לאחר ההתקפות על מכליות, צינורות הנפט וסעודיה, נערכת איראן לקראת חידוש תכניתה הגרעינית כולל הפקת פלוטוניום

מה המשמעות של האיום האיראני, מיום שני 20.5, לחדש את העשרת האורנים ולהגדיל פי ארבעה את העשרת האורנים שלה במפעל בנאטאנז Natanz nuclear facility לדרגה נמוכה, ולהפסיק את מה שהאיראנים מכנים את 'צעדי המודרניזציה של כור המים הכבדים באראק'. the modernization of the Arak Heavy Water Reactor.

מאגר האורניום המעושר הנמצא היום בידי איראן הוא בסה"כ 16-15 ק"ג, כך מדווחים, ביום ג' 21.5, המקורות המודיעיניים של תיקדבקה.
עד אשר איראן תצליח להגיע למלאי של 300 ק"ג, כפי שמותר לה לפי ההסכם הגרעיני ה- JCPOA עליו חתמה עם שש המעצמות בשנת 2015, יעברו מספר חודשים, וגם זאת בתנאי שאיראן תצליח להפעיל את הסרקזות המתקדמות שלה, דבר האסור עליה, לפי ההסכם הגרעיני.
לכן ההודעה שאיראן פרסמה ביום שני 20.5, לפיה היא הגבירה פי ארבעה את העשרת האורנים שלה לדרגה נמוכה, הוא בינתיים בשלב זה איום ריק שאיננו משנה הרבה לגבי הפעילות הגרעינית הקיימת.

היום לפי ההסכם הגרעיני, מותר לאיראן להחזיק ולהפעיל קצת למעלה מ-6,000 סרקזות מיושנות מ'הדור הראשון' מסוג  IR-1 type. כל הסרקזות האלה מופעלות במפעל ההעשרה בנאטאנז Natanz שמרכז איראן.
לצדן ישנן במפעל עוד 19,000 סרקזות מושבתות לפי הסכם הגרעין, חלקן סרקזות מתקדמות יותר. להתחיל להפעיל כמות אדירה כזו של סרקזות לאחר קרוב ל-4 שנים בהן הן היו מושבתות, הוא מבצע טכנולוגי אדיר ממדים, שספק אם יש לאיראן יכולת אנושית וטכנולוגית כזו.
נוסף לזאת המפעל בנטאנאז נמצא תחת פיקוח הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו"ם ה-IAEA, והמתרחש בו נמצא תחת מעקב של לוויינים צבאיים, ביניהם אפשר להניח ישראלים.  
בתנאים כאלה קשה להניח, כי איראן תבחר להעלות את כמויות האורניום המעושר שהיא מפיקה, ולהתחיל לגשת להעשיר אורניום לדרגות גבוהות יותר, כמו העשרה לדרגה של 20 אחוז, שהיא כבר דרגת ההעשרה המתאימה לשימושים צבאיים. 

בהקשר לאפשרות כזאת צריך להיזכר בדבריו של ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית עלי אכבר סאלחי Ali Akhbar Salehi, אשר אמר לפני ששה חודשים בדצמבר 2018, 'כי לנו יש היום 1,044 סרקזות בפורדו. ( המתקן הגרעיני האיראני התת-קרקעי ליד העיר קום. כל הסרקזות האלה הן חדישות, מתקדמות ומהירות יותר מאלה הנמצאות בנאטאנז.) 'אם ההנהגה (האיראנית) תרצה בכך אנחנו יכולים לחדש את העשרת האורניום ל-20 אחוז בפורדו'. We currently have 1,044 centrifuges in Fordow, and if the establishment wants, we will restart 20 percent uranium enrichment in Fordow.
כלומר, בידי איראן קיימת כבר היום אופציה להתחיל להעשיר אורניום לדרגה צבאית, אולם בינתיים אין סימנים כי נערכת לכך.

בעיה לא פחות רצינית מאשר העשרת האורניום היא כור הפלוטוניום של איראן באראק Arak. 
לפי הסכם הגרעין משנת 2015, האיראניים היו צריכים להפסיק את פעולת הכור, ולהפוך אותו מכור פלוטוניום לכור גרעיני רגיל.  
איראן אף פעם לא קיימה את החלק הזה בהסכם הגרעיני, ובמקומו ביצעה מספר פעולות אשר השאירו את הכור הזה כפי שהוא במצב לא פעיל, כאשר הוא מוכן להתחיל ולפעול מחדש תוך זמן קצר.  
כבר ב-8 במאי הודיעה המועצה האיראנית לביטחון לאומי  Iran’s Supreme National Security Council, כי איראן 'תפסיק ליישם את הצעדים הקשורים למודרניזציה של כור המים הכבדים באראק'
Iran would cease implementation of measures related the modernization of the Arak Heavy Water Reactor.
מאחר ואיראן אף פעם לא יישמה צעדים אלה במלואן והכור באראק נשאר תמיד בעל יכולת להפיק פלוטוניום רק באם הוא יופעל מחדש במלואו, גם האיום האיראני הזה, כמו איום ההעשרת האורניום, נשאר עדיין בשלב זה בגדר איום בלבד.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הצעדים הגרעיניים הזהירים האלה, מצביעים על כך בשבועות או בחודשים הבאים, באם יוחרף העימות בין וושינגטון וטהרן, צעדי הכנה הגרעיניים אלה יכולים להפוך תוך זמן קצר לצעדים ממשיים.  

Print Friendly, PDF & Email