשתי קבוצות. קבוצה אחת לה מידע מצומצם על המתרחש במפעל וקבוצה שנייה של מדענים שהיה להם מידע רחב יותר.
כל המדענים האיראניים הוברחו מחוץ לאיראן, על ידי המוסד, מיד לאחר ההתפוצצויות והם נמצאים במקומות בטוחים.
רק שם אחד של איראני שפעל עבר המוסד פורסם. מדובר בראזה קרימי Reza Karimi, בן 43, שאיראן ביקשה מהאינטרפול להוציא נגדו צו מעצר בינלאומי.
חלק מחומרי הנפץ הוברחו למתקן בנאטאנז באמצעות רחפן-אופנוע שהופעל מרחוק כאשר מדענים ששיתפו פעולה עם 'האיראנים הגולים' אוספים אותם, וחלק אחר של חומרי הנפץ הוברח והוטמן במפעלים אלה באמצעות קופסאות אוכל  שהגיעו למפעל באמצעות משאיות קירור שסיפקו מזון לעובדי המפעל.
ההתפוצצות הראשונה והשנייה בנאטאנז שהתרחשו ביולי 2020, נגרמו על ידי הפעלתם מרחוק של חומרי נפץ שהוברחו למתקן כשהם מעורבבים בחומרי בנין בהם האיראניים השתמשו לצורך הרחבת המפעל.
ראש המוסד לשעבר יוסי כהן אמר בראיון מיד לאחר פרישתו, כי חומרי הנפץ הוטמנו בלוחות שיש זמן רב לפני הפעלתם.  ההתפוצצות השלישית שהתרחשה באפריל השנה, נגרמה על ידי הפעלתם של חומרי הנפץ שהגיעו למתקן באמצעות רחפן-אופנוע. גם ההתקפה על מתקן הגרעין בקראג' בחודש יוני השנה בוצעה על ידי רחפן אופנוע.
הרחפן-אופנוע הוברח לאיראן שנה לפני הפיגועים כשהוא מחולק לחלקים קטנים, והוא הופעל על ידי צוות שהיה מורכב מישראלים ואיראניים. כאשר הרחפן-אופנוע היה מעל המטרה הוא שיגר מטעני נפץ שהתפוצצו במרכז המתקן בו ייצרו את חלקי הסרקזות המהירות. לאחר ההפצצה הרחפן-אופנוע חזר ללא פגע לידי מפעיליו.   
הפיגועים בנאטאנז שיתקו את תחנות הכוח שסיפקו חשמל לסרקזות האיראניות, ופגעו באולם בו היו הסרקזות מוצבות.
אפילו ראש הוועדה לשעבר לאנרגיה גרעינית האיראנית פראדיון עבאסי דאווני Fereydoon Abbasi Davani, נאלץ להודות לאחרונה בהופעה בטלוויזיה הממלכתית האיראנית, כי הפעולות האלה היו יפות' rather beautiful.
לפי המקורות האלה, השתתפו בהכנת הפיגועים האלה כאלף מדענים, טכנאים ומרגלים ישראליים, כשהם מפעילים עשרות איראניים בשטח.  
המקורות מציינים, כי הפעולות האלה בוצעו בלבד על ידי המוסד, בלי כל מעורבות או ידיעה אמריקנית, ולכן הם כונו 'פעולות כחול לבן'   blue-and-white operation.
פעולות נגד איראן בהן האמריקנים מעורבים נקראות 'פעולות כחול לבן-אדום'  blue-white-and-red.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות