כ-5,000 חיילים מצריים נלחמים בסיני מול 2,000 לוחמי אל קעידה. נחטפו 3 קצינים מצריים

שלושה גדודים של צבא מצריים, המגובים בפלוגת טנקים, שנכנסו ביום א' 14.8 לסיני, המונים 1,700 חייל, ועוד מספר זהה של אנשי משטרה מיוחדת מצרית, ביחד 3,400, אנשי ביטחון מצריים, החלו ביום ב' 15.8 במבצע להחזיר את השליטה המצרים אל צפון סיני. לשם כך התפרסו הכוחות האלה בתוך בירת צפון סיני העיר אל עריש, שייח זואייד, ורפיח המצרית.
צריך לזכור, כי באזור זה שוהות כבר שבעה חודשים, שתים וחצי חטיבות מצריות, המונות 2,200 חיילים, אשר הגיעו לשם ב-14 לפברואר, במטרה להגן על צינורות הגז המצריים לישראל, לירדן ולסוריה, משימה בה החיילים המצרים נכשלו.
ביום ב' 15.8, הודיע הצבא המצרי על חילופי אש בין ובין קבוצות לוחמים של 'צבא השחרור המוסלמי' Islamic Liberation Army. ראשי צבא זה הכריזו כי מטרתם להקים בסיני חליפות מוסלמית. בחילופי האש נהרג אדם אחד, ולפחות 11 איש נעצרו, מהם 4 פלסטינים. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מה המצרים אינם מפרסמים, הוא שאנשי 'צבא השחרור המוסלמי הצליחו לחטוף שלושה קצינים מצריים. לא ברור באם הם מחזיקים בהם כבני ערובה, או שהם כבר הוצאו להורג.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, שכבר שנתיים מזהירים בפני ריכוזי אל קעידה בסיני וברצועת עזה, מציינים כי ההשתלטות על צפון סיני הוא החלק הקל של המבצע המצרי להחזיר לקהיר את השליטה בחצי האי. החלק הקשה יותר, יגיע בשבועות הקרובים כאשר הכוח המצרי הגדול זה ינסה לפרוץ מצפון סיני אל הרי מרכז סיני, לשם נסוגו עוד בסוף שבוע עבר, לאחר שהיה להם מידע מודיעני מוקדם על בואם של הכוחות המצריים, רוב כוחות אל קעידה.
כאשר הכוח המצרי יגיע אל הדרכים הצרות המובילות אל הרי מרכז סיני, הוא ייתקל בכוח מאורגן ומצויד היטב, של צבא זה המונה למעלה מ-2,000 לוחמים.
גם במושגים של המלחמה באפגניסטן, כוח של הטאליבן, או אל קעידה המונה כמות כזו של לוחמים, והשולט על שרשרת הרים אשר גובהם נע
מ-1,000 מטר, ל-2,642 מטר, והמשתרעים של שטח של למעלה מ-21,000 ק''מר, נחשב למשימה צבאית קשה ביותר.
לדוגמא, שטח זה גדול פי שניים מהשטח ההררי של צפון ווזיריסטאן North Waziristan , שם מרוכזים רוב כוחות הטאליבן ומליציות מוסלמיות פקיסטניות אחרות הנלחמות באפגניסטן.
הרי מרכז סיני, ההולכים ומתרוממים בהדרגה ממרכז סיני ועד דרומה, משופעים בוודאיות עמוקים, בצמחיה עבותה, ובמקורות שופעים של מים, ובעלי חיים המשמשים לנמצאים בהם למזון.
עד עתה, בשנים האחרונות, נכשל הצבא המצרי כמה פעמים לפרוץ לתוך הרים אלה, וכל המערכות שהוא ניהל באזור נסתיימו בכישלון, כאשר בסוף מושגים הסכמים בין הצבא המצרי והשבטים הבדואים המתגוררים באזור והמונים כ-350,000 איש. הסכמים אלה תמיד השאירו את השליטה המעשית באזור בידי הבדואים.
זו הסיבה מדוע המקורות הצבאיים של תיקדבקה מעריכים, כי הכוח הצבאי המצרי אשר נכנס לסיני ביום א', לאחר שקהיר קבלה את הסכמתה של ישראל לכך, ( לפי הסכם השלום בין ישראל-למצרים, אסור למצרים להכניס כוחות צבאיים לסיני), הוא רק הגל הראשון של הכוחות שמצרים תכניס בימים הקרובים לחצי האי במטרה לכבוש את הרי מרכז סיני ולטהר אותם מאנשי אל קעידה.
המצרים לא יוכלו לכבוש את האזור מבלי להשתמש בחיל האוויר שלהם, הם יזדקקו למטוסי קרב-הפצצה שיפציצו את האזור. למסוקי קרב שיחפו על כוחות השריון המצריים הנעים בדרכים הבודדות המאוד צרות של הרי סיני. והם יהיו זקוקים למלטי''ם, לשם איסוף מודיעין. לשם כך תזדקק מצרים לקבל את הסכמתה של ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי 'צבא השחרור המוסלמי' מורכב מחמישה אלמנטים עיקריים:
1. תושבים מקומיים בדואיים שיש להם חשבון אישי או שבטי עם הצבא המצרי.
2. פלסטינים מרצועת עזה המשתייכים לארגונים סאלפיים קיצוניים, הרואים את עצמם כחלק מאל קעידה.
3. מאות מאנשי הג'יהאד האיסלמי המצרי, וג'מעה אל איסלמייה, אשר ברחו מבתי הכלא במצרים, בעת הבריחה הגדולה מבתי הסוהר במצרים, שבוצעה ב-29 לינואר, כאשר המהומות במצרים שהביאו להפלת מובראק מהשלטון הגיעו לשיאן. המדובר בגרעין הקשה והמבצעי של תנועות טרור אלה.
4. לוחמים, שנלחמו בסוף שנות ה-90 והתחלת שנות ה-2000 עם כוחות אל קעידה באפגניסטן ופקיסטן.
5. לוחמים המשתייכים למסדרים סופיים, ודרייוושים, מצריים שונים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות