לאחים המוסלמיים המצריים יש מועמד לנשיאות שיש לו תמיכה בוושינגטון

למרות ההצהרות של האחים המוסלמיים במצרים כי לא יעמידו מועמד לנשיאות וכי הם אינם מחפשים עמדות כוח, הודיע ביום ו' 13.5, עבדל מונעים עבול פותוחAbdel Moneim Aboul Fotouh בן ה-60, חבר מועצת השורא של התנועה, וראש האיגוד המקצועי של הרופאים במצרים, כי הוא מציג את מועמדותו לבחירות לנשיא מצרים. המקורות של תיקדבקה מוסרים כי המדובר בניסיון להציג כאילו מדובר במועמד מוסלמי עצמאי, אבל האחים המוסלמיים תומכים במעומדות זו, והנהגתם אשרה אותה.
השבועון של תיקדבקה, דבקה-נט-וויקלי DNW, דיווח בלעדית על החלטה זו של האחים המוסלמיים ועל שם המועמד, כבר בגיליון מס' 490 מה-29 לאפריל.
עבדל מונעים עבול פותוח, נחשב למרות עברו הקיצוני, כמתון הקורא להתחשב גם בזכויות של הנשים והקופטים במצרים, ובאחרונה הפך להיות אחד האישיים המצריים שהעיתונות האמריקנית מפרסמת מאמרים שלו כאשר במרכזם הסברים מדוע המערב איננו צריך לחשוש מהאחים המוסלמיים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי בעקבות החלטה זו של האחים המוסלמים, החליטו גורמים בכת הצבאית המצרית שעד עתה החזיקו בדעה כי הכת צריכה להעמיד מועמד משלה בבחירות, או לתמוך במועמד אזרחי שייצג אותה, לסגת מעמדתם זו.
המקורות שלנו מוסרים עוד, כי ראש הכת הצבאית הפילדמרשל מוחמד טנטאווי, ורוב הקצינים הבכירים המשתתפים בכת ( 25 קצינים), החליטו כי כל מה שהם רוצים עתה הוא להביא במשך השנה וב-2012 לקיום סדיר של הבחירות לפרלמנט ולנשיאות המצריים, למסור את השלטון לידי הזוכים בבחירות אלה, ומיד לאחר מכן לחזור לפקד על הצבא ולא להתעסק יותר בפוליטיקה.
מבחינתה של ישראל מדובר במפנה אסטרטגי לרעה, משום שכמעט כל קשריה של ישראל עם מצרים, הם עם המנגנונים הצבאיים והמודיעיניים, בעוד שעם הממסדים הפוליטיים המצריים העוינים, אין לישראל קשרים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לא רק ההחלטה של הכת הצבאית 'לחזור לקרסטינים', היא ששכנעה את האחים המוסלמים להציג מועמד משלהם לבחירות לנשיאות, אלא בעיקר ניתוח שביצעו מומחי בחירות ודעת קהל, מקומיים ומערביים, ששכרו.
המומחים ערכו ניתוח של תוצאות משאל העם שנערך במצרים ב-19 במרס על שינויים בחוקה. במשאל העם לפני חודשיים הצביעו יותר מ-14 מיליון מצריים, שהם כ-77 אחוז מהמשתתפים בהצבעה, עבור השינויים. רק קרוב ל-4 מיליון מצביעים, שהם 23 אחוז מהמשתפים הצביעו נגד.
מומחי הבחירות קבעו כי הרוב המכריע של 14 מליון תומכי השינויים, היו חברי האחים המוסלמיים, או תנועות מוסלמיות העומדות אתם בקשרים, וכי גם בבחירות לפרלמנט ולנשיאות יכולים האחים המוסלמיים לזכות בתמיכה רחבה כזו.
הניתוחים הצביעו גם על כך, כי אם האחים המוסלמיים יעמידו מועמד מתון לנשיאות, כמו עבדל מונעים עבול פותוח,  הוא יזכה בבחירות אפילו באחוזי תמיכה גבוהים יותר.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי בדיקות דומות שבצעו מומחי בחירות ודעת קהל שנשכרו על ידי מפלגות המייצגות את האגף הליברלי-דמוקרטי בפוליטיקה המצרית, בניהן כאלה שעמדו בראש ההפגנות בכיכר א-תחריר בקהיר שהפילו את חוסני מובראק, דיווחו על תוצאות דומות.
עובדות אלה הכו בהלם את ראשי המפלגות והארגונים הליברלים והדמוקרטיים המצרים, ממנו הם לא התאוששו עד היום, לאחר שהבינו כי הנהגת דמוקרטיה במצרים, פותחת את הדרך לפני האחים המוסלמיים להפוך להיות הכוח הפוליטי המרכזי במצרים, כאשר יש לו את הייצוג הגדול ביותר בפרלמנט המצרי, וסיכויים טובים לנצח גם בבחירות לנשיאות. היווצרות מצב כזה, דוחקת, אם לא מוחקת אותם למעשה, מהתמונה הפוליטית המצרית.
ב-9 לפברואר השנה, יומיים לפני שחוסני מובראק הודח מהשלטון (ב-11 לפברואר), פרסם עבדל מונעים עבול פותוח מאמר ב'וושינגטון פוסט' בו כתב: 'כי בניגוד לדיווחים של מעוררי פחד, המערב והאחים המוסלמיים אינם אויבים'. ציטוט המקור: Contrary to fear-mongering reports, the West and the Muslim Brotherhood are not enemies
במרכז המאמר מציב עבדל פותוח את הטענה כי צריך להבחין בין חילוקי הדעות האידיאולוגים והפוליטיים שיש לאחים המוסלמיים עם ארצות הברית.
מבחינה אידיאולוגית, כתב עבדל פותוח, המוסלמים מאמינים כי חילוקי דעות אידיאולוגים אינם השורשים של הסיבות לאלימות ושפיכות דמים, מאחר וזכותו איש, או אישה לקבוע את דרכו בחיים היא זכות שאיננה נתונה לערעור הנמצאת באוהלי ההלכה המוסלמית, כפי שהיא נמצאת במסורת המערבית'. ציטוט המקור: For Muslims, ideological differences with others are taught not to be the root cause of violence and bloodshed because a human being's freedom to decide how to lead his or her personal life is an inviolable right found in basic Islamic tenets, as well as Western tradition.
עבדל פותוח גם קבע במאמר, כי 'העבר של אחריות ומתינות (של האחים המוסלמיים) הוא סימן (המעיד על) של האמינות הפוליטית שלנו, שעליו אנו בונים'. ציטוט המקור: Our track record of responsibility and moderation is a hallmark of our political credentials, and we will build on it.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מציינים, כי אפשר לשמוע בדברים אלה הדים להשקפה על יחסי ארצות הברית והעולם הערבי אותה הציג הנשיא באראק אובמה לפני שנתיים ביוני 2009 בנאומו לעולם המוסלמי באוניברסיטת קהיר.
ב-22 לפברואר 2011, 11 יום לאחר נפילת מובראק אמר פותוח ל'וושינגטון פוסט', כי 'המטרה שלנו (של האחים המוסלמיים) היא לא לתפוס כוח, אלא להשתתף בו'. ציטוט המקור It's not our aim to take power, it is just to participate,.
זה היה אז הקו הרשמי של הנהגת האחים המוסלמים שהוצג לדעת הקהל במערב.
אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי קו זה נועד להסתיר אז את העובדה כי כבר לפני חודש, בשבוע השני של חודש אפריל החליטה הנהגת האחים המוסלמיים, בניגוד להצהרותיה בעבר להעמיד כן מועמד משלה בבחירות הבאות לנשיאות מצרים, וכי מועמד זה יהיה עבדל מונעים עבול פותוח.
לפני 40 שנה, בשנות ה-70, היה עבדל פותוח סטודנט לרפואה באוניברסיטת קהיר. כצעיר מוסלמי אדוק הוא דחה אז כל סממן של תרבות מערבית, ככזו שמפריעה להתרכז באיסלם. הוא הייה ממייסדי התא הראשון של ג'מעת אל איסלמייה Jamaat al-Islameyya, בבית הספר לרפואה בקהיר. ג'מעת אל איסלמייה מוכר עד היום בארצות רבות ביניהן ארצות הברית ומצרים כארגון טרור. זה הוא ארגון הטרור המצרי שחבריו רצחו באוקטובר 1981 את נשיא מצרים אנואר סאדת, בגלל שחתם על הסכם שלום עם ישראל.
עבדל פותוח היה בין המתנגדים החריפים למדיניות השלום של הנשיא אנואר סאדאת עם ישראל. וחודש לפני הירצחו, הוא נאסר בגל המעצרים הגדול שסדאת ביצע בקרב גורמים מוסלמיים במצרים.
את השנים האחרונות מקדיש עבדול פותוח לקידומם של רעיונות ליברלים בתנועת האחים המוסלמיים. בשורה של ספרים ומאמרים רבים שפרסם, הוא אומר כי המוסלמים המצרים צריכים להסכים לאפשרות כי נשים וקופטים יציגו את מועמדותם לנשיאות מצרים ואף ייבחרו למשרה זו. בסוף 2009 בגלל דעות אלה, הוא ואישים מתונים אחרים שהיו חברים בהנהגת האחים המוסלמיים הודחו ממנה. אולם עתה, עם הכרזה כי הוא יהיה המועמד של האחים המוסלמיים נשיאות, מסתבר שמעמדו של פותוח באחים המוסלמיים לא רק שנחלש אלא אפילו התחזק.
אחת הסיבות לכך היא שבמרס 2010 פרסם את ספרו 'רשמיו של עד להיסטוריה של התנועה המוסלמית במצרים' A Witness to the History of Egypt’s Islamic Movement. בספר כתב, דברים שנשמעו אז כלא מציאותיים, כי צריך להתכונן לרגע המכריע בהיסטוריה של התנועות המוסלמיות המצריות כאשר אלפי סטודנטים מצריים יחליטו להצטרף לשורות האחים המוסלמיים המתונים יחסית.
רבים במצרים רואים בדברים אלה רמז להתקוממות שפרצה 11 חודש לאחר מכן, בינואר 2011, נגד חוסני מובראק ומשטרו, ולתפקיד שהאחים המוסלמיים מילאו בה.

Print Friendly, PDF & Email